profil

"Wiem, że nic nie wiem" - na czym według Ciebie polega prawdziwa mądrość?

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-28
poleca 84% 3898 głosów

Sokrates

Sokrates był greckim filozofem, który żył na przełomie V i VI wieku p.n.e. jego sławne słowa „wiem, że nic nie wiem” oznaczają świadomość, że jeśli czegoś nie wiem, to znaczy, że mam wiedzę o własnej niewiedzy.

Sokrates wychodził z założenia, że wiedza jest największą i najcenniejszą cnotą. Zakładał, że jeśli wiem – mam wiedzę o tym, co jest dobre, a co złe, to nie mogę czynić źle. Wiedza według Sokratesa jest gwarantem moralnego i etycznego postępowania.

Zgadzam się z tezą Sokratesa, że prawdziwa mądrość daje nam umiejętność rozróżniania dobra od zła, lecz nie jest gwarancją, że wybierzemy słuszną drogę – dobre czyny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy

Dla mnie "Wiem że nic nie wiem" oznacza, że człowiek zadaje sobie sprawę z posiadania ograniczonej wiedzy.
Ograniczonej do własnego punktu widzenia. Każdy nasz pogląd na jakąś sytuację wynika z naszego "ja wiem" jak to jest, "ja wam powiem jaka jest prawda" Wiem wynika z naszych przekonań, które mają nam pozwolić osiągnąć własne egoistyczne cele. Nasz umysł filtruje prawdy i wybiera tylko takie które są nam na rękę. Mówiąc "Wiem że nic nie wiem" człowiek na nowo przygląda się danemu problemowi. Kiedy na chwilę odłoży swoje dotychczasowe przekonania, interpretacje, może świeżo jeszcze raz przeanalizować swoje opinie a także zdanie innych. To pozwoli mu na przyjrzenie się sprawie także z innej perspektywy, nie tylko własnej. W ten sposób poszerza ograniczoną liczbę informacji potrzebną do analizy i podjęcia decyzji.

Moim zdaniem znaczy to, że im więcej wiemy, tym większą mamy świadomość, że nigdy nie zgłębimy całej wiedzy i w sumie jak mało wiemy.

Może w takiej sytuacji jak piszesz nie ma wyboru

Treść zweryfikowana i sprawdzona