profil

Maszyny proste

poleca 84% 1148 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Maszyny proste, w tym przypadku chodzi tu o proste urządzenia takie typu jak: zwykła deska, w nieskomplikowany sposób wycięty klocek, czy (to, co najbardziej skomplikowane na Tej liście) po prostu wał z korbą używany w starych studniach (kołowrót).

W takim razie do nietypowych i najbardziej znanych maszyn prostych zaliczmy:
- Dźwignię dwustronną
- Dźwignię jednostronną
- Kołowrót
- Równia pochyła
- Bloczki Ruchome
- Bloczki nieruchome
- Przekładnię zębatą

Dźwignie


Dźwignia to zazwyczaj kawałek deski, czy drążka. Przykładem prostej dźwigni może być też linijka.

Dźwignie służą często do unoszenia ciężkich przedmiotów. Dzięki użyciu tej maszyny prostej można to zrobić za pomocą wyraźnie mniejszej siły, niż wynosi jego ciężar przedmiotu. Dźwignia może służyć także do podważania, rozdzielania mocno złączonych elementów (np.: wyciągania gwoździ - na zasie dźwigni działa tzw. "łapka" do wyciągania gwoździ).

W zależności od miejsca w którym znajduje się punkt przełożenia siły względem osi obrotu, Dźwignia może być:
- Dwustronna
- Jednostronna

Dźwignia dwustronna


Dźwignia dwustronna jest najczęściej kawałkiem belki lub drążka. Jednak to nie koniec "akcesoriów" niezbędnych do uruchomienia tej maszyny prostej. Powinniśmy mieć jeszcze dodatkowy, wystarczający ponad podłoże, punkt podparcia (umieszczony pomiędzy końcami belki) i oczywiście ciężar do podnoszenia (lub siła do pokonania). Punkt podparcia jest jednocześnie punktem wokół którego obraca sie dźwignia ( siłą obrotu).

Najczęściej jednak dźwigni używa się w przypadku, gdy jedną z sił (najczęściej dużą siłę) chcemy "pokonać" za pomocą innej - mniejszej. Dlatego mówimy wtedy o dwóch odrębnych siłach:

Siłę użyteczną - (czyli tej, która ostatecznie jest nam do czegoś potrzebna) - zazwyczaj jest to większa siła.

Siła działania - jest siłą, którą musimy podziałać, by za pomocą dźwigni "zamienić ją - na siłę użyteczną.

Dźwignia dwustronna ma oś obrotu położoną pomiędzy siłą działania, a siłą użyteczną, Taki układ powoduje, ze obie wymienione siły mają przeciwne zwroty.

Dźwignia jednostronna


Dźwignię jednostronną też większość osób stosuje do podważania, podnoszenia ciężkich przedmiotów za pomocą drążka, lub belki. Ten rodzaj dźwigni ma oś obortu przy samym końcu belki, a punkt przyłożenia siły działania jest po tej samej stronie osi co punkt przyłożenia siły użytecznej.

Dla dźwigni jednostronnej wykonanej z prostej (niezagiętej) belki siły: działania i użyteczna - mają ten sam zwrot i kierunek.

Kołowrót


Kołowrót działa w oparciu o identyczną zasadę jak obie dźwignie. Różni się jednak tym, że pozwala na ciągniecie/przesuwanie obiektów z dużą siłą na znaczne odległości. Jest jednak trochę bardziej od dźwigni skomplikowany- tu nie wystarczy juz zwykła deska, ale potrzebny jest wał, korba i odpowiednio zaczepiona linka .

W przypadku kołowrotu oś obrotu znajduje sie raz między, a raz z jednej strony siły działania i siły użytecznej. Dlatego w jednej pozycji jego działanie jest podobne do działania dźwigni jednostronnej,a w innej pozycji do dźwigni dwustronnej.

Równia pochyła


Równie pochyłą stanowi deska lub praforma nachylona pod pewnym kątem do płaszczyzny poziomej. Równia ułatwia wznoszenie ciężarów, np: na samochód ciężarowy lub na pokład statku. Rodzajem równi pochyłej są schody, a także śruba.
a - podstawa równi
h - wysokość równi
l - długość równi
a - kąt nachylenia
Blok ruchomy
Blok ruchomy to blok zawieszony na lince, której jeden koniec zawieszony jest na lince, której jeden koniec jest na stałe przywiązany do belki, do drugiego zaś przyłożona jest siła równoważąca ciężar podnoszącego ciała. Położenie na boku ruchomym jest dwukrotnie mniejsza od wartości siły oporu. Blok ten działa na zasadzie dźwigni jednostronnej.

Blok nieruchomy


Blok nieruchomy to krążek posiadający na obwodzie rowek i obracający sie wokół stałej osi. Na krążek nałożona jest linka. Na jednym końcu tej linki zamieszczamy ciało przeznaczone do podniesienia, a do drugiego końca przykładamy siłę potrzebną do zrównoważenia ciężaru ciała. Wartość siły działania na bloku nieruchomym jest równa wartości siły oporu. Blok nieruchomy jest odmianą dźwigni dwustronnej o równych.

Przekładnia zębata


Przekładnia zębata - Przekładnia mechaniczna, w której przeniesienie napędu odbywa sie za pośrednictwem nawzajem zazębiających sie kół zębatych.

Przekładnie rozróżnia się ze względu na:

a) Ilość stopni:
Przekładnia jednostopniowa - w której współpracuje jedna para kół zębatych ;
Przekładnia wielostopniowa - np: dwustopniowa, trzystopniowa itd. W której szeregowo pracuje więcej par kół zębatych; przełożenie całkowite przekładni wielostopniowej jest iloczynem przełożeń poszczególnych stopni;

b) Umiejscowienie zazębienia:
Zazębienie zewnętrzne
Zazębienie wewnętrzne

c) Rodzaj przenoszonego ruchu:
Przekładnia obrotowa - uczestniczą w niej dwa koła zębate;
Przekładnia liniowa - koła zębate współpracuje z listwą zębatą tzw. Zębatką. Ruch obrotowy zamieniany jest w posuwisty lub na odwrót;

d) Wzajemne usytuowanie osi obrotu:
Przekładnia czołowa - w której obie osie obrotu leżą w jednej płaszczyźnie. Takie przekładnie występują w dwóch odmianach:
Przekładnia walcowa
Przekładnia stożkowa

Przekładnia śrubowa (zębata) - w której osie obrotu leżą w dwóch różnych płaszczyznach. Takie przekładnie występują w dwóch odmianach:
Przekładnia hiperboloidalna (o osiach zwichrowanych)
Przekładnia ślimakowa (o osiach prostopadłych)

Przekładnie zębate są najpowszechniej stosowanymi przekładniami w budowie maszyn. Ich główne zalety, to:
- łatwość wykonania
- stosunkowo małe gabaryty
- stosunkowo cicha praca, gdy odpowiednio smarowane
- duża równomierność pracy
- wysoka sprawność dochodząca do 98% (z wyjątkiem przekładni ślimakowej)

Natomiast do wad przekładni zębatych należą:
- stosunkowo niskie przełożenie dla pojedynczego stopnia
- sztywna geometria
- brak naturalnego zabezpieczenia przed obciążeniem

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (6) Brak komentarzy
11.4.2011 (16:14)

Bardzo dobra praca . Przydała mi się . Dzięki !! ;] ;)

7.6.2009 (08:35)

Mi również, uprzejmie dziękuję

30.3.2009 (14:31)

Dobra praca przydała mi sie bardzo ;]

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut

Rozkład materiału