profil

Cera. Jej rodzaje i pielęgnacja

poleca 83% 782 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Cera ? tak zwyczajowo określa się powierzchnię skóry twarzy. To wręcz nieprawdopodobne, że na każdym jej centymetrze kwadratowym znajduje się średnio: 6 mln komórek, prawie metr naczyń krwionośnych, około 4 m włókien nerwowych, 200 receptorów bólu, 100 gruczołów potowych i 15 gruczołów łojowych.
Skóra jest bardzo cienka ? ma około 0,12 mm grubości (najcieńsza jest na wargach i powiekach). Naskórek skóry twarzy, mimo że jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych, może być nawet 30-krotnie cieńszy niż naskórek stopy. Co 3-4 tygodnie naskórek całkowicie się odnawia. Zazwyczaj tego nie zauważamy. Proces ten zaczyna być widoczny dopiero wówczas, gdy skóra wydala zrogowaciałe komórki naskórka w postaci drobnych łusek, usuwanych podczas codziennego mycia i osuszania skóry. To właśnie zrogowaciały naskórek oraz wydzielina gruczołów potowych i łojowych tworzą na powierzchni skóry naturalny ?mur? ochronny w postaci kwasowego płaszcza tłuszczowego chroniącego przed bakteriami, które giną w kwaśnym środowisku. Zdrowa skóra ma odczyn lekko kwaśny; jej wartość wynosi pH 5,5.
?Wszystko, co dziś uczynimy dla swojej skóry, będzie procentowało w przyszłości. Najprostsza, ale systematyczna pielęgnacja sprawi, że zachowamy promienną twarz przez lata.?
Rozróżniamy cztery podstawowe typy cer: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Podział ten zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych (porów) w skórze, ich czynności oraz w konsekwencji ich działania. Gruczoły łojowe umiejscowione są w skórze w ścisłym związku z włosami a największe ich skupiska obserwuje się w następujących okolicach: nos, czoło, broda, okolica mostka, na plecach, niewielka ilość uchodzi wokół czerwieni warg. Nie wszystkie gruczoły wykazują taką samą aktywność. Najbardziej nasilone wydzielanie występuje w okolicach czoła, nosa a znacznie mniej na brodzie. Oczywiście nie u wszystkich osób produkcja łoju jest tak samo nasilona. Uzależniona jest ona od wieku, unaczynienia skóry, wpływu hormonów i temperatury zewnętrznej. W okresie dojrzewania i podczas przekwitania wydzielanie łoju gwałtownie wzrasta w porównaniu z innymi okresami życia. Mineralokortykoidy i glikokortykoidy oraz androgeny zwiększają wydzielanie łoju. Zimno oraz niedostateczne ukrwienie nasilają wydalanie gruczołów łojowych. Każda cera, zarówno normalna, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczyniową, może być również cerą wrażliwą (lub nawet nadwrażliwą), cera tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową, i jeszcze jeden typ cery - atroficzna, czyli cera przedwcześnie się starzejąca (najczęściej zdarza się ten przypadek u posiadaczy cery suchej, czasami normalnej).Dodatkowo występuje jeszcze cera zniszczona.
Cera normalna jest różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, pory są bardzo małe, prawie nie widoczne, odpowiednio natłuszczona, aksamitna w dotyku i jędrna skóra, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, słońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Dobrze odżywiona o naturalnym różowym zabarwieniu. Ma lekko kwaśny odczyn, umiarkowana ilość tłuszczu i wilgoci, na nosie i brodzie od czasu do czasu mogą pojawić się wągry. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie występuje problem łuszczenia, podczas menstruacji lub w czasie jajeczkowania w dolnej części twarzy mogą pojawić się wypryski- to normalne zjawisko spowodowane gospodarką hormonalną-zanieczyszczenia jednak szybko znikają. Cera mało kłopotliwa, niewymagająca specjalnych zabiegów kosmetycznych, w rzeczywistości rzadko występująca; z czasem zaczyna ulegać przesuszeniu. Nie błyszczy się i jeśli odpowiednio się o nią dba, długo zachowuje młody wygląd. Taka cera występuje tylko u dzieci do okresu pokwitania i u ludzi młodych. Nie występują większe problemy z jej pielęgnacją jednak należy wystrzegać się preparatów wysuszających. Wymaga regularnego oczyszczania i zabezpieczenia przed mrozem.
Cera sucha to typ cery, w której głównym problemem jest zbyt małe wydzielanie łoju, przez co występuje problem z wiązaniem wilgoci. Wyróżnia się dwa rodzaje suchej cery: skórę, której brakuje tłuszczu (gruczoły łojowe działają słabiej) i skórę, której brakuje wilgoci (słabiej funkcjonują gruczoły potowe); oba rodzaje wyglądają na szorstkie, blade, pergaminowe, jej właścicielkami jest prawie 80 proc. kobiet. Ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, mogą na niej występować przebarwienia, w okolicach policzków mogą pojawić się rozszerzone naczyńka, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne, brak problemów z trądzikiem, wypryskami i zaskórnikami. Jest bardzo wrażliwa, źle reaguje na czynniki atmosferyczne i wymaga szczególnej pielęgnacji. Cera taka szybko się starzeje, a pielęgnowana niewłaściwie staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga podjęcia działań od początku ich występowania, gdyż już w młodym wieku skóra taka staje się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa. Taka cera wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze ceramików, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, mukopolisacharydów. Kosmetyki dla suchej cery muszą nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Należy stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające oraz szczególnie dbać o kompleksowe jej odżywianie. Jeżeli cera sucha jest odwodniona to używamy maseczki nawilżającej (w postaci żelu). Zwracamy uwagę na składniki, które są najbardziej pożądane dla suchej skóry, czyli proteiny, kolagen, witamina B, aminokwasy, lanolina czy algi. Taka skóra źle znosi maseczki z glinki (oczyszczające) i kaolinu, a także maseczki typu peel-off. Suchej skórze dobrze zrobi również maseczka energetyzująca. Jest ona idealna wtedy, gdy po stresującym i męczącym dniu chcesz wieczorem ładnie wyglądać. Jeżeli skóra jest bardzo sucha, możesz stosować również maseczki odżywcze.
Zakazy:
? Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
? Nie opalać skóry zbyt często
? Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
? Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
? Nie palić papierosów
Zalecenia:
? Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
? Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery
? Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-nawilżające lub nawet regenerujące.
? Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
? Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
? Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności
? Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
? Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
? Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
? Dbać o dotlenienie i relaks
Kosmetyki
Składniki, które należy szukać w kosmetykach:
? Substancje mające wpływ na uzupełnianie wody: sole mineralne, NMF, hydrofilne aminokwasy, sole kwasu mlekowego,- hydrokskwasy
? Lipidy, wchodzące w skład cementu komórkowego
? Witaminy(szczególnie A,E i panthenol)
? Substancje biologicznie czynne - ASC III
? Filtry przeciwsłoneczne

Zabiegi kosmetyczne stosowane w gabinetach kosmetycznych:
? Odżywcze
? Dotleniające
? Nawilżające
? Pojędrniające
Kosmetyczka w trakcie takiego zabiegu zadba również o dekolt, szyję oraz okolice oczu. Dobór preparatów zależy od stanu Twojej skóry. Doświadczona kosmetyczka na pewno sprawi, że po zabiegu skóra będzie gładka, aksamitna, o ładnym kolorycie. Jeśli cera jest zmęczona to potrzebna będzie kuracja regenerująca. Wykonuje się wówczas 1-2 zabiegów w tygodniu przez okres 1 - 2 miesięcy. Potem dla podtrzymania efektów powtarza się 1 -2 zabiegów w miesiącu. Jeśli Twoja cera jest sucha, a skończyłaś 20 lat- zacznij regularnie odwiedzać kosmetyczkę. Właściwie dobrana pielęgnacja domowa i zabiegi w gabinecie sprawią, że długo będziesz cieszyła się pięknym wyglądem.
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
? Maseczka z siemienia lnianego:
Łyżkę siemienia zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę, ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem. Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia. Musisz poprosić kogoś o pomoc w nałożeniu tej maseczki.
? Maseczka dla cery suchej i wrażliwej:
Trzy torebeczki rumianku i łyżkę zmielonej szałwi wymieszać z wrząca wodą, dodać kilka kropli witaminy A E, ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem.
? Maseczka dla cery suchej lub normalnej:
Łyżkę utartej marchwi zmieszać z jednym żółtkiem, łyżeczką twarożku, dodać kilkanaście kropli wit. A E, nałożyć na twarz, zmyć po 20 min. przetrzeć twarz tonikiem.
? Maseczka owocowa (do stosowania w sezonie letnim):
Rozetrzeć na miazgę trzy duże truskawki i kilka malin, dodać 1 łyżeczkę świeżej śmietanki, rozprowadzić na twarzy i szyi, zmyć po 15 min.
Uwaga! Ta maseczka może uczulać, zrób próbę z niewielką ilością maseczki położonej np. za uchem lub w zgięciu ręki.
Cera tłusta ma kolor szarożółty, jest ona słabo ukrwiona zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca, w dotyku nierówna. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami, zwane też wągrami. Są to drobne czopy rogowo-łojowe tworzące się w przewodach wyprowadzających gruczołów łojowych. Jeśli mają czarne zabarwienie - są to tzw. zaskórniki otwarte; występują też zaskórniki zamknięte. Zaskórniki pojawiają się głównie na twarzy, są typowe dla trądziku pospolitego. Skóra najbardziej przetłuszcza się na czole, nosie i brodzie, (jeśli chodzi o twarz), a także na dekolcie i plecach. Tu znajduje się, bowiem najwięcej gruczołów łojowych. Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczyńka. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: na zimno, wiatr i słońce, oraz na wodę i mydło. Dużo silniejsze znaczenie mają czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych. Zdarza się jednak również u pań po 40 roku życia. Pielęgnacja takiej skóry stwarza problemy, ponieważ nie można walczyć z jej przetłuszczaniem się, zapominając równocześnie o dostarczaniu odpowiednich substancji nawilżających, regenerujących i ochronnych. Jest to szczególnie trudne w przypadku skóry starzejącej się. Normalizacja czynności gruczołów łojowych nie może doprowadzić do odtłuszczenia skóry. Chodzi tu o usunięcie nadmiaru ilości wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe - sebum. Gruczoły łojowe znajdują się pod warstwami naskórka, nie otwierają się bezpośrednio na powierzchnię skóry. Są połączone z kanalikami tworzącymi wyloty mieszków włosowych, do których przedostaje się sebum. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych powoduje przetłuszczanie się skóry, czyli łojotok. Wśród przyczyn wpływających na to wymienia się zaburzenia czynności wewnątrzwydzielniczych - zwłaszcza hiperandrogenizm i nadmierne wydzielanie progesteronu u kobiet. Obserwuje się też dziedziczną skłonność do łojotoku. Jest on podłożem takich chorób, jak łupież łojotokowy, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, trądzik różowaty. Najważniejsze jest tu odpowiednie uregulowanie czynności gruczołów łojowych, bez naruszania naturalnej flory bakteryjnej. Chodzi o to, by usunąć nadmiar tłuszczu, a nie całkowicie wyeliminować substancje lipidowe.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie cery. Należy unikać stosowania środków silnie odtłuszczających. Zamiast mydeł zasadowych powinno używać się preparatów myjących bez zawartości mydła (np. w postaci żeli). Błędem jest oczyszczanie skóry za pomocą tłustych mleczek czy śmietanek. Zdecydowanie zaleca się stosowanie toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo. Toniki alkoholowe nie są wskazane do zbyt częstego wykorzystywania, ponieważ mogą za bardzo ściągać skórę. Nie należy używać kremów tłustych, najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Dobre efekty dają peelingi (1-2 w tygodniu) i maseczki ziołowe do stosowania domowego. Aby odpowiednio oczyszczać skórę, poleca się regularne korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych. Umożliwia to zlikwidowanie zaskórników. Nie wolno ich samemu usuwać, nieumiejętne wyciskanie może, bowiem doprowadzić do stanów zapalnych. Wskazane jest też korzystanie z plastrów oczyszczających pory, które pojawiły się ostatnio na naszym rynku kosmetycznym, choć nie powinno ono zastąpić profesjonalnego zabiegu wykonanego przez kosmetyczkę. W salonie kosmetycznym można też poddać się zabiegom, np. z kwasami owocowymi AHA i masażom poprawiającym ukrwienie skóry.
Przy makijażu cery tłustej należy unikać ciężkich podkładów, zaś do maskowania krostek i pryszczy powinno używać się odpowiednich korektorów.
ZALECENIA PIELĘGNACYJNE
? ZAKAZY:
1. Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
2. Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu
3. Nie przesadzaj z nadmiernym opalaniem się
4. Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek
5. Nie dotykaj bez potrzeby twarzy rękami
6. Ogranicz używki, ostre przyprawy i jeśli palisz to koniecznie przestań
? ZALECENIA:
1. Używaj do mycia twarzy żelu przeznaczonego do cery tłustej
2. Używaj po każdym myciu toniku dla tłustej cery ( w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy)
3. Na dzień stosuj krem o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych
4. Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego
5. Raz w tygodniu zastosuj peeling oraz maseczkę oczyszczającą
6. Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
7. Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczyńkami możesz korzystać z sauny
8. Staraj się, aby organizm był dotleniony.
ZABIEGI KOSMETYCZNE STOSOWANE W GABINETACH KOSMETYCZNYCH:
? Oczyszczanie cery z zaskórników
? Zabiegi regulujące pracę gruczołów łojowych
? Zabiegi zwężające pory skóry
? Złuszczanie naskórka
? Zabiegi nawilżające
? Zabiegi dotleniające
? Zabiegi poprawiające mikrokrążenie w skórze
W zależności od stanu Twojej cery kosmetyczka dobierze odpowiednie zabiegi. Tłustą cerę trzeba oczyszczać regularnie, co 4 -5 tygodni. Pomocne mogą być również zabiegi przeprowadzone w serii 5-10 zabiegów mające na celu uspokojenie cery i poprawę jej wyglądu.
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
? Maseczka dla cery tłustej, z rozszerzonymi porami, skłonnej do wyprysków:
Łyżkę zmielonych bratków polnych, łyżkę sproszkowanego skrzypu, łyżeczkę świeżych drożdży, wymieszać z przegotowaną wodą, nałożyć na twarz, przykryć gazą zmoczoną w ciepłej, przegotowanej wodzie, zdjąć maseczkę po 20 min., zmyć twarz tonikiem.
? Maseczka ściągająca dla tłustej i mieszanej cery:
Łyżkę zmielonych płatków owsianych, łyżkę sproszkowanego skrzypu, rozetrzeć na papkę z przegotowaną wodą, dodać kilka kropli soku cytrynowego lub soku z żurawin, maseczkę zmyć po 15 min.
? Maseczka dla cery tłustej i mieszanej o działaniu wybielającym:
Łyżkę soku z ogórka ( świeżego) wymieszać z małą ilością świeżych drożdży, zmyć po 15 min.
W skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej wchodzą:
wyciągi z arniki, cyprysu, jemioły, oczaru wirginijskiego, wierzby białej, a także cynk, krzemionka, witamina B6. Nie mogą one natomiast zawierać wazeliny, olejów mineralnych, wosków, gdyż sprzyja to tworzeniu się zaskórników.
Wśród bogatej oferty wielu firm kosmetycznych można znaleźć kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej, np.:
? krem matujący z serii Algavit Q10 (Inter-Fragrances); seria Normamat (Eris) - żel myjący, śmietanka i tonik, kremy na dzień i na noc, maseczki;
? krem nawilżający Chaber z serii Kwiaty Polskie (Uroda);
? krem i tonik z serii Pond's Active Balance, plastry Pond's oczyszczające pory;
? matująca emulsja do twarzy, antybakteryjny tonik z serii Clearskin (Avon);
? tonik odświeżający Pure-Matit (L'Oreal);
? matujący krem nawilżający z serii Facal Care (Johnson's);
? Soraya - preparaty z nowej, udoskonalonej serii Anty (żele, kremy, maseczka, peeling do twarzy, make-up, korektor);
? matujący krem nawilżający z nowej serii ultranawilżającej Aqua Star (Pollena-Ewa).
Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów skóry: jedne partie są suche, inne zaś tłuste, na czole, nosie, brodzie cera może być nierówna. Najczęściej partią tłustą i błyszczącą z dużymi, otwartymi porami i licznymi wągrami lub wypryskami jest środkowy pas: czoło, nos, broda ( tzw. strefa T). Skóra na policzkach pozostaje matowa, sucha, podatna na przedwczesne marszczenie się, często z małymi rozszerzonymi naczyńkami, a nawet drobnymi pryszczami, czasami można spotykać sytuację odwrotną. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować tak, jak z dwoma rodzajami cery. Przy cerze mieszanej występuje jednocześnie skłonność do łojotoku, oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry. Odcisk z czoła na lusterku wykazuje wyraźny tłusty ślad, ten z policzków jest ledwo widoczny, "zmarszczka" utrzymuje się ok. pół minuty, znak też jest widoczny ok. pół minuty.

Zalecenia pielęgnacyjne
Zakazy:
? Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
? Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu
? Nie przesadzaj z nadmiernym opalaniem się
? Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek
? Nie dotykaj bez potrzeby twarzy rękami
? Ogranicz używki, ostre przyprawy i jeśli palisz to koniecznie przestań
? Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
? Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
? Nie palić papierosów
Zalecenia:
? Używaj do mycia twarzy żelu przeznaczonego do cery tłustej
? Używaj po każdym myciu toniku dla tłustej cery ( w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy)
? Na dzień stosuj krem o działaniu matującym na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych
? Stosuj żel lub krem pod oczy na szyję używaj kremu odżywczego
? Raz w tygodniu zastosuj peeling oraz maseczkę oczyszczającą
? Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
? Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczyńkami możesz korzystać z sauny
? Staraj się, aby organizm był dotleniony.
? Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
? Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery
? Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-nawilżające lub nawet regenerujące.
? Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
? Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
? Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności
? Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
? Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
? Dbać o dotlenienie i relaks

ZABIEGI KOSMETYCZNE STOSOWANE W GABINETACH KOSMETYCZNYCH:

Kosmetyczki również muszą sprostać trudnemu zadaniu. Zabiegi będą tak dobrane, aby doskonale pielęgnować partie tłuste i suche. W gabinecie kosmetycznym można poddać się zabiegom specjalnie skomponowanym dla cery mieszanej. Wiele kosmetyczek potrafi modyfikować zabiegi firmowe i dostosowywać je do potrzeb skóry. Zaufaj swojej kosmetyczce i staraj się regularnie odwiedzać gabinet.
Ponieważ środkowa część twarzy przetłuszcza się i zanieczyszcza musisz poddawać się zabiegom oczyszczania prawie tak często jak posiadaczki cery tłustej. Taki zabieg może być połączony z zabiegiem odżywczym obejmującym suche partie twarzy, okolice oczu, szyję i dekolt.

KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
Przy tym typie cery stosujemy dwa rodzaje maseczek: na suche partie przygotuj maseczkę dla cery suchej, na tłuste zrób maseczkę dla cery tłustej. Można też stosować maseczki dla wszystkich typów cery:
? Maseczka odżywcza:
Ugotowany w " mundurku" ziemniak obrać ze skórki, rozgnieść, rozprowadzić ciepłym mlekiem, dodać żółtko, zmyć maseczkę po 20 min.
? Maseczka wygładzająca:
1 łyżkę ugotowanego młodego zielonego groszku ugnieść na mączkę, rozprowadzić 1 łyżeczką słodkiej śmietanki, papkę zmyć po 20 min.
? Maseczka wybielająca:
Zetrzeć na miazgę 1 średniej wielkości korzeń chrzanu, dodać 2 łyżki zsiadłego mleka, zagęścić mąką ziemniaczaną, zmyć po 10 min.
Cera trądzikowa
Trądzik pojawia się zarówno u dziewcząt jak i u chłopców w okresie dojrzewania. Jest jedną z największych bolączek młodzieży, charakteryzuje się występowaniem licznych zaskórników oraz wyprysków w miejscach, gdzie pory skóry zostały zainfekowane i występuje stan zapalny, wykwity trądzikowe są koloru czerwonego, czasem ropne i bolesne, przyczyną powstania trądziku są zaburzenia hormonalne, zakłócające normalną pracę gruczołów łojowych. Produkowany w nadmiarze tłuszcz blokuje się w skórze, tworząc zaskórniaki i zapalenia ropne. Głównymi ogniskami trądziku są obfite gruczoły łojowe okolic twarzy: czoła, nosa, policzków i brody. W ciężkich przypadkach trądzik potrafi opanować całą twarz, uszy, szyję, plecy, okolice piersi i ramion, drobne zmiany trądzikowe udaje się zaleczyć bez żadnych śladów; poważniejsza odmiana może pozostawić lejkowate ?wciągnięte? blizny. Ostatnio obserwuję także tzw. późny trądzik - zwykle u kobiet po 20 roku życia. Trądziku młodzieńczego nie należy bagatelizować. Błędny jest pogląd, że dolegliwość ta przechodzi z wiekiem. Każdy rodzaj trądziku wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, w lekkich postaciach pomocne mogą być zabiegi przeciwtrądzikowe w gabinecie kosmetycznym. Przeważnie leczenie jest skojarzeniowe, a więc zalecane są zarówno środki kosmetyczne, miejscowe jak i ogólne - farmakologiczne: antybiotyki, preparaty cynkowe, witaminowe. Trądzik może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy( pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem endokrynologiem), nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego. W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja, higieniczny, racjonalny tryb życia (pedantyczna czystość, dotlenianie organizmu, odpowiednia dieta, sen).
Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik pospolity (acne vulgaris) rozwija się na podłożu tłustej cery. Warstwa rogowa jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szarożółty kolor. Na skórze widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki (potocznie zwane wągrami), grudki, krostki, nacieki zapalne.

Trądzik jest przykrą dolegliwością. Często jest przyczyną kompleksów. Na trądzik cierpi ponad 50% młodzieży. Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania, zdarza się jednak także u osób po 20 roku życia. Ostatnio pojawiło się nawet określenie "późny trądzik" ten problem dotyka często kobiety 40- 50-letnie.
Trądzik umiejscawia się głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Przyczyny powstawania trądziku są różnorodne i złożone np.:
? czynniki genetyczne,
? zaburzenia hormonalne
? zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy
? zaburzenia ze strony układu trawiennego
? bakterie
Cera tłusta bardzo łatwo może ulegać zakażeniom bakteryjnym. Wnikanie bakterii beztlenowych jest ułatwione, gdy skóra ma zmieniony odczyn z kwaśnego na zasadowy.
Oprócz trądziku pospolitego wyróżnia się jego bardziej zaawansowane formy:
? trądzik ropowiczy
? trądzik skupiony
? trądzik bliznowcowy
? trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu
? trądzik neuropatyczny
? trądzik wywołany : zawodowy, polekowy, kosmetyczny, niemowlęcy
Trądzik ropowiczy - oprócz typowych zmian tworzą się torbiele ropne, gojenie następuje przez bliznowacenie, blizny są nierówne, wciągnięte, bardzo szpecące, przyczyną wystąpienia trądziku ropowiczego jest przede wszystkim nadczynność gruczołów łojowych i skłonność skóry do bliznowacenia.
Trądzik skupiony - występują głębokie nacieki i torbiele ropne, czasami zlewają się ze sobą, widoczne są również drobne zaskórniki, gojenie następuje przez nierówne, przyrosłe blizny, ta odmiana dotyczy przeważnie mężczyzn, a zmiany obejmują nie tylko twarz, plecy , klatkę piersiową, ale również okolice pach i pachwin oraz pośladki ( jeśli trądzik skupiony występuje w miejscach nietypowych to wówczas mamy do czynienia z trądzikiem odwróconym),przyczyną jest nadmierna czynność gruczołów łojowych.
Trądzik bliznowcowy - tworzą się bliznowce w obrębie wykwitów trądzikowych, ten rodzaj trądziku często towarzyszy trądzikowi skupionemu lub ropowiczemu, może objawiać się tylko na karku, przyczyną jest nadmierna czynność gruczołów łojowych.
Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu - dotyczy wyłącznie młodych mężczyzn, wykwity są typu trądziku ropowiczego lub skupionego z rozpadem i objawami krwotocznymi, może występować gorączka, przyczyny nie są dokładnie poznane.
Trądzik neuropatyczny - występuje u młodych kobiet, jako lekka postać trądziku pospolitego, jednak na skutek ciągłego wyciskania i drapania powstają stany zapalne, które po zagojeniu pozostawiają blizny, typowe są liczne przebarwienia, trądzik powstaje na tle zaburzeń psychiki młodych kobiet, pogłębiają go sytuacje stresowe.
Trądzik wywołany: zawodowy (przyczyną jest kontakt z chlorem, olejami mineralnymi, dziegciem), polekowy (wywołują go steroidy, leki wydalane przez gruczoły łojowe, witamina B12,jod, barbiturany) kosmetyczny (wywołany przez kosmetyki kolorowe lub źle dobrane preparaty pielęgnacyjne), niemowlęcy (przyczyną są tłuste olejki do pielęgnacji skóry), zmiany ustępują po usunięciu czynników wywołujących.
Trądzik jest chorobą przewlekłą, leczenie jest trudne i długie. W dużym stopniu efekty leczenia zależne są od skrupulatnego wypełniania zaleceń lekarskich i współpracy pacjenta z wykwalifikowaną kosmetyczką. Pierwszym etapem leczenia musi być terapia wewnętrzna. Lekarz dermatolog decyduje o sposobie leczenia.

Sposoby leczenia trądziku pospolitego:
? leczenie antybiotykami: tetracyklina, erytromycyna, klindamycyna, podaje się również witaminy B2, C, PP
? leczenie bodźcowe
? leczenie hormonalne- u kobiet ( preparat antyandrogenowy Diane 35)
? leczenie zewnętrzne środkami chemicznymi i biologicznymi (papki, płyny, zawiesiny, maseczki, pudry, pasty)
? leczenie fizykalne
? leczenie chirurgiczne
? złuszczanie naskórka
? leczenie pochodnymi witaminy A (roaccutane) - tylko w ciężkich postaciach
? leczenie klimatyczne i kąpiele w wodzie morskiej
Najczęściej przepisywane przez dermatologa leki przeciwtrądzikowe to:
? Zineryt (połączenie soli cynku z erytromycyną
? Aknefug ( zawiera hormon estrogenowy)
? Isotrex ( isotretinoina-pochodna wit. A)
? Retin A , Atrderm, Differin (retinoid - kwas witaminy A)
? Acnemycin Plus (połączenie retinoidu z erytromycyną)
? Benzacne (zawiera nadtlenek benzoilu)
? Skinoren (kwas azelainowy)
W terapii przeciwtrądzikowej istotne jest dokładne stosowanie się do zaleceń dermatologa. Antybiotykoterapia powinna trwać minimum sześć miesięcy. O przerwaniu leczenia lub zmianie leku zawsze decyduje lekarz dermatolog.

Leczenie trądziku młodzieńczego można wspomagać metodami fizykalnymi:
? Naświetlanie lampą kwarcowa, promieniami słonecznymi, lampami UVA (opalona skóra wygląda lepiej - jednak okres poprawy jest krótki i należy liczyć się z pogorszeniem wyglądu skóry)
? Lasery biostymulacyjne - obecnie tę metodę poleca się coraz rzadziej, laser nie leczy trądziku, poprawia jednak wygląd cery, ponieważ plamy potrądzikowe szybciej znikają
? Impulsywne źródło światła - stosowane w terapii trądziku grudkowo- krostkowego, naświetlanie promieniami o długości fali 420 nm ogranicza wzrost bakterii, urządzenie jest jednak bardzo drogie i jak na razie nie dostępne dla pacjentów w Polsce.


ZALECENIA PIELĘGNACYJNE
? ZAKAZY:
1. Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
2. Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu
3. Nie przesadzaj z nadmiernym opalaniem się
4. Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek, nie rozdrapuj
5. Nie dotykaj bez potrzeby twarzy rękami
6. Nie chowaj czoła pod grzywką (włosy mogą powodować infekcje i ograniczają dostęp powietrza do skóry)
7. Ogranicz używki, ostre przyprawy, nadmierną ilość słodyczy, nie nadużywaj soli i jeśli palisz to koniecznie przestań
? ZALECENIA:
1. Używaj do mycia twarzy żelu antybakteryjnego
2. Używaj po każdym myciu toniku antybakteryjnego (w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy)
3. Na dzień stosuj krem o działaniu matującym i antybakteryjnym,na noc krem antybakteryjny, regulujący pracę gruczołów łojowych
4. Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego
5. Raz w tygodniu zastosuj peeling oraz maseczkę oczyszczającą - jeżeli nie masz na twarzy ropnych zmian
6. Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
7. Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczyńkami możesz korzystać z sauny
8. Staraj się, aby organizm był dotleniony, unikaj stresów
9. Stosuj się dokładnie do zaleceń dermatologa i kosmetyczki
10. Stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa, ważna jest równowaga witaminowo-mineralna, pij mleko i spożywaj jego przetwory, unikaj tłuszczów zwierzęcych, uzupełniaj dietę witaminami A, B2, B6 oraz sole cynku.
11. Staraj się jeść regularnie, ale małe porcje, staraj się przestrzegać stałych godzin posiłków.
12. Do makijażu używaj tylko kosmetyków antybakteryjnych, ( jeśli dermatolog odradzi stosowanie pudrów w kremie to stosuj tylko korektory antybakteryjne.
ZABIEGI PIELĘGNACYJNE STOSOWANE W GABINECIE KOSMETYCZNYM:
Kosmetyczka po ocenie cery i konsultacji z dermatologiem może zaproponować Ci zabiegi przeciwtrądzikowe. Warunkiem powodzenia w leczeniu jest cierpliwość i systematyczność. Do zabiegów przeciwtrądzikowych stosowane są preparaty łatwo przyswajalne przez skórę, które działają uzupełniająco i regenerująco na skórę, ograniczają rozwój bakterii, leczą stany zapalne, ochraniają skórę. Po serii zabiegów przeprowadzonych w gabinecie uzyskuje się poprawę wyglądu skóry. Stabilizuje się wydzielanie gruczołów łojowych, a podrażnienia skóry i stany zapalne zostają złagodzone. W pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno stosować się preparatów działających agresywnie, nadmiernie odtłuszczających, z zawartością alkoholu. Cera trądzikowa to cera wrażliwa i pielęgnacja jej musi być delikatna i przemyślana.
Zabiegi antytrądzikowe stosowane przez kosmetyczki powodują:
? Odnowę skóry
? Rekonstruują braki
? Przywracają właściwe pH
? Przyczyniają się do ścienienia warstwy rogowej naskórka
? Poprawiają ukrwienie
? Poprawiają dotlenienie
? Utrzymują odpowiednią elastyczność i wilgotność skóry
W kuracji przeciwtrądzikowej istotne jest poprawianie przemiany materii nie tylko w skórze, ale i w całym organizmie. Pomocne mogą okazać się zioła np. herbatka z kopru włoskiego, fiołka trójbarwnego, rumianku czy szałwi. Również aromaterapia może znaleźć swoje zastosowanie w leczeniu: szczególnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego, olejek petitgrain, olejek lawendowy, olejek jałowcowy oraz cytrynowy. Olejków nie wolno stosować bezpośrednio na skórę, możesz przygotować roztwór do przemywania twarzy lub do kompresów, można też dodać po jednej kropli do porcji kremu lub maseczki. Młode kobiety zmagające się z trądzikiem często mają dylemat dotyczący makijażu. Od swoich babć i mam słyszą przestrogi i zakazy. Jak to jest z tym makijażem? Malować się czy nie?
Kosmetyki do makijażu są nowoczesne. Nie obawiajcie się, że będą zatykać pory skóry. Podkłady dla cery tłustej, trądzikowej nie tworzą na skórze maski, są delikatne. Szczególnie polecam podkłady beztłuszczowe (tzw. oil free)- wiele z nich wzbogacono o czynniki antybakteryjne. Podkłady, które mogą stosować osoby o tłustej cerze to np.:
? Antybakteryjny puder w kremie Eris
? Antybakteryjny Make-up Soraya
? Matujący puder Bell
? Oil Balance Fundation Oriflame
? Podkład matujący Aera Teint Vichy
? Podkład Antybakteryjny Manhattan
? Clarifying Make-up Clear Skin Formula Clinique
Do makijażu cery tłustej, trądzikowej potrzebne są też korektory. To niezastąpione kosmetyki w przypadku występowania wyprysków. Świetnie maskują zmiany na skórze oraz przyspieszają gojenie. Do stosowania punktowego polecam:
? Korektor antybakteryjny Bell
? Korektor antybakteryjny Vipera
? Korektor antybakteryjny Soraya
? Coverstick Clearface Manhattan
? Clear Skin Cover Stick Sans Soucis
? Korektor antybakteryjny Normaderm Vichy
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
? Kompres z ziół: Zaparzyć skrzyp i krwawnik, ostudzić tak, aby napar nie był gorący (powinien jednak być ciepły) zmoczyć gazę ( złożoną kilkakrotnie, z wyciętym otworkiem na nos) nałożyć kompres na twarz, zdjąć po 20 min.
? Maseczka dla cery tłustej skłonnej do wyprysków (opis jak kosmetyki dla cery tłustej)
? Maseczka z drożdży:
1 łyżkę stołową drożdży rozkruszyć i wymieszać z 2 łyżkami letniego mleka, nałożyć papkę na twarz, po zastygnięciu zmyć maseczkę ciepłą wodą
? Maseczka z płatków owsianych:
2 łyżki płatków owsianych zalać 4 łyżkami rozgrzanego mleka, nałożyć papkę na twarz, zmyć po 20 min.
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Rosacea (łacińska nazwa trądziku różowatego) występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Kobiety chorują częściej, ale u mężczyzn przebieg jest cięższy. Choroba dotyka osoby w wieku 25-35 lat i później 45-55 lat. Niekiedy trądzik występuje rodzinnie. Bezpośrednia przyczyna wystąpienia trądziku różowatego jest nieznana. Trądzik różowaty zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry twarzy. To już nie rodzaj cery ale choroba skóry. Objawia się nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, wysiewem grudek, krostek oraz przerostem gruczołów łojowych.
W zależności od nasilenia zmian wyróżniamy cztery postacie trądziku:
1. Postać rumieniowa: w początkowym okresie zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem twarzy, pojawia się uczucie gorąca i pieczenia skóry
2. Postać grudkowo - krostkowa: obrębie trwale utrzymujących się ognisk, coraz intensywniej zaczerwienionych, pojawiają się rozszerzone naczyńka, skóra jest bardziej wrażliwa, pojawia się obrzęk, grudki, krostki)
3. Postać przerosła: duże, zapalne guzki, rozrost tkanek miękkich, guzowatość, powiększenie gruczołów łojowych, nasilenie łojotoku, nos staje się duży i czerwony.
Postać piorunująca: bardzo liczne, skupione wykwity guzowate, gorączka, ta odmiana dotyczy zwykle kobiet. Trądzik różowaty występuje zwykle na twarzy (mogą jednak pojawić się zmiany na dekolcie, skórze głowy, w okolicach zausznych i na plecach) Zmiany pojawiają się początkowo na nosie, później na policzkach, na środkowej części czoła i brody, oraz dalej w kierunku okolic podszczękowych. Ogniska maja zwykle symetryczny układ (kształt motyla).

Czynniki, które mogą wywoływać trądzik różowaty to:
? Zaburzenia naczynioruchowe, nadreaktywność układu wegetatywnego
? Łojotok-opinie lekarzy są sprzeczne, za takim związkiem przemawia lokalizacja zmian w miejscach łojotokowych, przeciwko występowanie trądziku także u osób z suchą cerą,
? Zaburzenia hormonalne- objawy mogą nasilać się po stosowaniu leków hormonalnych, w okresie przekwitania, w zależności od cyklu miesiączkowego
? Schorzenia przewodu pokarmowego- obecność helicobacter pylori, nadkwaśność, niedokwaśność żołądka, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia
? Demodex folliculorum nużeniec, pasożyt ludzkiej skóry- może powodować zmiany skórne
? Pityrosporum ovale _ drożdżaki
? Ogniska infekcji szczególnie niewyleczone zęby
? Kortykosteroidy
Trądziku różowatego nie można wyleczyć. Można jedynie zatrzymać lub spowolnić rozwój choroby.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE DLA CERY Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM:
Dokładnie takie same jak dla cery naczyniowej.
Dodatkowo lekarz dermatolog zaleca terapię dermatologiczną uzależnioną od rozwoju choroby:
? W okresie rumieniowym: stosowanie miejscowo preparatów łagodzących, zmniejszających podrażnienie
? W okresie grudkowo-krostkowym: miejscowo stosuje się antybiotyki, metronidazol, 20% kwas azelainowy, preparaty przeciwgrzybiczne, w przypadku demodexu stosuje się środki przeciwpasożytnicze.
? W przypadku widocznych teleangiektazji stosuje się elektrokoagulację, laser argonowy lub barwnikowy.
ZABIEGI PIELĘGNACYJNE W GABINECIE KOSMETYCZNYM:
Stosowane są takie zabiegi jak dla cery naczyńkowej i wrażliwej.

Cera zniszczona
jest trudna do pielęgnacji. Na zniszczenie cery wpływa zanieczyszczenie środowiska, smog, stres, sposób odżywiania, częstotliwość opalania się przebyte choroby tryb życia i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna, a wolne rodniki atakują komórki naskórka, co prowadzi do uszkodzeń skóry, czyli przyspieszenia procesu starzenia. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, których skóra jest szara, zmęczona, jej wygląd świadczy m.in. o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Zanieczyszczenia atmosferyczne, stres i niehigieniczny tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu itp.) ograniczają możliwości pobierania tak ważnego dla naszej skóry tlenu. Każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną. Wiele osób ma cerę bardzo zmęczoną, o szarym lub nawet żółtawym odcieniu. Świadczy to o niedotlenieniu skóry. Na jej wystąpienie ma również wpływ stres oraz niezdrowy styl życia. Skóra ta wygląda nieatrakcyjnie porzez brak dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu staje się matowa i szara. Przy jej pielęgnacji należy nie tylko zadbać o odpowiedni poziom odżywienia i poziomu tlenu w skórze ale również o nasz tryb życia mający na to bezpośredni wpływ.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE:
? ZAKAZY:
1. Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
2. Nie opalać skóry na słońcu ani w solarium
3. Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
4. Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
5. Nie palić papierosów
6. Nie stosować preparatów wysuszających naskórek
? ZALECENIA:
1. Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
2. Używać toniku bezalkoholowego
3. Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo- regenerujące.
4. Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
5. Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
6. Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności oraz preparaty typu serum
7. Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
8. Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
9. Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
10. Dbać o dotlenienie i relaks
11. Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa
ZABIEGI KOSMETYCZNE STOSOWANE W GABINETACH KOSMETYCZNYCH:
Zabiegi w gabinecie dla cery zniszczonej muszą mieć przede wszystkim działanie dotleniające. Poza tym stosowane są takie same zabiegi jak dla cery suchej. Polecanym zabiegiem jest złuszczanie naskórka tzw. peeling ziołowy lub AHA.
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
Dla cery zniszczonej polecam maseczki takie jak dla cery suchej oraz uniwersalne dla każdego rodzaju cery. Można zwiększyć częstotliwość stosowania nawet do 3 razy w tygodniu.
Cera starcza
Proces starzenia obejmuje nie tylko naskórek. Symptomy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany powstają w skórze właściwej. Polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Powstają zmarszczki, dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka. Niszczeniu ulegają włókna kolagenowe oraz sprężyste zaczyna się starzeć ok. 25 roku życia. Po 30 roku życia zmarszczki mimiczne pogłębiają się i przechodzą w zmarszczki trwałe. Po 40 roku życia pojawiają się zmarszczki promieniste wokół ust. Owal twarzy staje się nieregularny, policzki opadają i pojawiają się linie smutku. W wyniku działania promieniowania świetlnego zewnętrzna martwa warstwa naskórka staje się niespójna i gruba. Proces starzenia polega na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, z wiekiem pojawiają się przebarwienia, odbarwienia, plamy soczewicowate, naczyniaki brodawki oraz nadmierne rogowacenie.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE:
? ZAKAZY:
1. Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
2. Nie opalać skóry na słońcu ani w solarium
3. Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
4. Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
5. Nie palić papierosów
6. Nie stosować preparatów wysuszających naskórek
? ZALECENIA:
1. Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
2. Używać toniku bezalkoholowego
3. Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo- regenerujące.
4. Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
5. Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
6. Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności oraz preparaty typu serum
7. Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
8. Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
9. Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
10. Dbać o dotlenienie i relaks
11. Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa
12. Unikać stresów
ZABIEGI KOSMETYCZNE STOSOWANE W GABINETACH KOSMETYCZNYCH:
Kosmetyczka może zastosować takie zabiegi jak dla cery suchej, zniszczonej oraz dodatkowo wykorzystać preparaty o działaniu liftingującym, termoliftingującym, z zastosowaniem tzw. eliksirów młodości, czyli witaminy E, biotyny, koenzymu Q10, witaminy C, retinolu.
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
Dla cery starczej polecam maseczki takie jak dla cery suchej oraz uniwersalne dla każdego rodzaju cery. Można do maseczek dodawać witaminę A E w kroplach, a do rozprowadzania używać oliwy z oliwek. Można zwiększyć częstotliwość stosowania nawet do 3 razy w tygodniu.
O skórę trzeba dbać całe życie. Kontrola jej kondycji, nawilżenia i elastyczności pozwoli nam długo cieszyć się jej pięknym wyglądem. Należy pamiętać, że kosmetyki może i czynią cuda, ale podstawą kondycji naszej skóry jest właściwy tryb życia i odżywianie. Im wcześniej zaczniemy odpowiednią pielęgnację tym później zobaczymy na naszej twarzy efekty starzenia się skóry.

Cera atroficzna
Atrofia (zanik) skóry fizjologicznie jest związana z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników genetycznych. Zewnętrzne starzenie się skóry występuje wtedy, gdy skóra jest narażona na kontakt z czynnikami zaburzającymi jej normalne funkcjonowanie - głównie słońca. Symptomy starzenia powstają zarówno na powierzchni skóry, jak i w warstwach położonych głębiej. Około 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają powoli przechodzić w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym spokoju mięśni twarzy. Po czterdziestce pojawiają się zmarszczki promieniste nad wargą górną. Początkowo są one nikłe, w miarę upływu czasu zaś coraz głębsze. Do ich powstawania przyczyniają się: częste palenie papierosów, ściąganie mimiczne ust, ubytki uzębienia i nadmierne opalanie. Na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy, w czasie, którego, oprócz zaniku hormonów, występuje często osłabienie stanu psychicznego, co bardzo uwidocznia się na twarzy. Owal twarzy staje się nieregularny, fałdy "linii smutku" pogłębiają się, opadają policzki, widoczne zmarszczki pojawiają się na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie. Bardzo niekorzystny wpływ na skórę mają papierosy, nikotyna, bowiem przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych, a więc do gorszego odżywienia. Wygląd skóry osób palących różni się od skóry osób niepalących, tzn. występuje na niej dużo więcej zmarszczek, skóra ma kolor ziemisty i często pojawiają się rozszerzone naczyńka krwionośne. U osób palących proces starzenia się skóry ulega przyspieszeniu. Skóra atroficzna ulega ścienieniu, traci rozciągliwość i elastyczność, następuje regres tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, powstają głębokie zmarszczki. Atrofia może powstać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry, zmiany zaś mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Atrofia (zanik skóry) może powstać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry. Zmiany mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wszystkie zalecenia i zakazy są takie jak w przypadku skóry starczej. Dodatkowo osoba dotknięta atrofią skóry może poddać się zabiegom leczniczym np. polegającym na stosowaniu implantów kolagenu, terapii Restylanem lub mezoterapi (wstrzyknięcie pod skórę leków pobudzających przemianę komórkową).
Zalecenia pielęgnacyjne
Zakazy:
? Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
? Nie opalać skóry na słońcu ani w solarium
? Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
? Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
? Nie palić papierosów
? Nie stosować preparatów wysuszających naskórek
Zalecenia:
? Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
? Używać toniku bezalkoholowego
? Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo- regenerujące
? Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
? Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
? Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skutecznośc oraz preparaty typu serum
? Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
? Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
? Nawilżać powietrze w domu i w pracy
? Dbać o dotlenienie i relaks
? Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa
? Unikać stresów
Zabiegi:
Kosmetyczka może zastosować takie zabiegi jak dla cery suchej, zniszczonej oraz dodatkowo wykorzystać preparaty o działaniu liftingującym, termoliftingującym, z zastosowaniem tzw. eliksirów młodości, czyli witaminy E, biotyny, koenzymu Q10, witaminy C, retinolu. Dodatkowo osoba dotknięta atrofią skóry może poddać się zabiegom leczniczym np. polegającym na stosowaniu implantów kolagenu, terapii Restylanem lub mezoterapi (wstrzyknięcie pod skórę leków pobudzających przemianę komórkową).
Kosmetyki do samodzielnego przygotowania
Dla cery atroficznej polecam maseczki takie jak dla cery suchej oraz uniwersalne dla każdego rodzaju cery. Można do maseczek dodawać witaminę A E w kroplach, a do rozprowadzania używać oliwy z oliwek., Można zwiększyć częstotliwość stosowania nawet do 3 razy w tygodniu


Pielęgnacja cery naczyniowej
W dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się osoby, które mają piękną, gładką cerę o ładnym, równym kolorycie. Coraz więcej kobiet skarży się na problemy z rozszerzonymi naczyńkami krwionośnymi. Kruche naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi, rozszerzają się i stają się bardzo widoczne. Na twarzy (również u wielu osób na nogach i innych partiach ciała) powstają trwałe ślady zwane potocznie pajączkami. Skłonność do rozszerzania się naczyńek ujawnia się już w dzieciństwie. Tak, tak... ten piękny bobasek z rumianymi policzkami gdy dorośnie prawdopodobnie będzie cierpiał z powodu rozszerzonych naczyńek. Cerę naczyńkową należy traktować jako szczególnie wrażliwą. Często reaguje ona długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem.
Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa, brody. Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości należy pojawianie się rumienia po wypiciu gorącej kawy, herbaty, po spożyciu alkoholu, ostro przyprawionych, gorących potraw. Rumień pojawia się także pod wpływem zmian temperatury, wzruszenia lub zdenerwowania. Początkowo rumień znika dość szybko, jednak z czasem utrzymuje się dłużej i w końcu dochodzi do przewlekłego stanu. Na twarzy pojawia się siateczka widocznych rozszerzonych naczyń tzw. teleangiektazje (cuperosa). Rozszerzone naczyńka mogą powstać przy każdym typie cery, ale szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka, wrażliwa.
Zalecenia pielęgnacyjne dla cery ze skłonnością do rozszerzonych naczynek
ZAKAZY:
? Unikać mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą
? Unikać mydeł barwionych, zapachowych, z zawartością alkoholu
? Unikać słońca i solarium
? W czasie wysiłku fizycznego nie dopuszczać do przegrzania twarzy
? Uwaga na leki z kortykosteroidami fluorowanymi, oraz wszystkie rozszerzające naczynka
? Unikać sytuacji stresowych
? Unikać gorących napojów, pikantnych i gorących potraw, alkoholu,kawy,
? Nie stosować peelingów ziarnistych
? Nie stosować maseczek typu peel off, ani innych trudno zmywających się
? Nie korzystać z sauny
? Nie wychodzić z domu bez uprzedniego zabezpieczenia cery kremem ochronnym
ZALECENIA:
? Stosować łagodne, bezzapachowe kosmetyki
? Stosować kremy z filtrami UVA i UVB(najlepiej blokery słoneczne)
? W okresie jesienno-zimowym stosować kremy chroniące przed zimnem i wysuszeniem
? Stosować techniki relaksacyjne
? W przypadku nerwicy naczyniowej stosować ziołowe środki uspokajające
? Stosować właściwą dietę, bogatą w owoce i warzywa
? Obserwować, jakie potrawy pogłębiają zmiany na skórze
? Można stosować peeling enzymatyczny
? Starać się wykonywać makijaż z użyciem podkładu, pudru (jako dodatkowa ochrona)
? Dwa razy w roku ( wiosną i jesienią) poddawać się serii zabiegów wzmacniających naczyńka
? Poddawać się zabiegom zamykania naczyń (nie należy czekać aż będą bardzo rozszerzone)
? Można zażywać wit. C, Rutinoscorbin, AscoRutiCal , nalewkę z kasztanowca, preparaty z gingko biloba (miłorząb japoński), arniką, korą dębu.
KOSMETYKI POMOCNE W PIELĘGNACJI CERY NACZYNKOWEJ np.:
? Seria A.T.W: śmietanka, tonik, żel na naczyńka, krem regenerujący, fitoregulator z arniką, kasztanowcem, oczarem
? Dermika: seria winogronowa z wit. PP
? Dr. Eris: seria N
? Floslek: seria na naczyńka
? Ziaja: seria Phytoactiv
? Sans soucis
? Inter-Biomedika: seria Ananda
ZABIEGI PIELĘGNACYJNE W GABINECIE KOSMETYCZNYM:
Osoby z cerą naczyńkową muszą szczególną wagę przykładać do regularnej pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym. Polecane są wszystkie zabiegi przygotowane z myślą o cerze wrażliwej. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią kosmetyczka powinna zaproponować Ci zabiegi seryjne, mające na celu wzmocnienie i obkurczenie naczyńek. Mogą to być proste i niedrogie zabiegi np. jonoforeza z zastosowaniem chlorku wapnia lub zabiegi bardziej skomplikowane z wykorzystaniem leczniczych ampułek, maseczek i alg (świetne są maseczki gumowe, chłodzące z alg). Zabiegi powinny być wykonane w serii ok. 8-10,po dwa, trzy zabiegi w tygodniu.
Jeszcze raz przypominam: jeśli Twoja cera zdradza oznaki cery naczyńkowej dbaj o nią szczególnie. Uwaga nadchodzi zima! To najtrudniejszy okres dla cery z rozszerzonymi naczyńkami.

Cera wrażliwa
Spotyka się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (solaria), przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stresy. Spośród czynników środowiska naturalnego, nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.
Zalecenia pielęgnacyjne
Zakazy:
? Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
? Nie opalać skóry na słońcu ani w solarium
? Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
? Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
? Nie palić papierosów
? Nie stosować preparatów wysuszających naskórek
Zalecenia:
? Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
? Używać toniku bezalkoholowego
? Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo- regenerujące
? Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
? Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz i szyję i dekolt
? Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skutecznośc oraz preparaty typu serum
? Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
? Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
? Nawilżać powietrze w domu i w pracy
? Dbać o dotlenienie i relaks
? Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa
? Unikać stresów
Zabiegi
Osoby z cerą naczyńkową muszą szczególną wagę przykładać do regularnej pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym. Polecane są wszystkie zabiegi przygotowane z myślą o cerze wrażliwej.Dwa razy w roku, wiosną i jesienią kosmetyczka powinna zaproponować Ci zabiegi seryjne, mające na celu wzmocnienie i obkurczenie naczyńek.
Mogą to być proste i niedrogie zabiegi np. jonoforeza z zastosowaniem chlorku wapnia lub zabiegi bardziej skomplikowane z wykorzystaniem leczniczych ampułek, maseczek i alg (świetne są maseczki "gumowe?, chłodzące z alg). Zabiegi powinny być wykonane w serii ok. 8-10,po dwa, trzy zabiegi w tygodniu.
Jeszcze raz przypominam:, jeśli Twoja cera zdradza oznaki cery naczyńkowej dbaj o nią szczególnie. Uwaga nadchodzi zima! To najtrudniejszy okres dla cery z rozszerzonymi naczyńkami

. KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
? Maseczka z siemienia lnianego:
Łyżkę siemienia zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę , ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę , na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach , resztki zmyć tonikiem . Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia. Musisz poprosić kogoś o pomoc w nałożeniu tej maseczki.
? Maseczka dla cery suchej i wrażliwej:
Trzy torebeczki rumianku i łyżkę zmielonej szałwi wymieszać z wrząca wodą, dodać kilka kropli witaminy A E, ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem.
? Maseczka żółtkowa:
Utrzeć żółtko z 1 jajka z odrobiną oliwy (ok. 1 łyżeczki), rozprowadzić na twarzy, zmyć po 20 min.
? Maseczka miodowa:
1 łyżeczkę miodu utrzeć z 1 łyżeczką słodkiej śmietanki, zmyć po 20 minutach
? Maseczka mleczno-jarzynowa:
1 łyżeczkę świeżego twarożku zmieszać z 1 łyżeczką słodkiej śmietanki i 1 łyżeczką soku z marchwi ( lub z utartą marchewką), zmyć po 15 min.
? Zmywacz dla cery wrażliwej:
W aptece poproś o przygotowanie zmywacza składającego się z oleju lnianego i związków wapnia (Oleum lini Ag. Calias). Zmywacz ten usuwaj z twarzy ciepłym roztworem kwasu bornego, naparem z rumianku lub nagietka.
Najwięcej uwagi poświęcamy zwykle na pielęgnację skóry twarzy, czyli cery.
Określenie rodzaju cery jest konieczne do prowadzenia właściwej pielęgnacji i doboru kosmetyków. Twoja cera nie powinna mieć dla Ciebie tajemnic. Spróbuj sama określić rodzaj swojej cery. Pomogą w tym proste testy:
? rano, po obudzeniu się przyłóż lusterko do czoła i przypatrz się dokładnie powierzchni : jakie jest odbicie : wilgotne i tłuste, tylko wilgotne, a może nie ma śladów? To samo powtórz na policzkach i brodzie. Ten test pomoże ocenić jak mocno natłuszczona jest Twoja cera.
? Uchwyć na chwilkę między dwa palce małą fałdkę skóry pod powieką dolną i obserwuj jak długo ta "zmarszczka" się utrzymuje (lub jak szybko ginie- może zginąć nawet natychmiast). Ten test pomoże ocenić czy skóra ma wystarczającą ilość wilgoci.
? Trzonkiem łyżeczki zakreśl na czole i policzkach znak. Jaki kolor przybiera skóra w tym miejscu? Czerwony czy biały? Jak długo znak się utrzymuje i czy jego początkowe zabarwienie długo jest intensywne?
Stan naszej skóry, czyli jej wygląd jest zależny od cech dziedzicznych, wieku, klimatu, środowiska, sposobu odżywiania, napięcia nerwowego, napromieniowania słonecznego oraz sposobu pielęgnacji.
Bogactwo flakonów i słoiczków na półkach sklepowych, kusi do zakupów. Dobrze jest, więc znać swój rodzaj skóry i sięgnąć po odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. W tym miejscu, kilka słów o cerze suchej i jej potrzebach.
Wyróżnia się dwa rodzaje: Jedna, to ta, której brakuje tłuszczu ( gruczoły łojowe działają słabiej)i druga, której brakuje wilgoci ( słabiej funkcjonują gruczoły potowe). Obie wyglądają na szorstkie, zmęczone, blade. Cera sucha jest bardzo delikatna i wrażliwa, głównie na mydło, wodę, spadki temperatury, gdyż nie ma naturalnej warstwy ochronnej. Naskórek jest cienki, ma tendencję do przedwczesnego starzenia się ( wokół ust szybko pojawiają się fałdy i zmarszczki). Niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak, mogą doprowadzić do nieprzyjemnego łuszczenia się naskórka, pieczenia, zaczerwienienia i podrażnienia. Często w okolicy policzków pojawiają się rozszerzone naczyńka i towarzyszące wrażenie szczypiącej skóry.
Ten rodzaj cery, bardziej niż inne potrzebuje nawilżania i natłuszczania. Warto pamiętać, że szalenie ważne jest dostosowanie preparatów do potrzeb skóry oraz do wieku. (Z wiekiem maleją pewne procesy zachodzące w skórze, dlatego skóra potrzebuje także stymulacji). Przy wyborze kosmetyków należy wybierać preparaty jednej Firmy i tej samej linii, ponieważ ich składniki wzajemnie się uzupełniają.
PIELĘGNACJA DLA DWUDZIESTOLATKI: Staranny demakijaż mleczkiem i tonikiem. Na dzień proponuję delikatny krem nawilżający z filtrem (minimum 15). Na noc, odpowiednia będzie lekka emulsja, stosowana po demakijażu. Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry wokół oczu, w tym miejscu skóra jest szczególnie cienka i najszybciej się starzeje, dlatego warto już sięgnąć po kremy pod oczy. Raz na dwa tygodnie polecam zrobienie delikatnego peelingu. Peeling delikatnie rozpuści martwy naskórek a skóra lepiej wchłonie preparaty pielęgnacyjne. Raz w tygodniu można zafundować skórze, silnie nawilżająca maskę odżywczą. TRZYDZIESTOLATKA - powinna mieć świadomość, że skóra zaczyna powoli się starzeć. Zaczyna tracić zdolność regeneracji komórek, mikrokrążenie słabnie, dlatego stopień koncentracji związków aktywnych w preparatach musi być większy. W przypadku tej skóry szalenie istotny jest odpowiedni krem na noc, ponieważ w nocy ( między północą a szóstą rano) nasza skóra szybciej się regeneruje. Najlepsze są te preparaty, które zawierają m.in.: kwas hialuronowy lub glicerol, (one przywrócą skórze równowagę wodno-lipidową), przeciwutleniacze (Wit. A,C,E), mikroelementy, koenzym Q10,ceramidy, proteiny, enzymy, algi, dotleniacze( m.in. Z ekstraktu z winogron, zielonej herbaty, kompleksów peptydowych). Na dzień polecam lekkie kremy z filtrem. Obowiązkowo preparaty pod oczy. Można już zacząć stosować ampułki na szyję i dekolt. Mleczko i tonik bezalkoholowy obowiązkowo. CZTERDZIESTOLATKA - potrzebuje preparatów odżywczych i stymulujących. Kremy nawilżające, powinny zawierać związki, które gromadzą wodę w naskórku, a także chronią przed jej utratą (tłuszcze). Ampułki i serum należy stosować kilka razy w roku. Kremy dostosowane do skóry suchej, ale dojrzałej, zwiększające napięcie mięśni twarzy i te witaminowe. Preparaty wzmacniające barierę ochronną skóry. Wskazane jest głębokie złuszczanie naskórka i maski regeneracyjne, ale tylko w wyspecjalizowanym gabinecie kosmetycznym. Ważne! Nie należy nadmiernie masować twarzy, żeby nie rozciągnąć mięśni. Do demakijażu proponuję preparaty dla zmęczonej skóry. Mleczko warto zastąpić śmietanką. PANI PO PIĘĆDZIESIĄTYM roku życia, powinna sięgać po specyfiki poprawiające stan dojrzałej skóry. Kremy powstrzymujące starzenie hormonalne. W okresie menopauzy odpowiednie będą preparaty zawierające fitohormony, czyli - hormony roślinne. Uzupełnią one niedobór estrogenu w skórze. Ampułki i serum należy stosować non stop.
Preparaty do demakijażu nie tylko oczyszczą, ale nawilżą i odżywią. Staranny demakijaż jest równie ważny jak i pielęgnacja. Na przebarwienia konieczne będą preparaty rozjaśniające. Zmieniony owal twarzy poprawią preparaty modelujące. Głęboki peeling oraz maski witaminowe tylko i wyłącznie w dobrym gabinecie kosmetycznym.
Polecam zabiegi kosmetyczne, wykonywane przez wykwalifikowane i miłe Panie Kosmetyczki w bardzo przyjemnej atmosferze relaksu i profesjonalizmu w gabinecie kosmetycznym.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
3.5.2010 (15:43)

bardzo obszerna praca. Dobra konstrukcja, przydatna i dobrze posegregowana. Szkoda tylko, że nie uwzględniona bibliografia. Niestety, by była komukolwiek pomocna, należy zawrzeć bibliografię. Każdy to wie. Jeśli Pani czyta ten komentarz i jest to możliwe, bardzo proszę o umieszczenie źródel, z których Pani korzystała. pozdrawiam cieplutko

20.11.2009 (19:06)

bardzo przyzwoita praca :)