profil

Kultura rycerska - zaginęła czy przetrwała do naszych czasów?

poleca 85% 109 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wiele mówi się o rycerstwie, rycerzach, ich kulturze...Tymczasem wiemy, co to właściwie znaczy? Według słownika jezyka polskiego jest to średniowieczna warstwa społeczna, stanowiąca elitę społeczeństwa feudalnego. Brzmi górnolotnie, jednak czy rzeczywiście takie jest oraz które elementy te kultury przetrwały, postaram sie pokazać w mojej rozprawce na teat : "Kultura rycerska - zaginęła czy przetrwała do naszych czasów?".
Dla rycerza wieku sredniego wielką wartość miał honor,a wraz z nim Bóg i ojczyzna. W przeciwieństwie do innych, uważam, że wartosci te przetrwały do dziś. Człowiek, co prawda, wciąż wymyśla nowe tzw. "mózgi elektronowe", które sprzyjają zanikowi wyżej wymienionych cnót, jednak moim zdaniem większa część społeczeństwa zachowuje je.
W mniejszym juz stopniu, jednak przetrwało uznanie dla duchownych. Ten "mniejszy stopień" jest, przede wszystkim, winą samych kapłanów, którzy są ostatnio przyczyną wielu sporów.
Przechodząc ulicą, można, że zachowął sie również ogólny szacunek dla kobiet. Otwieranie im dzrwi, ustępowanie miejsca, pocałunki w dłoń... Chociaż moze to tylko przykrywka chroniąca wnętrza mężczyzn, które mogą byc rzeczywiście bardzo różne?
Warto także zaznaczyć obecność w dzisiejszych czasach wielu zawoódw sportowych takich jak: IO, MŚ czy Lś. Za ich pierwowzór mażna by spokojnie uznać średniowieczne turnieje rycerskie.
Trzeba też pdkreślić, trwającą niezmiennie od wieków,tradycję pasowania. Wcześniej odbywało się ono na rycerza, teraz na ucznia, policjanta, żołnierza...
Ku zadowoleniu dzisiejszych poslów, przetrwała ich nietykalność. Tak jak bohater powieści "Krzyżacy" nie mógł nic zrobić Lichtensteinowi, tak nawet policja jest bezradna wobec członków parlamentu.
Szczęśliwie za to dla gatunku ludzkiego, dawno już zaginęły pojedynki na śmierć i życie. Chociaż... Niekoniecznie, bowiem, wspominając tutaj o zazdrości, porywczości czy po prostu rozrywce XXI-wiecznych mężczyzn, przypuszczam, ze nie tylko ja miałabym wątpliwości co do ginięcia obyczaju. "Oficjalnie" jednak nie przetrwał.
Z moich rozważań wynika, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kultura rycerska całkowicie zniknęla z naszego zycia. Jak powiedział pewien polski filozof : "Kultura jest paradą wartości", więc wartości kultury rycerskiej towarzyszyły, towarzyszą i będą towarzyszyły nam przez długie lata.


Dostałam za to 5;) Jak skorzystacie to podajcie moze swoje oceny... Będę znała różnice poziomów w szkołach;D

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi