profil

Zastosowanie niektórych skał

poleca 82% 1622 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

GRANIT- Jako materiał do budowy dróg w formie tłucznia i kostki. Z granitu wyrabia się różnorodną galanterię kamienną , która ma zastosowanie w architekturze ogrodowej. Kamień łamany lub bloki skalne nadają się do budowy ogrodów skalnych. Z granitu można wyrabiać szereg materiałów na nawierzchnie ogrodowe ( kostkę o różnej wielkości, krawężniki płyty ) w zestawieniu z kamieniami o odmiennej barwie ( sjenit, bazalt, porfir ) można układać ciekawe mozajki. Cennym jest czerwony granit który stanowi wartościowy dodatek do w/w mozajek , stosowany na mniejszą skalę ze względu na jego wysoką cenę .Z granitu wyrabia się także formak z, którego można budować murki oporowe , ogrodzenia ma on szerokie zastosowanie w budownictwie.

WAPIEŃ- Jest to skała o bardzo szerokim zastosowaniu ,na dużą skalę w przemyśle cementowym. Z wapieni wyrabia się kredę , nawozy dla rolnictwa. Twarde wapienie mają zastosowanie jako podkład do budowy dróg. W architekturze ogrodowej skały wapienne służą do tworzenia ogrodów skalnych, murków oporowych i ogrodzeń. Bloki wapienne tnie się na płyty używane do wykańczania wnętrz i elewacji. Z wapienia wzniesiono wiele historycznych budowli, na dużą skalę stanowił on lokalny materiał budowlany z którego wznoszono domy i budynki gospodarcze.

BAZALT- Bazalty charakteryzują się wyjątkowo korzystnymi właściwościami fizycznymi, dużą odpornością na wietrzenie chemiczne i fizyczne, wytrzymałością na ściskanie i ścieralność, dzięki tym właściwościom bazalty nie ulegają rozkładowi. Z bazaltu wyrabia się kruszywo o zróżnicowanej frakcji.
Bazalt jako skała wulkaniczna wylewna daje się topić dzięki czemu można wykonać z niego odlewy części rynien, rury i inne elementy odporne na ścieranie i działanie kwasów. W architekturze ogrodowej szczególne zastosowanie mają słupy bazaltowe, mogą wstępować jako monumentalne głazy pojedynczo lub w grupach, stojąc na ziemi lub jako wystające z wody. Z przecięcia słupów bazaltowych otrzymujemy płyty o różnej średnicy i grubości które można wykorzystać do wykładania ścieżek i tarasów w połączeniu z szarą lub czerwoną kostką granitową. W przypadku gdy zastosujemy dużą grubość przecięcia słupów ,otrzymany kamień możemy wykorzystać do ułożenia schodów lub na siedziska .Z bazaltu wyrabia się także kostkę brukową, płyty i płytki. Jedynym mankamentem wyrobów z bazaltu jest wysoka cena. Nie dotyczy ona kruszyw.

MARMUR- Płyty z marmuru używa się w budownictwie do wykańczania wnętrz oraz rzadko na elewacje zewnętrzne. Kruszywo jest stosowane do lastryka. W architekturze ogrodowej ładnie wyglądają duże skały odpowiednio wyeksponowane. Dzięki swej jasnej barwie stanowią silny kontrast dla zieleni w ogrodzie.

SÓL KAMIENNA- Soli kamiennej używał już człowiek prehistoryczny, który stosował ją do konserwacji mięsa i oczyszczania ran. Inny użytek z soli robili starożytni Rzymianie, którzy w czasie wypraw wojennych wypłacali legionistom żołd w postaci racji soli zwanych salariami (do dziś po angielsku wypłata za pracę to salary). Jeszcze do niedawna ludy zamieszkujące Saharę używały soli jako środka płatniczego. Natomiast oczywiste dla wszystkich jest zastosowanie soli jako produktu spożywczego. Sól to ważny surowiec w przemyśle chemicznym, w rolnictwie, garbarstwie i innych dziedzinach. Warto docenić lecznicze działanie soli wykorzystywane w podziemnych sanatoriach do leczenia dróg oddechowych.

GLIN- Dotychczas udokumentowano 6 złóż glin biało wypalających się o łącznych zasobach 17 mln ton. Gliny biało wypalające się są stosowane do produkcji wyrobów porcelitowych, fajansowych, sanitarnych, płytek okładzinowych, oraz porcelany elektrotechnicznej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty