profil

Czy istnieje w Polsce zagrożenie dla realizacji podst. praw człowieka?

poleca 84% 322 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czy istnieje w Polsce zagrożenie dla realizacji podstawowych praw człowieka?

Prawa człowieka, jest to zespół podstawowych, niezbywalnych i uniwersalnych praw przysługujących człowiekowi bez względu na płeć, język, rasę, kolor skóry, religię, pochodzenie narodowe lub społeczne, poglądy, majątek, urodzenie, stan zdrowia i inne nieodłącznie związane z naturą człowieka. Moim zdaniem w Polsce podstawowe prawa człowieka nie są w pełni realizowane.
Jednym z przykładów, jaki chciałbym podać jest chociażby dyskryminacja religijna. Każdy może sobie wybrać wiarę. W życiu codziennym jednak ponosi skutki swojego wyboru. Gdy ktoś wyznaje inną wiarę, jest przez wielu ludzi uznawanym za gorszego, a często nawet wyśmiewany i poniżany.
Prawo do życia również jest naruszane. Co roku dokonuje się wielu nielegalnych aborcji. Gdy dziewczyna zachodzi w niechcianą ciążę usuwa ją. Pozbywa się kłopotu. A przecież to jest człowiek. Płaci on życiem za swoich nieodpowiedzialnych rodziców.
Następnym przykładem na łamanie praw człowieka jest traktowanie żołnierzy w armii. W polskiej armii nadal dochodzi do upokarzania i nadużyć wobec rekrutów np. w lutym 2000 r. telewizja polska wyemitowała film dokumentalny o 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej stacjonującej w Tomaszowie Mazowieckim. W filmie pokazano podoficerów słownie znieważających i upokarzających poborowych podczas prowadzonych ćwiczeń. W kwietniu dwaj kaprale z tej brygady zostali skazani przez sąd wojskowy za zmuszenie dwóch poborowych, których przyłapano na paleniu, do robienia pompek przy założonych na twarz maskach gazowych zawierających po 10 tlących się papierosów.
Dyskryminacja ludzi o innej orientacji seksualnej także jest w Polsce często przejawiana. Kiedy w 2005 roku Lech Kaczyński nie wydał pozwolenia na zorganizowanie Parady Równości złamał tym sposobem prawo do swobodnego organizowania manifestacji. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że polskie władze zdyskryminowały mniejszość seksualną.
Jest jeszcze wiele praw człowieka, które są bez przerwy łamane. Uważam, że Polska powinna być dużo bardziej konsekwentna w przestrzeganiu podstawowych praw człowieka.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy