profil

System windows XP

poleca 85% 642 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

System Windows XP to jedno z dzieł Microsoftu. Powstał on w oparciu o doświadczenia tej znakomitej firmy. Stąd też jego nazwa (XP to skrót od Experience - z ang. doświadczenie). Jest on następcą Windows 2000 Professional. Różni się od niego jednak znacząco. W porównaniu z poprzednimi wersjami Windows, XP wyróżnia się znakomitym interfejsem, miłą kolorystyką i możliwością znaczącej modyfikacji wyglądu. Użytkowników, którzy korzystali ze starszych systemów operacyjnych może zaniepokoić zmiana panelu sterowania i miejsc innych ustawień. Cieszy jednak fakt iż Zarówno wygląd jak i miejsca katalogów ustawień można przywrócić tak, aby upodobniły się do np. Windows 98. Ciekawą możliwością również, jest wyłączenie niektórych zbędnych opcji wizualnych oraz dostosowanie systemu operacyjnego do najlepszej wydajności. Z pewnością zainteresuje to zwłaszcza posiadaczy słabszego sprzętu. Dwie główne wersje: Windows XP Professional i Windows XP Home Edition oparte są one na tym samym, stabilnym jądrze Windows NT. Różnią się od siebie możliwościami w zakresie zabezpieczania danych. System ten, podobnie jak jego porzednik, charakteryzuje się stabilnością (jeszcze doskonalszą niż Windows 2000), i bezpiecznym działaniem. Windows XP przy właściwym działaniu użytkownika, w trakcie błędu felernej aplikacji, nie ma prawa się zawiesić! Wysokie możliwośc szyfrowania danych dzięki systemowi plików NTFS, dają posiadaczowi komputera gwarancję prywatności. Wiele źródeł donosi iż Windows XP nie nadaje się do gier. Wbudowany DirectX 8.1 umożliwia doskonałą i funkcjonalną zabawę. Jądro systemu znakomicie sprawdza się do obsługi gier i multimediów. Niestety prawdą jednak jest że nieznaczna część (szczególnie starszych) gier nie zadziała na tym systemie. Rekąpensuje nam to skonstruowany przez Microsoft "tryb zgodności" dzięki któremu uruchomimy program w środowisku zbliżonym do Windows 95/98/Me/ czy 2000. WIndows Xp wyposażony został w najnowsze wersje Internet Explorer (6.0), Windows Media Player (8.0) oraz czasami kłopotliwą aplikację Windows Messanger. Podobnie jak w przypadku Windows 2000, system nie opiera się na DoSie lecz udosępnia go użytkownikowi w celu możliwości uruchomienia na komputerze starszych programów. Windows XP jest obecnie najbardziej funkcjonalnym i bezpiecznym systemem operacyjnym dostępnym na rynku. Poważną przeszkodą jednak dla użytkowników PC ta mogą być wymagania sprzętowe. System staje się niezastąpiony dopiero na komputerze powyżej 700 MHz i 128 MB RAM.
System idealny dla każdego i do wszystkich zastosowań. Problemem mogą jedynie być wysokie wymagania sprzętowe.
System Microsoft Windows XP Professional jest wersją systemu operacyjnego Windows, zaprojektowaną dla firm różnej wielkości oraz dla użytkowników indywidualnych, którzy dążą do maksymalnego wykorzystania nowoczesnych technologii. Możliwości systemu Windows XP Professional wykraczają poza zalety systemu Windows XP Home Edition, oferując zaawansowane funkcje zaprojektowane specjalnie w celu optymalizacji wydajności przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć z zakresu technologii cyfrowych. Utworzony na solidnych podstawach systemu Windows 2000, system Windows XP Professional zapewnia większą niezawodność, bezpieczeństwo, efektywność i łatwość obsługi, wyznaczając nowe standardy wydajnego i niezawodnego oprogramowania.
Zalecane wymagania systemowe:
? Zalecany jest komputer PC z procesorem 300 MHz lub szybszym; minimalna wymagana szybkość 233 MHz (system z jednym lub dwoma procesorami); zalecany jest procesor z rodziny Intel Pentium/Celeron albo z rodziny AMD K6/Athlon/Duron lub inny zgodny;
? Zalecane jest 128 MB pamięci RAM lub więcej (obsługiwane minimum to 64 MB; może ograniczać szybkość działania i obsługę niektórych funkcji);
? 1,5 GB dostępnego miejsca na dysku twardym Rzeczywiste wymagania zależą od konfiguracji systemu i aplikacji oraz funkcji, które zostaną zainstalowane. W przypadku dokonywania instalacji przez sieć wymagane może być dodatkowe miejsce na dysku twardym;
? Stacja CD-ROM lub DVD;
? Monitor i karta wideo Super VGA (800 x 600) lub o wyższej rozdzielczości Do odtwarzania wideo DVD: stacja DVD i karta dekodera DVD lub dekoder programowy DVD i 8 MB pamięci vRAM;
? Klawiaturę oraz Mysz lub zgodne urządzenie wskazujące;


Microsoft Windows XP Home Edition to kolejna wersja systemu operacyjnego Windows zaprojektowana specjalnie dla domowych komputerów osobistych. System Windows XP Home Edition otwiera drzwi do świata pasjonujących przeżyć ery cyfrowej. Od cyfrowych fotografii, filmów i muzyki po tworzenie domowych sieci komputerowych, system Windows XP Home Edition z łatwością wprowadza użytkownika w tajniki cyfrowych technologii. Utworzony na solidnych podstawach systemu Windows 2000, system Windows XP Home Edition również wyznacza nowe standardy oprogramowania charakteryzującego się wydajnością i niezawodnością. Nowa forma wizualna, niezawodny aparat Windows oraz nowe funkcje zabezpieczeń internetowych połączone z możliwością współużytkowania komputera tworzą najbardziej niezawodny system operacyjny Windows, jaki dotąd powstał.
Pakiet serwisowy Windows XP Service Pack 2 zawiera najnowsze aktualizacje i nowatorskie funkcje ochrony oferowane przez Microsoft. Wprowadza silniejsze ustawienia zabezpieczeń, chroniące przed wirusami, hakerami i robakami. Udostępnia również unikatowe dodatkowe funkcje, zaprojektowane tak, aby każdy użytkownik w łatwy sposób mógł chronić swój komputer osobisty.

