profil

Człowiek współczesny zdobywca czy zagubiona istota???

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ogólnie człowiek jest istotą rozumną,gdzie jego losem jest upadek,a celem- połączenie z bóstwem. W szczegółach natomiast panowała rozbieżność poglądów, nie tylko między Grekami a chrześcijanami, lecz też wśród samych Greków i samych chrześcijan. Wśród chrześcijan było sporne nawet to, które z własności człowieka należą do jego natury, a które są darem łaski. Człowiek jako zwierzę stadne wykształciło skomplikowany system porozumiewania się, jego złożoność i ilość gestów znacznie wyróżnia nas z pośród innych zwierząt. Czyniąc nas w swoim mniemaniu bardziej wartościowymi i inteligentniejszymi
Jeżeli mówimy już o człowieku współczesnym to Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg, nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały, bezradny i zagubiony. Ma ambitne plany i dążenia, ale trudno jest mu je zrealizować. Rzeczywistość, która go otacza, często obojętna jest wobec jego klęsk.
Dla kontrastu mogę podać, iż człowiek Człowiek starożytny wielbił umiar i harmonię. Poszukiwał sposobu na szczęśliwe życie, definiował, czym jest Cnota ? i próbował żyć według ustalonych reguł. Ucztował ? lubił korzystać z życia ? ale też wiedział, co to samodyscyplina, spartańskie życie i stoicki spokój. Był szczery i prostolinijny jak żołnierz i mądry jak filozof.
Już na pierwszy rzut oka widać,że człowiek starożytny był bardziej wartościowy, zdyscyplinowany i
W Biblii ? dziele starożytnym i sakralnym ? są co najmniej dwa ujęcia ludzkiej pozycji w świecie.
Pierwsza ? zawarta np. w Psalmach ? głosi, że Człowiek jest namiestnikiem Boga na ziemi, potężnym władcą świata- to jest argument mówiący za tym,że jest zdobywcą,ale np. druga pozycja z Księgi Koheleta ? głosi, że Człowiek to marna kruszyna, pył, znikoma istota zagubiona w kosmosie- to jest natomiast przeciw argument mojej poprzedniej tezy, bo ukazuje tutaj człowieka jak właśnie taką zagubioną istotę
Jednak zauważmy,że to dzięki człowiekowi powstał cały świat. Te wszystkie piękne krajobrazy,bo kto jak nie człowiek uprawiał ziemie,nawoził, dbał o odpowiedni klimat, sadził te wszystkie drzewa, kwiaty rośliny, później je pielęgnował. Stworzył te wszystkie piękne budowle, zabytki jak np. Bazylika Sacr Coeur, Brama Brandenburska, Charlottenburg, Grand-Place, Kanały w Amsterdamie, Katedra Notre Dame, Luwr, Łuk Triumfalny, Pałac Westminsterski i Big Ben, Reichstag, Sanssouci, Stonehenge, Tower Bridge, Wersal, Wieża Eiffla, Zamek Chenonceau, Zamek Neuschwanstein, Akropol, Alhambra, Bazylika św. Piotra, Forum Romanum, Klasztor Hieronimitów, Koloseum, Krzywa wieża, Meteory, Plac św. Marka, La Sagrada Famlia, Santa Maria del Fiore, Wieża Belm, Budynek parlamentu, Carskie Sioło, Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Hradczany, Katedra św. Stefana, Kościół Macieja, Kreml, Most Karola, Peterhof, Rynek Staromiejski, Schnbrunn. I wiele innych. Natura przecież tego nie stworzyła, zwierzęta również nie mogły...Tylko człowiek mógł stworzyć piękne ubrania, buty, piękną biżuterie, samochody, rowery, komputery i wszystkie przedmioty użytku częstego i potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania.
Właśnie dla tych argumentów co powyżej podałam uważam,że człowiek w 100:% jest zdobywcą, a nawet mogłabym powiedzieć,że królem, twórcą wszystkiego. Ze wszystkich ssaków żyjących na całym świecie jestem dumna,z tego,iż należne do świata ludzi i posiadam miano człowieka!

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata