profil

Opisz osobę, która bierze udział w życiu politycznym, kulturalnym lub społecznym i ktora zrobiła coś dla kraju.

poleca 85% 126 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chciałabym zaprezentować sylwetkę obecnej prezydent Warszawy ? Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wybrałam ją jako przykład kobiety doskonale wykształconej, silnie zaangażowanej w życie społeczne, gospodarcze i polityczne kraju.

Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz (ur. 4 listopada 1952 w Warszawie [1]) ? Prawnik, ekonomista, polityk, prezydent Warszawy, była prezes Narodowego Banku Polskiego(1992-2000), była wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, posłanka Platformy Obywatelskiej , przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2000, Wykształcenie

Wykształcenie
Z wyróżnieniem Ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 roku została doktorem, w 1993 roku doktorem habilitowanym, a w 1998 roku profesorem nadzwyczajnym UW. Jest także profesorem Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po ukończeniu studiów pracowała na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 1990-1992 była adiunktem na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1994 jest profesorem nadzwyczajnym UW na Wydziale Prawa i Administracji. Pracuje w Zakładzie Prawa Administracyjnego Porównawczego i Gospodarczego Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych UW. Jest również profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i pracownikiem Katedry Europejskiego Prawa Bankowego i Polityki Finansowej w Instytucie Politologii tejże uczelni.

Działalność w PRL
Po ukończeniu studiów, jako pracownik naukowy w 1980 roku zakładała NSZZ "Solidarność" na Wydziale Prawa i Administracji UW. Zajmowała się wydawaniem nielegalnych czasopism i książek. Od 1989 roku przewodniczyła komisji zakładowej "Solidarności" na wydziale Prawa i Administracji UW.
Działalność w III RP
Od 1991 była członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Bankowego. W 1991 stała na czele marginalnej partii politycznej Victoria, która miała współtworzyć zaplecze polityczne prezydenta Lecha Wałęsy. W wyborach do Sejmu Victoria uzyskała niewielkie poparcie i zakończyła działalność.
Po pierwszych wolnych wyborach jako członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Bankowego opiniowała ustawy z zakresu prawa administracyjnego, gospodarczego i bankowego. W 1992 roku została prezesem Narodowego Banku Polskiego. W 1998 na wniosek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Sejm powołał ją na stanowisko prezesa NBP na kolejną kadencję.
Od 1998 roku przewodniczyła Radzie Polityki Pieniężnej. W 1998 roku uhonorowano ją nagrodą Kisiela w kategorii "polityk" za "stabilizowanie polityki pieniężnej w Polsce". Po zakończeniu kadencji w NBP została w 2001 roku wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Londynie (była pierwszym prezesem EBOiR pochodzącym z kraju postkomunistycznego).
Działalność poselska
W 1995 roku kandydowała na prezydenta RP popierana m. in. przez Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Mimo nawet kilkunastoprocentowego poparcia w sondażach, ostatecznie uzyskała zaledwie 2,76 proc. głosów. Od 2005 działa w Platformie Obywatelskiej, w której przyjęła na siebie zadanie przebudowy struktur partii w Warszawie. Mocno zaangażowała się w kampanię prezydencką Donalda Tuska w wyborach w 2005. Była członkiem zespołu PO negocjującego warunki koalicji z PiS.
W 2005r. została ogłoszona przez Platformę Obywatelską kandydatką w wyborach samorządowych 2006r. na stanowisko prezydenta Warszawy. W I turze wyborów zajęła 2 miejsce, uzyskując 34,47% poparcia. W II turze pokonała Kazimierza Marcinkiewicza, uzyskując 53,18% poparcia. Jest drugim prezydentem wybranym w wyborach powszechnych i pierwszą kobietą na tym stanowisku[2]. 2 grudnia 2006 została zaprzysiężona na Prezydenta miasta stołecznego Warszawy[3].
Nagrody i wyróżnienia
? W latach 1994, 1997, 1998 i 1999 została zaliczona przez prestiżowy amerykański miesięcznik finansowy Global Finance do grona najlepszych prezesów banków centralnych na świecie.
? Laureatka Nagrody Kisiela w 1998 roku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty