profil

Liga Narodów

2021-12-28
poleca 82% 1453 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Liga narodów powstała po Konferencji w Wersalu. Była to międzynarodowa organizacja. Zadaniem Ligi Narodów było likwidowanie sporów międzypaństwowych na drodze pokojowej. Założenia programowe określone zostały w 26 artykułach statutu, które zobowiązywały członków do nieuciekania się do wojny, utrzymywania jawnych stosunków międzynarodowych, ścisłego przestrzegania sprawiedliwości i poszanowania wszelkich zobowiązań wynikających z traktatów.

Głównymi organami Ligi Narodów były: Zgromadzenie, Rada i Sekretariat, ponadto

Liga Narodów posiadała dwa organy specjalne: Stały Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowej i Międzynarodową Organizację Pracy.

Zgodnie z założeniami w skład Rady miały wejść: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone, jednakże z powodu uchylenia się Stanów Zjednoczonych od udziału w Lidze Narodów liczbę członków Rady zredukowano do czterech, by po wstąpieniu Niemiec ponownie podnieść ją do pięciu. Ponadto Rada miała w swym składzie członków niestałych, początkowo przedstawicieli czterech państw, później ich liczbę podniesiono do dziewięciu.

Błędy strukturalne, sprzeczności między mocarstwami powodowały, że w praktyce Liga Narodów służyła przede wszystkim utrzymaniu hegemonii politycznej Wielkiej Brytanii i Francji. Powołana do obrony pokoju organizacja nie potrafiła zrealizować swego podstawowego celu, nie zdołała zapobiec agresji Japonii na Chiny, Włoch na Etiopię czy wywołaniu przez Niemcy II wojny światowej.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy

fajna ta praca troszkę długa ale to nic pisałam co pare zdań.;)
Dzięki.;P

fajna praca ale trochę długa :D

dzięki : ]

fajan najlepsze sa krótkie i poządne

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna
Historia Polski