profil

Analiza wiersza "Testament mój"

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-26
poleca 85% 3127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1 strofa
Poeta był chory na gruźlicę, szykuje się do odejścia i w swoim poetyckim testamencie zwraca się do współczesnych ludzi i do przyjaciół, aby wypełnili jego ostatnią "poetycką wolę".

2 strofa
Poczucie samotności, przemijalności, wynikające z braku potomka, ale duma z własnej sławy. Taki był poeta: romantyczny- samotny, nierozumiany, wyobcowany. Cierpiał, ale cierpienie go uszlachetniało.

3 strofa
Najpopularniejsza alegoria literatury polskiej- "tonący okręt", poeta jako przywódca duchowy narodu na maszcie. Utonięcie to oczywiście zabory, utrata niepodległości, okręt to ojczyzna.

4 strofa
Refleksja o świetnej przeszłości ojczyzny, ukazana poprzez metaforę płaszcza "niewyżebranego" nawiązującego do historii, tradycji o bohaterskich dziejów narodu. Okrywa on duszą poety, wpływa na dumę z przynależności do narodu polskiego.

5 strofa
Pierwszy nakaz wobec przyjaciół, by spalili w aloesie serce poety i oddali je matce, najważniejszej kobiecie w życiu Słowackiego.

6 i 7 strofa
Drugi nakaz wobec przyjaciół, aby po śmierci wspominali go przy pucharze, ale przedewszystkim słynne przesłanie "Lecz zaklinam niech żywi nie tracą nadziei..." dotyczące stałej gotowości do pracy i walki dla ojczyzny. Nakaz ten bardzo poważnie przyjęły wstępne pokolenia i ginęli w obronie Polski, a ich śmierć stawała się kolejnym kamieniem budującym szaniec przeciwko wrogowi.

8 i 9 strofa
J. Słowacki ma żal do emigracji polskiej, że potraktowała go obojętnie, nie zrozumiała jego poezji, pozostało mu więc "iść bez oklasków".

10 strofa
Najpotężniejsze dziedzictwo jakie pozostawił autor to jego poezje: "jednak zostanie po mnie ta siła fatalna".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta