profil

Środki masowego przekazu, a książka

poleca 85% 276 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszych czasach środki masowego przekazu przytłumiły wiedzę książkową, ludzie wolą obejrzeć film, niż przeczytać książkę, lub wyszukać czegoś w Internecie niż znaleźć to. w słowniku czy encyklopedii. Głownie telewizja kształtuje osobowość i psychikę człowieka. Oczywiście wszelkiego rodzaju media rozwijają nasze możliwości ale również wpływają negatywie na nasz rozwój, zgłasza na najmłodszych oglądaczy, którzy całymi dniami siedzą przed telewizorem i oglądają bajki, w których nie brak przemocy.
Tak samo jest z Internetem, ogromna większość młodzieży żyje w świecie wirtualnym, bardzo dużo młodych ludzi jest uzależniona od Internetu. Przyglądając się procentowemu wykazowi czytelnictwa w
Polsce
wygląda on następująco
34%młodzieży-czyta książki, natomiast 64%- nie czyta książek w ogóle lub rzadko. Osoby które nie czytają książek w ogóle pow, ze nie czują potrzeby czytania,dla nich ksiązki są nudne i trudne.

Aby zobaczyc jak wygląda to w naszej okolicy Przeprowadziłam ankietę w swojej okolicy na temat ilości spędzanego czasu przed telewizorem.Jak i czytania książek faktycznie ażde dziecko niezależnie od wieku spedza po kilka godzin przed telewizorem, czy komputerem zagłębiając się w wirtualnym świecie. Nikomu nie przyjdzie do głowy aby mając chwilę wolego czasu przeczytać jakąś książkę. Dltego czytelnictwo w szokującym tempie maleje.
Aby dokładniej przyjrzeć się temu przykremu zjawiski postanowiłam przeprowadzić ankietę również posród uczniów Publicznego Gimnazjum w Witowie, oraz dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej w Morzycach. Moja ankieta dowiodła, że dzieci spędzają ogromną ilość czasu przed telewizorem i komputerem. 30%młodych ludzi spedza ok. 5 godz dziennie oglądając TV lub filmy DVD. 35% ok. 3 godz. Również trafły się dzieci, które spędzają przed telewizorem ok. 9 godz.
Wydawać by się mogło, ze szkoła powinna mobilizować uczniów do czytania, jednakże uczniwie niechętnie czytają lektury. Jest w tym również troche winy rodziców, którzy zamiast kłonic dziecko do czytania kupuja im opracowania.
Aby zorientowac się jaki ksiażki najczęsiej wypożycza młodzież poszłam do Pani bibliotekarki z Publicznej biblioteki w Bytoniu.IO zadałam jej włsnie takie pytanie: (oto fragm. Naszej rozmowy)
- (?)jakie ksiązki najchętniej wypożycza młodzież.
- hmm, no tak więc młodzież najczęściej wypożycza książki, które musi czyli lektuy, lecz nawet to następuje coraz rzadziej. Ucziowe przychodząc do biblioteki, często zamiast wypożyczyć ksiązkę siadają do komputer i szukają opracowania w Internecie. Nieliczna ilość młodzieży przychodzi aby coś wypożyczyć i przeczytać to dla relaksu.
-czy ma może pani jakieś wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje?
- często młodzież tłumaczy się tym, ze nadmierna ilość lekcji, nie pozwala na czytanie innych książek poza lekturami.
-Czy muysli Pani, ze znalazłby się jakiś sposób na poprawę czytelnictwa?
-tak oczywiście doskonałym sposobem są konkursy czytelniczy i literackie
Myślę że pani bibliotekarka podsunęła bardzo dobry pomysł i, ze szkoły powinny spróbować własnie w taki sposób spróbować
nakłonić młodzież do czytania
Raz w roku podawane sa wyniki czytelnictwa w naszym kraju. Okazuje się że ok. pół osób, które umią czytać w CIA gu roku nie przeczytają żadnej ksiązki. ozemy zaobserwować, że czytelnictwo w Polsce jest na bardzo niskim poziomie i ie zanosi się żeby było lepiej. Z różnych badań
wynika, ze jedynie dużo ksiazecz czytają osoby, które są już wykształcone, a w czsach kiedy oni kończyli szkoły nie było tak powszechnego dostępu do medii i musieli oni korzystać wyącznie z książek dlatego też do tej pory posiadają ten nawyk.
Moim zdaniem stan Polskiego czytelnictwa jest nie zadawalający i trzeba poczynić działania, które pomoga w przekonaniu młodzieży, że ?ksoiąka jest przyjacielem człowieka i ze czytanie niesie za sobą same korzyści. Musimy pokazać młodym ludziom, że korzystanie z książek jest o wiele korzystniejsze niż Internet, że pisząc wypracowania, czy też prace dyplomowe powinniśmy korzystać jak najwięcej z różnych ksiag, a njie ściagać gotowcy z Internetu, gdyż o wiele prościej jest przyswoic to co się samemu napisze, niż ?wykuć? na pamięć coś co pisał ktoś inny

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata