profil

Czy współczesnym Polakom można coś zarzucić w dziedzinie dbałości o język ojczysty ?

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mikołaj Rej, który po śmierci otrzymał miano ojca polskiej literatury, zarzucił współczesnym, iż:"sprawę języka zadrzemali i zaniechawali". Zastanawia mnie jednak fakt, czy współczesnym Polakom można coś zarzucić w dziedzinie dbałości o język polski ? Postanowiłam rozważyć kilka argumentów na ten temat.
Swoje rozważania zacznę od tego, że Polacy w dzisiejszych czasach "kaleczą" język ojczysty bardzo często, używając wulgaryzmów. Dzisiaj dzieje się to nawet w mediach, lecz najczęściej z takim słownictwem można spotkać się na ulicy. Myślę, że Polacy używają brzydkich słów w sytuacji zdenerwowania, w celu określenia czegoś, klną w towarzystwie, dla szpanu, nie panują nad tyym co mówią i jak mówią, nad swoimi emocjami i w ogóle nie zdają sobie z tego wszystkiego sprawy.
Uważam również, że Polacy nie dbają o poprawność wypowiedzi w mowie, a takża w piśmie. Sa to m.in. błędy językowe. Przykładem jest słowo: "wziąć", które jest często źle wymawiane i pisane przez współczesnych: "wziąść" oraz na przykład: "wyłączać", mówione: "wyłanczać". Zauważyłam też, że mężczyźni często mówią: "poszłem" zamiast: "poszedłem". Polacy również popełniają błędy ortograficzne, co świadczy o niedbałości poprawnej wypowiedzi pisemnej. Przykładowo, ludzie pisząc ze sobą przez internet, opuszczają ogonki i kropki nad literami.
Na konien jeszcze jeden argument. Zdarza się, że Polacy wtrącają w czasie swoich wypowiedzi słowa i zdania z języków obcych. Przykładem jest: "przepraszam", mówione przez Polaków bardzo często: "sory". Zwroty zagraniczne są teraz modne, dlatego używane są najczęściej w życiu codziennym, w domach, filmach. Ludzie nie powinni ich używaj, ponieważ nasz język jest równie piękny jak inne i nie potrzebuje różnych zapożyczeń.
Moje rozważania prowadzą do końcowego wniosku, że większość społeczeństwa polskiego nie troszczy się o swój język. Jest on kompletnie zaniedbywany, niszczony i zniekształcany. Sami Polacy są temu winni i myślę, że powinni oni działać w tym kierunku i temu zapobiec !! Jak powiedział Jak Paweł ||: " Jeżeli Ojczyzna jest domem naszym, to język jest dachem ów dom oslaniający".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta