profil

Utrata przytomności - notatka z lekcji

poleca 83% 810 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Utrata przytomności przyczyny i rozpoznawanie

PRZYTOMNOŚĆ- to całość procesów umożliwiających prawidłowe spostrzeganie, skupienie uwagi i uprzytamnianie sobie wydarzeń.

Przy utracie przytomności spostrzeganie jest zniesione (jak we śnie, różnica polega na tym, że śpiącego można w każdej chwili obudzić podczas gdy nieprzytomnego nawet silne bodźce nie przywracają w ogóle lub tylko w nieznacznym stopniu do przytomności). Świadomość powraca po jakimś czasie- może to być kilka minut, dni, tygodni a nawet lat. Głęboka utrata przytomności określana jest mianem śpiączki (brak reakcji na wszelkie bodźce).

Przy utracie przytomności są zniesione odruchy obronne podświadomie występujące u zdrowego człowieka. Odruchy obronne chronią organizm między innymi przed zachłyśnięciem się pokarmem. W razie braków odruchów obronnych nie działa bodziec kaszlowy i ciało obce może wpaść do tchawicy i wraz z prądem wdychanego powietrza zostać dalej wchłonięte do dróg oddechowych. Najniebezpieczniejsze jest wchłonięcie do drzewa oddechowego wymiocin. Może to spowodować poważne uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Dramatyczna sytuacja powstaje po wchłonięciu większych ciał obcych, które zatykają drogi oddechowe i uniemożliwiają wymianę gazową.

Większości przypadków utracie przytomności towarzyszy zwiotczenie mięśni. Może dojść do sytuacji kiedy u leżącego na wznak pacjenta ulega zapadnięciu nasada języka. Zatykając wejście do tchawicy. Wtedy staje się niemożliwa wymiana gazowa. Następuje uduszenie się własnym językiem.

Przyczyny:
 urazy głowy (bezpośrednie uszkodzenie tkanki mózgowej przez uraz lub cios, wzrost ciśnienia śródczaszkowego na wskutek krwawienia, lub obrzęk mózgu)
 Niedostatek tlenu w mózgu (zmniejszona zawartość tlenu we wdychanym powietrzu, zatkanie dróg oddechowych, zaburzenie transportu tlenu przez krew, oraz inne zaburzenia oddechowe)
 Zaburzenia przemiany materii ( zaburzenia czynności wątroby i nerek, zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie glukozy we krwi)
 Zatrucia
 Napady skurczowe pochodzenia mózgowego ( padaczka, skurcze gorączkowe)
 Działanie prądu elektrycznego
 Udar mózgu
 Zator ( brak tlenu w mózgu, wylew)
 Nadmierne ochłodzenie organizmu na skutek przebywania w niskich temperaturach
 Ogólne wyczerpanie organizmu
 Działanie wysokiej temperatury ( udar cieplny- słoneczny, wyczerpanie upałem)

Objawy:
 nie reaguje na pytania i nie odpowiada na głośne wołanie (brak możliwości nawiązania kontaktu słownego)
 nie reaguje normalnie na bodźce mechaniczne
 mięśnie zazwyczaj są niesłychanie wiotkie

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty