profil

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka

poleca 85% 588 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, więc na wstępie zacytuje iż sam Thomas Woodrow Wilson twierdził, ze ,,Przyjaźń jest jedynym cementem, który może spoić świat” W dzisiejszych czasach, kiedy życie nie stawia przed nami zbyt wielkich wyzwań, nie wymaga od nas czynnego patriotyzmu, przyjaźń jest tym, co w pewnym stopniu neguje w nas egoizm i zmusza do poświęceń. Cóż jest piękniejszego od bezinteresownej przyjaźni wobec drugiej osoby. Cóż jest wspanialszego od poczucia, że zawsze jest gdzieś osoba, na której możemy polegać, a na potwierdzenie tego zacytuję Manzoniego: ,, Jedną z największych pociech tego życia jest przyjaźń, a jedną z największych pociech przyjaźni, jest to, że masz kogoś, komu możesz zawierzyć swój sukces.” Przyjaciel jest gotów zawsze nas wysłuchać, a w miarę potrzeby pocieszyć lub dzielić się z nami radością.
Albert Schweitzer powiedział ,,Najpiękniejsza przyjaźń istnieje między ludźmi, którzy wiele od drugich oczekują, ale nigdy nie żądają” Uczucie jakim jest przyjaźń jest o wiele pełniejsze, kiedy ma się świadomość, ze dajemy więcej niż chcemy wziąć.
Kolejnym przytoczonym argumentem będzie przykład z życia codziennego. Każdy z nas wie jak wielką rolę w naszym zwykłym, codziennym życiu odgrywa przyjaźń. Rozpacz, niepowodzenia, kłopoty będą o wiele łatwiejsze do zniesienia u boku kogoś kto zawsze pocieszy i zrozumie. Najlepiej ilustrują to słowa Adama Asnyka ,,Jeśli jakaś dłoń ma miejsce w drugiej dłoni, to właśnie jest przyjaźń”.
Przyjaźń jest niewątpliwie najważniejszą wartością w życiu człowieka, gdyż uczucie to nie zważa na posiadanie majątku, urody, czy wybitnej mądrości lub inteligencji, a jedynie uwzględnia staranie o nawiązanie stałej więzi w relacji dwóch ludzi. Te pozytywne relacje pomagają w pokonaniu wspólnych problemów i trudności.
Na koniec przytoczę słowa Epikura: ,,Spośród wszystkich sposobów, jakie ci wskazuje mądrość, dla osiągnięcia szczęścia najskuteczniejszym, najpewniejszym i najsłodszym jest przyjaźń” O wiele przyjemniej i korzystniej jest spędzać czas w szczęściu u boku przyjaciela niż w nieustannej kłótni i nienawiści. Chodź nie zawsze życie przynosi nam samo szczęście i radość, świadomość posiadania bezinteresownych przyjaciół pomaga nam przeżyć i te gorsze chwile, przez które ciężko by było przejść w pojedynkę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty