profil

Mój głos w sprawie tolerancji

poleca 90% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tolerancja - termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. W sensie najbardziej ogólnym oznacza on postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej są krytykowane przez większość społeczeństwa.

Tyle na ten temat mówi nam encyklopedia. A co my wiemy o tolerancji i co najważniejsze, czy sami jesteśmy tolerancyjni?

Myślę, że niewielu z nas odpowiedziałoby szczerze, iż są całkowicie tolerancyjni, nawet jeśli sami się za takich uważają. W obecnych realiach, w dobie nowoczesnych technologii oraz rozwiniętych mediów, zewsząd atakują nas coraz to nowsze, coraz bardziej szokujące wiadomości, dowiadujemy się o ludziach, których postawy zupełnie nam nie odpowiadają, słuchamy o rzeczach o których wolelibyśmy nie słyszeć. Nawet na ulicy w mieście zawsze zobaczymy kogoś, coś lub usłyszymy o czymś co może nam się nie spodobać. I wtedy trudno nam będzie puścić to mimo uszu, pomyśleć sobie o wolności jaką ma każdy z nas.

Tak samo jest z gustami, poglądami czy osądami które wydajemy. W tych sprawach chyba najtrudniej nam jest być tolerancyjnym. Ludzie są różni, jednym podoba się to, a innym co innego. Ilu jest ludzi na świecie, tyle jest światopoglądów. Niemożliwością jest aby wszyscy darzyli sympatią to samo i mieli takie same przekonania.. Dlatego powstają konflikty, nie każdy toleruje odmienność.

Tolerancja jest nam potrzebna w zasadzie w każdej chwili naszego życia. Łączy się z wyrozumiałością, i otwartością na drugiego człowieka. Jest to postawa umożliwiająca otwartą dyskusję, która bez niej przeradza się w zwykłą sprzeczkę albo prowadzi do aktów agresji. Nie musimy od razu przyjmować całkowicie np. czyjś poglądów czy też w zupełności ich akceptować, ale pozostawić wolny wybór ich głosicielowi oraz nie dyskryminować go z powodu jego przekonań.

Oczywiście, jak wszystko inne, również tolerancja ma swoje granice. Jak stwierdził filozof, Karl Popper w swojej książce :

?Czy tolerancyjne społeczeństwo powinno akceptować nietolerancję? A co jeśli tolerując czyn ?A?, społeczeństwo niszczy samo siebie? Tolerancja czynu ?A? może być użyta do wprowadzenia nowego systemu myślowego, co może doprowadzić do braku akceptacji zespołu cech ?B?, właściwych danemu społeczeństwu. Bardzo trudno jest znaleźć złoty środek, a różne społeczeństwa nie zawsze zgadzają się co do szczegółów. W rzeczywistości poszczególne grupy w obrębie jednego społeczeństwa często mają problemy z porozumieniem się. Niektórzy uznają zniesienie nazizmu w Niemczech za przejaw nietolerancji, podczas gdy w Niemczech to właśnie nazizm jest uważany za niedopuszczalnie nietolerancyjny.?

Oznacza to, że tolerancja powinna mieć granice tam, gdzie kończy się wolność jednego człowieka, a zaczyna drugiego. Nie powinniśmy tolerować postaw sprzeciwiających się swobodzie myśli i temu co prezentuje sobą drugi człowiek.

Uważam, że tolerancja, to obecnie podstawa właściwego funkcjonowania w społczeczeństwie i tylko dzięki niej możliwe jest porozumienie międzyludzkie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty