profil

Analiza obrazu Piotra Michałowskiego „ Somosierra ”

poleca 84% 2226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Analiza obrazu

Piotra Michałowskiego ?Somosierra? .

Obraz ?Somosierra? Piotra Michałowskiego, przedstawiciela polskiego malarstwa okresu romantyzmu, przedstawia atak polskich szwoleżerów w wąwozie Somosierry.

W lewym dolnym rogu obrazu widać odwróconych tyłem do patrzącego żołnierzy na koniach, pędzących i niknących w centrum obrazu w jasnym świetle. Patrząc na obraz odczuwa się dramatyzm ukazywanej sytuacji. Pionowy format obrazu potęguje to uczucie, przedstawiając wąwóz jako długie, wąskie i kręte przejście do pola walki. Centralna część obrazu jest wyraźna, przedstawia dynamikę akcji, a po bokach malują się kłębiaste i ciemne barwy. Trudno dojrzeć w nich zbocza wąwozu, dlatego kompozycja jest otwarta, świadczy o tym nie zamknięta treść obrazu. Barwy obrazu są ogólnie ciemne, wyjątkiem jest tylko centrum obrazu, a szczególnie elementy ubrań postaci. Światłocień i kolory podkreślają dramatyzm ukazywanej sytuacji.

Moim zdaniem obraz Michałowskiego doskonale oddaje ruch i dynamikę pędu koni, przez co przenosi się to na wyraz poświecenia i woli walki przedstawionych postaci żołnierzy.
Podoba mi się swoboda techniki jakiej użył twórca, barwne plamy zaskakujące ekspresją i realizmem. Po dziele można poznać, że twórca był żarliwym patriotą.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata