profil

Symbole Uni Europejskiej

poleca 85% 1038 głosów

Unia Europejska

1. Flaga UE
2. Hymn UE
3. Paszport UE
4. Wspólna waluta Euro
5. Dzień 9
6. Maskotka UE

To jest flaga europejska. Jest to symbol nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy.

Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą Państw Członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE.

Autorami projektu flagi Unii Europejskiej byli hiszpański dyplomata Madriaga y Rojo i francuski plastyk Arsene Heitz. Projekt przyjęty przez Komitet Ministrów Rady Europy w 1955 r., w 1986 r. został oficjalnym symbolem Wspólnot Europejskich, a później Unii.

Według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje jedność wszystkich obywateli Unii. Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej perfekcję i całość, i nie zależy od liczby krajów członkowskich, choć na początku nawiązywano do tego (przykładem jest np. flaga EWWiS). Koło jest m.in. symbolem jedności. Na łożu śmierci autor-plastyk wyznał, że tworząc projekt wzorował się na obrazie Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, gdzie widnieje postać Maryi na ciemnoniebieskim tle, a wokół jej głowy znajduje się dwanaście gwiazd w kształcie okręgu.

Hymnem Unii Europejskiej jest finałowy moment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, czyli Oda do Radości. Został on uznany za hymn w 1972 r. Komitet Ministrów Rady Europy a jako hymn Unii Europejskiej funkcjonuje od 1986 r. Herbert von Krajan, jeden z największych kompozytorów XX wieku przystał na propozycję Rady Europy opracowania trzech aranżacji Ody do Radości: na solowy fortepian, instrumenty dęte oraz orkiestrę symfoniczną. Cztery kraje unijne ufundowały Orchestre d'Harmonie des Jeunes de l'Union Europenne w 1988 r. w celu promocji nowych zadań unijnych. Co roku około siedemdziesięciu najbardziej utalentowanych muzyków instrumentów dętych w ramach tej orkiestry odbywa tournee po wszystkich krajach Unii Europejskiej

59 maja 1950 r. minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman wraz ze swoim współpracownikiem Jeanem Monnetem zaprezentował program stworzenia wspólnej polityki Francji i RFN dotyczącej koordynacji produkcji węgla i stali (tzw. plan Schumana). Plan połączenia podstawowych gałęzi przemysłu Francji i RFN przyczynił się do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co z kolei zapoczątkowało integrację europejską. Na pamiątkę tego wydarzenia, które doprowadziło do tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska postanowiono uznać dzień 9 maja za Dzień Europy w systemie państw Unii Europejskiej. Zadaniem tego święta jest popularyzacja idei jedności europejskiej na różnych imprezach i festiwalach towarzyszących temu świętu.
[ należy pamiętać, że Dniem Europy jest też 5 maja. Obchodzony jest przez kraje tworzące Radę Europy, czyli również i Polskę. 5 maja 1949 r. powstała Rada Europy i aby uczcić ten dzień Komitet Ministrów Rady Europy w 1964 r. uznał dzień 5 maja za Dzień Europy w systemie państw Rady Europy ]

Maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie Syriusza? Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

Znakiem graficznym euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro wyzwania dla dolara amerykańskiego, dla którego charakterystyczną cechą są dwie pionowe linie.

Paszport Europejski także uznawany jest za symbol UE. Jednak jego znaczenie jest inne niż flagi czy hymnu europejskiego. Zarówno flaga, jak i hymn zostały uznane za symbol powstającej Unii Europejskiej na mocy decyzji Komisji Europejskiej w 1986 r. Natomiast Paszport Europejski jest owocem postępującej integracji gospodarczej i politycznej.
W latach 1981-1982 państwa członkowskie uzgodniły jednolity wzór Paszportu Europejskiego.

Jego charakterystycznymi cechami są:
- Nagłówek - "Wspólnota Europejska", a pod nią nazwa państwa, z którego pochodzi posiadacz danego paszportu;
- Kolor ciemnoczerwony 9 w różnych opracowaniach kolor paszportu porównywany jest do burgundzkiego wina);
- Ujednolicony wymiar: 88 x 124 mm.

Pierwotnie planowano wprowadzenie paszportu z dniem 1 stycznia 1985 r. Ale uczyniły to jedynie Dania, Irlandia i Luksemburg. Pozostałe kraje zaczęły wydawać paszporty europejskie od 1989 r., w miejsce starych krajowych.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
13.2.2008 (15:44)

Bardzo okej praca, znalazłam wszystko co chciałam :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty