profil

Nakiełkowanie

poleca 85% 1088 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nakiełkowanie dotyczy w przeważającej większości tych półfabrykatów, które są przeznaczone na części klasy wał. W półfabrykatach tych wykonuje się bazy obróbkowe, jakimi są nakiełki. Wymiary nakiełków dobiera się wg normy w zależności od średnicy wała. W PN-83/M-02499 przewidziano trzy rodzaje nakiełków (rys.)
Odmiana A ? nakiełki zwykle. Stosuje sieje do przedmiotów, od któ?rych nie wymaga się dużej dokładności, lub w tych przypadkach, gdy po jednej lub kilku operacjach nakiełki będą usunięte, jak to dzieje się np. przy wierceniu otworu osiowego.
Odmiana B ? nakiełki chronione. Są one powszechnie stosowane dla części klasy wał. Sfazowanie pod kątem 120, jakie mają, chroni powierzchnie pracu-jące nakiełków i nie dopuszcza do wypłynięcia materiału, przez co powierzchnie czo?łowe wału pozostają gładkie.
Odmiana R - nakiełki łukowe Są one stosowane bardzo rzadko i to w przypadku stosowania materiałów trudno obrabialnych. Kształt nakiełka umożliwia zwiększenie sztywności narzędzia służącego do jego wykonania.

Wymiary nakiełków dobiera się według normy, w zależności od średnicy wału. Należy jednak pamiętać, że zakres średnic wałów obrabianych jest podany orientacyjnie. Przy wyborze wielkości nakiełka oprócz średnicy należy również uwzględnić masę przedmiotu obrabianego i siły skrawania.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy