profil

Trzęsienie ziemi

poleca 84% 291 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
budowa skorupy ziemskiej

Trzęsienia Ziemi powstają wskutek przesuwania się płyt skorupy ziemskiej na głęboko położonej warstwie płynnych skał. Ich siła może doprowadzić do przemieszczenia się terenu lub do wypiętrzenia góry.
Wstrząsy Ziemi należą do najbardziej groźnych i niebezpiecznych zjawisk naturalnych występujących na naszej planecie. Siła wstrząsu może przewyższać nawet 10 000 razy siłę bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę (Japonia) w 1945 roku.
Trzęsienie Ziemi trwa na ogół nie dłużej niż kilka sekund. Jednak niektóre trzęsienia mogą trwać nawet minutę lub dłużej. Na przykład trzęsienie ziemi w San Francisco w 1906 roku trwało 40 sekund, a na Alasce 24 stycznia 1964 r. wstrząsy trwały 7 minut z czego 3 minuty z ogromną siłą.
17 stycznia 1995 r. trzęsienie ziemi nawiedziło japońskie miasto Kobe. Domy legły w gruzach podobnie jak inne zabudowania i budynki. Drogi i mosty zamieniły się w proch, szyny kolejowe powyginały się. Przewracające się budowle niszczyły linie elektryczne. Zginęło ponad 5300 osób, wiele zostało przysypanych przez gruzy, inni ponieśli śmierć w pożarach wywołanych przez trzęsienie. Straty oszacowano na ponad 100 miliardów dolarów.
Okazuje się, że Azja jest kontynentem na którym najczęściej spotyka się trzęsienia ziemi. Kontynent ten jest regularnie nawiedzany przez nie, na skutek zderzenia się płyty indyjskiej z azjatycką, tych samych które doprowadziły do powstania Himalajów.
W 1976 roku trzęsienie ziemi w Tangszan (wschodnie Chiny) spowodowało śmierć 655 000 osób. Najtragiczniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce w regionie Shaanxi (Chiny), gdzie zginęło 830 000 osób!
Okazuje się, że każdego dnia występuje ponad tysiąc trzęsień ziemi o sile 20 w skali Richtera. Wstrząsy można mierzyć też w zmodyfikowanej skali Mercallego. W 1985 roku miasto Meksyk dotknęło trzęsienie ziemi o sile 8,10 w skali Richtera lub między 80 i 90 w skali Mercallego. To trzęsienie ziemi spowodowało śmierć ponad 7200 osób, a wiele tysięcy zostało rannych.
Sejsmometry dostarczają najbardziej dokładnych i wiarygodnych informacji o przewidywanym trzęsieniu ziemi. Te bardzo czułe urządzenia mogą wykryć nawet najmniejsze drgania skorupy ziemskiej. Sejsmometr przetwarza te drgania na sygnał elektryczny, który z kolei jest zapisywany na papierze. Sejsmolodzy dzięki temu mogą śledzić każde rozładowanie napięć w skałach skorupy ziemskiej. Sejsmometr jest urządzeniem przeznaczonym do pomiaru fal sejsmicznych.
Choć żadna z tych metod nie gwarantuje skutecznej prognozy, ułatwiają one bardzo zrozumienie natury trzęsień ziemi. Naukowcy bowiem poszukują sposobu, aby ograniczyć skutki trzęsień ziemi. Niektórzy są wprost przekonani, że możliwe jest rozładowanie naprężeń w skałach grożących silnym trzęsieniem ziemi za pomocą serii małych wstrząsów wywołanych sztucznymi wybuchami.
Idealnym zabezpieczeniem ludności przed trzęsieniem ziemi jest ich ewakuacja ze stref sejsmicznego zagrożenia. Nie jest to łatwe, gdyż w tych okolicach jest bardzo gęste zaludnienie. Naukowcy uważają, że w 2035r. ponad 600 milionów ludzi będzie zamieszkiwało wielkie miasta położone w obrębie strefy sejsmicznej.
Amerykańscy i japońscy architekci prowadzą badania nad sejsmoodpornymi budynkami. Okazało się bowiem iż odpadanie elementów dekoracyjnych jest główną przyczyną śmierci tak ogromnej liczby osób. Aby temu zapobiec, budynki muszą być projektowane bez jakichkolwiek dekoracji, a także pozbawione kominów. Domy mieszkalne i biurowce należy wznosić na specjalnych fundamentach, które uniemożliwią lub w znacznym stopniu ograniczą kołysanie budowli.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty