profil

Co to jest komputer, komputer analogowy oraz komputer cyfrowy.

poleca 84% 1041 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Komputer- automatyczne urządzenie elektroniczne służące do rozwiązywania problemów przez przetwarzanie danych wg wcześniej zadanego ciągu instrukcji. Wyróżniamy trzy typy komputerów: analogowe, cyfrowe, hybrydowe. Różnią się one zasadą działania, konstrukcją i zastosowaniami.

Komputer analogowy przetwarza dane reprezentowane za pomocą wielkości mogących zmieniać się w sposób ciągły, jak np. kąty albo wartości napięcia elektrycznego i dostarcza fizycznego modelu problemu do rozwiązania. K. Analogowe mogą rozwiązywać równania różniczkowe zwyczajne; znalazły zastosowanie w technice, szczególnie w symulowaniu działania procesów i sprzętu w czasie rzeczywistym. In. Powszechne zastosowanie to badanie sieci np. sieci elektrycznej.

Komputer cyfrowy, w odróżnieniu od analogowego, operuje na danych o charakterze dyskretnym, tzn. nieciągłym. Dane te są wyrażane jako ciągi cyfr układu dwójkowego (zer i jedynek). K. Liczy, oblicza, porównuje i przestawia te cyfry (zw. Bitami) zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami programu przechowywanego w pamięci. Wyniki tych arytmetycznych i logicznych operacji tłumaczy się na litery, liczby i symbole czytelne dla człowieka lub sygnały zrozumiałe dla maszyny .

Podoba się? Tak Nie