profil

Egipt, Grecja, Rzym - źródło naszej cywilizacji

poleca 83% 1097 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Niewątpliwie cywilizacje: rzymska, grecka i egipska miały ogromny wkład w rozwój współczesnej cywilizacji. Do dziś korzystamy z wielu wynalazków starożytnych przodków.

Pierwsze cywilizacje powstały przy wielkich rzekach, co wskazuje na charakter rolniczy tych społeczeństw. Dopiero z czasem nauczyły się wykorzystywać inne surowce naturalne co pozwoliło im na rozwój i osiągnięcie statusu mocarstw.

Bardzo ważnym wydarzeniem było powstanie pisma wynalezionego przez Sumerów. Pierwsze pismo składało się z piktogramów (obrazków). Potem Fenicjanie zaczęli obmyślać alfabet, który został przekształcony przez Greków. Znalazł on powszechne zastosowanie w kręgu śródziemnomorskim.

Niewątpliwie powstanie pisma i wynalezienie alfabetu miało ogromne znaczenie w dziejach ludzkości. Sumerowie sporządzili stały system miar i wag, zastosowali także system dziesiętny i sześćdziesiętny, opracowali podstawy matematyki, geometrii, astronomii. Do dziś korzystamy z kalendarza gregoriańskiego, który został opracowany na podstawie egipskich obliczeń.

Społeczeństwo Egiptu stworzyło zadziwiającą sztukę, wspaniałą literaturę, samoistną kulturę. Największymi zdobyczami starożytnego Egiptu były też rozwój pisma i stosunków dyplomatycznych, szkolnictwo oraz nauki ścisłe. Wyjątkowe osiągnięcie dotyczyło również medycyny. Dzięki zwyczajowi mumifikowania zwłok, Egipcjanie poznali anatomię człowieka, co przyczyniło się do rozwoju chirurgii.

Starożytnym Grekom również zawdzięczamy wiele osiągnięć. Jednym z najważniejszych wydarzeń starożytnej Grecji było stworzenie teatru. W tym czasie rozwinęły się dwa gatunki literackie: dramat i komedia.

W Grecji bardzo wielką uwagę przywiązywano do wychowania fizycznego. Powstawały tam szkoły spartańskie, do których uczęszczano już od wczesnego dzieciństwa. Uczono tam dyscypliny, wytrzymałości na ból, głód, pragnienie.

Z Grecji wywodzą się Olimpiady, które odbywały się co 4 lata i trwały pięć dni. Miały one na celu sprawdzenie umiejętności fizycznych dbanie o sylwetkę. Pierwsze igrzyska odbyły się w 776r. p. n. e. w Olimpii. To z Grecji wywodzi się wielu wspaniałych dramatopisarzy i filozofów np. Homer, który napisał "Iliadę i Odyseję".

W Starożytnym Rzymie powstało wiele wspaniałych budowli jak np. termy, akwedukty, koloseum, łuk tryiumfalny, świątynie. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Rzymianie mieli wspaniałą technikę budowy.

W Rzymie wymyślono pierwsze prawo: prawo XII tablic. Ważnym spadkiem po Rzymianach okazał się również ich język – łacina.

Z Rzymu wywodzi się wielu wspaniałych poetów jak np. Horacy, Wergiliusz, Owidiusz, których dzieł możemy podziwiać do dzisiaj.

W starożytnym Rzymie przywiązywano dużą uwagę do wychowania. Prowadzono tam trzy poziomowy proces nauczania. Do takich szkół mógł uczęszczać każdy, niezależnie od płci czy zamożności, z wyjątkiem trzeciego poziomu. Był on dostępny tylko dla tych zamożnych.

Patrząc na te wszystkie osiągnięcia i wynalazki nasuwa się tylko jeden wniosek, że cywilizacje: grecka, rzymska i egipska miały ogromny i znaczący wpływ na rozwój dalszych cywilizacji. Bez tych wszystkich wynalazków byłoby nam bardzo trudno żyć i porozumiewać się między sobą. Cywilizacje starożytne pozostawiły po sobie ślad w każdej dziedzinie życia

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (7) Brak komentarzy
28.7.2015 (15:42)

Strasznie nie lubię podręczników historii drogie dzieci, bo uprawiają one propagandę stałego postępu ludzkości " jacy to my jesteśmy mądrzejsi i bardziej rozwinięci"
Proszę nie przepisywać tych bzdur!
Dlatego zamierzam trochę się powtrącać...

17.2.2011 (15:30)

Tylko ja chce po 4 punkty z każdej cywilizacji a nie opowiadanieee. ;/

15.2.2011 (16:39)

kujony !