Dostępne funkcje:
Jeśli z tego samego komputera korzysta w rodzinie kilka osób, każda z nich może mieć dostęp do własnego konta bez konieczności zamykania aplikacji innych użytkowników czy restartowania komputera.
Estetyczny i prosty interfejs systemu operacyjnego Windows XP umieszcza na pierwszym miejscu listy i w centrum ekranu skróty do najczęściej używanych przez Ciebie programów, umożliwiając szybki dostęp do nich.
Windows XP Windows Media Player dla systemu operacyjnego Windows XP to łatwe w użyciu narzędzie, które ? obok innych możliwości ? pozwala na odtwarzanie plików w standardzie DVD, katalogowanie muzyki oraz wypalanie płyt CD.
Windows Messenger Windows Messenger to prosty sposób komunikowania się ze znajomymi i rodziną w czasie rzeczywistym. Możesz zobaczyć, kto jest w sieci i komunikować się z wybraną osobą za pomocą wiadomości tekstowych, głosowych lub obrazów wideo, zachowując dużą wydajność i wysoką jakość publikacji.
Windows Movie Maker umożliwia przechwytywanie, edytowanie, organizowanie i dzielenie wspólnych obrazów wideo na komputerze, niezależnie od tego, czy zostały one wykonane cyfrową kamerą wideo, czy kamerą analogową.
Dzięki rozbudowanej opcji ?My Pictures" możesz pracować nad fotografiami cyfrowymi, układając, przeglądając, a nawet drukując je z wykorzystaniem serwisu sieciowego.
Internet Explorer 6 oferuje nowe, doskonalsze rozwiązania, ułatwiające przeglądanie sieci, podwyższające niezawodność działania i zwiększające bezpieczeństwo przechowywania Twoich prywatnych informacji.
Zdalna pomoc umożliwia wybranym osobom trzecim (fachowym doradcom czy po prostu znajomym) ? pracującym również w systemie Windows XP ? zdalne sterowanie Twoim komputerem, np. w celu zademonstrowania jakiegoś procesu lub udzielenia pomocy przy rozwiązywaniu problemów.
Funkcja ?Przywracanie Systemu" aktywnie monitoruje zmiany w plikach systemowych. W przypadku awarii możesz przywrócić system do poprzedniego sprawdzonego stanu, nie tracąc danych.
Kreator konfiguracji sieci (Network Setup Wizard) ułatwia konfigurację własnej domowej sieci. Dzięki niemu wszystkie komputery w domu mogą korzystać ze wspólnego połączenia internetowego.
Wymagania sprzętowe:
PC z procesorem 300 MHz; 128 MB pamięci RAM; min.1,5 GB dostępnego miejsca na dysku twardym; Stacja CD-ROM lub DVD;

Poniższy tabelka przedstawia rozwój systemu Windows przeznaczonego dla stacji roboczych i serwerów.
Rok Windows dla systemów jednostanowiskowych Windows dla systemów serwerowych
1983 - Windows 1.0
1987 - Windows 2.0
1990 - Windows 3.0
1993 - Windows for Workgroups 3.11
- Windows NT 3.1
- Windows NT Workstation 3.5 - Windows NT Advanced Server 3.1
1994 - Windows NT Server 3.5
1995 - Windows 95 - Windows NT Server 3.51
1996 - Windows NT Workstation 4.0 - Windows NT Server 4.0
1997 - Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition
1998 - Windows 98 - Windows NT Server 4.0 Terminal Server Edition
1999 - Windows 98 Second Edition
2000 - Windows Millenium Edition
- Windows 2000 Professional - Windows 2000 Server Family
2001 - Windows XP
- Windows XP Professional
- Windows XP Home Edition
- Windows XP 64-bit Edition
2002 - Windows XP Media Center Edition
- Windows XP Tablet PC Edition
2003 - Windows Server 2003
- Windows Server 2003 Enterprise Edition
- Windows Server 2003 Datacenter Edition

System operacyjny Windows XP 64-Bit Edition został zaprojektowany w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb użytkowników technicznych stacji roboczych. Oferuje zatem dużą pojemność pamięci i wydajność obliczeń zmiennoprzecinkowych, wymagane w takich dziedzinach jak projektowanie i analiza mechaniczna, tworzenie treści cyfrowych, aplikacje naukowe oraz aplikacje obliczeniowe wymagające dużej mocy. System operacyjny Windows XP 64-Bit Edition do rozszerzonych systemów 64-bitowych jest zgodny wyłącznie z komputerami wyposażonymi w procesory AMD Opteron? i AMD Athlon? 64.

Windows XP Media Center jest system zbudowanym na bazie Windows XP Home Edition. Dzięki programowi MediaCenter, wbudowanemu w system, użytkownik uzyskuje dostęp do cyfrowych zbiorów zdjęć, muzyki, filmów DVD, telewizji oraz internetowych usług. Cały system obsługujesz za pomocą bezprzewodowej klawiatury lub specjalnego pilota. Media Center PC, czyli komputer z Windows XP Media Center Edition, to też w pełni funkcjonalny domowy "pecet". Uruchomisz na nim swoje ulubione gry oraz inne aplikacje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut