profil

Jak uwodzą nas reklamy?

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Reklama jest to informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Czyli takim, który namawia do czegoś lub odradza z przytoczeniem odpowiednich argumentów. Reklamy dzielimy ze względu na treść: podprogowa, społeczna, teaserowa, porównawcza, a także ze względu na media: internetowa, telewizyjna, prasowa, radiowa, billboard, tranzytowa oraz mobilna.
Reklama spełnia funkcję edukacyjną, informacyjną, wspierania sprzedaży i konkurencyjną. Reklamodawcy używają różnych sztuczek, by zachęcić widza do nabycia lub zainteresowania się produktem, który jest przez nich reklamowany, m.in. angażują ludzi sławnych, aktorów, piłkarzy lub piosenkarzy, np. ?Pij mleko, będziesz wielki? (piłkarze), reklamowanie przez Kayah kosmetyków AA oraz Banków przez Marka Kondrata i Mariusza Maksa Kolonko.
Wzbudzenie w widzach zainteresowania jest dość trudne. Niekiedy w reklamie używane są elementy przemocy, np. SPRITE. Zachowania bohaterów budzą u większości osób śmiech, choć niektórzy zauważają w nich brutalność.
W świecie reklamy wszyscy są weseli. Życie staje się przyjemne, łatwe i niedrogie. Reklamy pokazują obraz szczęśliwej rodziny, która używa danego towaru np. Pudliszek lub Kotlina. Żyjemy w świecie reklam i nie sposób się przed nimi ustrzec, ponieważ stosowane są w nich różne techniki przyciągnięcia klienta. Istnieją jednak reklamy, mające na celu wywołanie zmian społecznych. W Polsce występują m.in. kampanie społeczno-kulturowe: ?Cała Polska czyta dzieciom?, tolerancyjne: ?Muzyka przeciw rasizmowi?, dbające o bezpieczeństwo: ?Płytka wyobraźnia to kalectwo? i inne.
Reklama zazwyczaj pokazuje ludzi, którzy używają reklamowanego produktu. Autorzy dają do zrozumienia, że jest on lepszy od wyrobów innej marki, np. reklama proszków do prania lub płynu do mycia naczyń. Struktura tej reklamy polega na porównaniu. Mamy wtedy do czynienia z dwoma lub większą ilością proszków (lub płynów), np. Vizir i inny ?droższy proszek?. ?Chwilą prawdy? jest użycie obydwóch towarów do wyprania brudnych koszul lub innej części garderoby. Vizir wyprał ciuch idealnie, natomiast ?droższy proszek? nie poradził sobie z tym wyzwaniem, pozostawiając plamy na ubraniu. Ludzie często nabierają się na chwyty reklamowe, np. zniżkę, promocję czy gratisy. Tak naprawdę cena produktu jest większa niż wcześniej.
Od jakiegoś czasu media zagościły na stałe w naszych domach. Obecnie nasze życie jest bardzo ściśle z nimi związane. Wiele osób ulega namowom reklam. Nie potrafimy się od nich opędzić. Co dzień zauważamy nowe plakaty, billbordy, reklamówki z marketów czy ulotki. Wszędzie, gdzie się znajdziemy towarzyszy nam reklama. Myślę, że ona nigdy nie zniknie z życia ludzi, ponieważ niesie za sobą bardzo duży zysk.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty