profil

"Grób Agememnona"

poleca 85% 121 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki Homer

Podmiot liryczny nie śmie nic powiedziec, wobec potegi czuje sie mały, podkreśla to wielkość antycznych bohaterów. Grób symbolizuje wielkie czyny i uczucia. Są to refleksje podróżnika, artysty. Wystepuje matyw światła, słońca- porównanie poezji Homera. Marzeniem poety jest naśladownie Homera, ale nie jest w stanie tego zrobić. Poeta pisze o rzeczach odbiegających od rzeczywistości, obraca w sferze marzeń, poezja nie wyzwala porządanych emocji, nie ma odbiorców, którzy nie rozumieją jego poezji (jego poezje słuchają glusi i umarli). Poeta pisze że miejscem gdzie może się zatrzymać jest tylko Cheronea, ponieważ jest to symbol klęski i zniewolenia. Natomiast Termopile to symbol męstwa i poświęcenia dla ojczyzny. Polska jest porównana do Cheronei. Nazywa Polaków niewolnikami. ,,pół rycerzy"- ci, ktorzy nie stali sie do konca rycerzami. Polska jest krajem, który nie chce pamietac o tych co zgineli dla ojczyzny. Podmiot liryczny czuje sie niewolnikiem- utorsamia sie z pokonanymi Polakami. Czuje się jak człowiek zniewolony. Podmiot liryczny porównuje Polske do Spartan, których było więcej, ale w Polsce nie wszyscy stanęli do walki.
Motyw Leonidasa-trub jest goły, a czerwony pas to elementy stroju szlachty. Kontusz i pas to symbol bogactwa i myslenie o sobie. Człowiek nagi to symbol bezinteresowności, wartość okresla go to bogactwo jego duszy.
Czerepe rubaszny to grupa ludzi, która stoi na czele państwa, pozbawiona wartości. Dusza anielska to patrioci, ludzie szlachetni, którzy są gotowi do walki. Jeżeli ta elita bedzie dalej rządzic państwem to doprowadzi go do upaadku., klęski.
W 17 strofie ukazana jest wizja Polski, która musi odrzucić egoizm, powinna być zjednoczona, ponieważ bedzie w ten sposób silna, Porónanie Polski do papugi- naśladownie zwyczajów, brak własnej idei. Polaków cechuje brak konsekwencji. Podmiot liryczny chce byc sumieniem narodu, poczuwa się do odpowiedzialnosci za swój narod. Podmiot liryczny mówi, że ich poświęcenie często jest źle spożytkowne, niepotrzebne, działania są nieprzemyślane, nie przynoszą efektów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury