profil

Kto to był Perykles?

poleca 83% 1192 głosów

Perykles

Perykles - syn zwycięzcy spod Mykale Ksantipposa, ze strony matki Agaristy wywodził się z rodu Alkmeonidów. Paradoksalnie, mimo że władza w polis skupiona była w jego rękach, to on stworzył demokrację ateńską.

Wystąpił w roku 463 p.n.e. jako oskarżyciel Kimona, obalił z Efialtesem 462 p.n.e. Areopag, przez zaprowadzenie diet dla sędziów itd. dał ludowi większy udział w sprawach państwowych i utwierdził umiarkowaną demokrację.

W latach 444 - 429 p.n.e., obalając swego konserwatywnego przeciwnika Tucydydesa, był wybierany corocznie na stanowisko stratega czyli dowódcy wojskowego mającego jednocześnie wpływ na politykę Aten. Rozszerzył i wzmocnił ustrój demokratyczny, otaczał opieką filozofów i artystów. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczał na budowę wspaniałych gmachów (Partenon 447 - 438 p.n.e., Propyleje).

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (4) Brak komentarzy
8.1.2012 (12:54)

Tacy jesteście mądrzy? -.-
Po 1. skoro to dla was (haha) "prościzna" to po co wchodzicie na takie pytanie, na taki temat? Myślicie, że jak nie umiecie zrobić zadania i jak znajdziecie poprawną odpowiedź oraz dodacie opinie "prościzna" to będziecie jakimiś kozakami? Jeśli tak, to się gorzko mylicie.
Po 2. nie piszę się "łał", tylko "wow". Angielskiego nie umiesz? -.-

A moja opinia jest krótka i prosta: bardzo mi się tekst spodobał, użyłam go do mojego zadania, a o ile będzie poprawne, jutro dostanę 6 :)

3.11.2011 (18:53)

przydatne dostałem 6 czad;0)

2.11.2011 (17:41)

no łał

Treść zweryfikowana i sprawdzona