profil

Recenzja filmu pt. ,,Katyń"

poleca 85% 147 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Film fabularny Pt,,Katyń? to film znanego na całym świecie zdobywcy Oskara Andrzeja Wajdy. Muzyka do tego filmu skomponował Krzysztof Penderecki. Muzyka wprowadza nas w idealny nastrój i wiernie oddaje uczucia zawarte w filmie. Bardzo dobrze zostały wykonane zdjęcia do filmu przez Pawła Edelmana. Scenariusz do tego filmu został napisany przez Andrzeja Wajdę, Władysława Pasikowskiego, Przemysława Nowakowskiego na podstawie książki Andrzeja Mularczyka,,Post Mortem?. Według mnie niektóre dialogi były zbyt sztywne dla danej sytuacji. Bardzo dobrze dobrana obsada morze przyciągnąć do kina wiele osób. A są to miedzy innymi Jan Englert, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Artur Żmijewski, Maja Ostaszewska, Paweł Małaszyński i Magdalena Cielecka wszyscy bardzo dobrze odegrali swoje role. Można wiec powiedzieć, ze gwiazdorska obsada jest plusem w tej produkcji. Reżyser zadedykował ten film swoim rodzicom. Jego ojciec oficer Wojska Polskiego został rozstrzelony przez Sowietów właśnie w Katyniu w 1940r. Jego matka do końca życia nie uwierzyła w śmierć męża i miała nadzieje, ze powróci z niewoli.
Film opowiada nam o okrutnej zbrodni katyńskiej, której ofiara są polscy oficerowie pomordowani podczas II wojny światowej przez NKWD.
Film opowiada nie tylko o mordach w lasach katyńskich, ale i o losach rodzin czekających na powrót ich bliskich z niewoli reżyser kieruje wiele przesłań do młodzieży.
Jedno z nich, to uświadomienie młodego pokolenia ilu ludzi musiało zginąć, byśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce. Jak tragicznie były losy żołnierzy, ich rodzin i wielu ludzi w tamtych czasach. Andrzej Wajda wprowadzili również watki poruszające takie tematy jak eliminowanie inteligencji krakowskiej przez hitlerowców czy wybór pomiędzy prawda a własnym bezpieczeństwem. Największe wrażenie zrobiła na mnie ostatnia scena filmu, czyli rozstrzeliwanie oficerów polskich przez Sowietów. Jest to bardzo wzruszający i przytłaczający obraz. Ukazuje bestjalskosc, okrucieństwo i brak litości okupantów wobec polaków.
Uważam, ze Katyń to bardzo dobry film, który warto obejrzeć. Jest ciekawy i wiernie ukazuje wydarzenia historyczne i prawdę o zbrodni katyńskiej. Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego filmu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata