profil

Laudacja

poleca 85% 679 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowna Pani Profesor,
Szanowne koleżanki i koledzy.

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność przedstawienia Państwu sylwetki Pani Scholastyki Szczepkowskiej, jednej z najbardziej znanych postaci związanych z gminą Janowiec Kościelny.
Scholastyka Szczepkowska urodziła się 26 lipca 1917 roku we wsi Janowiec Kościelny, miłej wiosce jako córka Leopolda i Eleonory, gospodarzy wiejskich. Miała starszego brata Kazimierza. Jej rodzina z trudnością utrzymywała się z niewielkich dochodów małego gospodarstwa.
Nie wiele wiemy o niezapomnianej postaci, która nie dawno żyła pośród nas. Była osobą dobrze ułożoną, o niesamowitym wyrazie dumy.
Scholastyka Szczepkowska była nauczycielką języka polskiego, historii, patriotką, miłośniczką Poboża, osobą wrażliwą na wszelkie niedoskonałości, niepoprawności mowy polskiej. Opowiadała często o historii naszych ziem pobożańskich.
Była osoba wykształconą. Szkołę średnia ukończyła przed II wojną światową w Wilnie. Jej nauczycielką była Stanisława Pietraszkiewiczówna, wnuczka Onufrego Pietraszkiewicza, filomaty i przyjaciela Mickiewicza.
Była świetną nauczycielką, wspaniałą córką. Jej talent był wszechstronny, miała w sobie niesamowite pokłady energii, chętnie wszystkim pomagała. Była człowiekiem, który nie posiadał w sobie ani odrobiny złości. Zawsze opanowana i zrównoważona. Jej talent został dostrzeżony przez Ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania, który przyznał jej nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Otrzymywała również z okazji Dnia Nauczyciela kolejno przez kilka lat, nagrody pieniężne i podziękowania za pozytywne wyniki w pracy dydaktyczno ? wychowawczej. Przyznawano Jej również nagrody za udział w pracach polityczno społecznych w środowisku społecznym od Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydziału Oświaty i Kultury. Dzięki wykonywanej wzorowo pracy uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej nadano Scholastyce Szczepkowskiej Złotą Odznakę Honorową ?Zasłużonym dla Warmii i Mazur?. Została odznaczona także Złotym Krzyżem Zasług.
Pani Schola Była wyjątkową osobą, dla której historia Gminy i Parafii Janowiec Kościelny stanowiła sprawę nadrzędną. Jej pragnieniem było przekazanie potomnym, obywatelom Ziemi Poboża ?cudownej? historii Poboża. Pani Szczepkowska przelała swoją miłość do swojej ?małej ojczyzny? na kartki kroniki pt: ?O Dziejach Gminy Janowieckiej?. Dzięki Niej dowiedzieliśmy się o naszych Gminnych tradycjach, o naszym pobożańskim pochodzeniu.
Niespodziewana śmierć w wieku siedemdziesięciu trzech lat (1990r.) wstrząsnęła wszystkimi mieszkańcami Janowca. Mieli świadomość, że odszedł wartościowy człowiek, bez którego Janowiec Kościelny nie będzie już taki sam. W wygłoszonej podczas mszy żałobnej homilii ksiądz Tadeusz Przybylski powiedział ?Pani Schola, choć odeszła ze świata żywych, pozostanie na zawsze wśród nas. Swoim życiem zawsze świadczyła o miłości do Boga a także do swoich bliźnich. Pozostawiła po sobie wiele, najwięcej zawdzięczają jej uczniowie, których starała się wychować na praworządnych obywateli naszego kraju.?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Nauki
Typ pracy