profil

Udowodnij wykorzystując przykłady z literatury lub historii, iż można nie tylko pięknie umierać ale i pięknie żyć.

poleca 85% 340 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Na świecie żyją różnie ludzie. Każdy ma inną historię, inne przeżycia. Każdy z nas jest inny. Lecz jedno jest pewne, że każdy z nas może nie tylko pięknie umierać, ale także pięknie żyć.
Bohater „Kamieni na szaniec” Jan Bytnar, którego przyjaciele nazywali Rudym w pełni potwierdza, iż można pięknie żyć. Jako młody człowiek on już miał swoje zdanie, swoje marzenia. Miał ciężkie dzieciństwo, jednak doskonale odnalazł się w pełnym przemocy świecie. Musiał szybko dorosnąć. Zmusiły go do tego wydarzenia jakie miały miejsce w jego ojczyźnie. Otaczające go zło nie wywarło negatywnego wpływu na jego charakter. Było zdolny do poświęceń. Całym sercem walczył o to, aby mógł normalnie żyć. Walczył o wolną Polskę. Rudy był odporny na ból. Dowiódł tego w organizacji „Wawer” i w Armii Krajowej. Musiał zabujać i ranić innych, jednak nie zmieniał się, był sobą. Był młodym, odważnym młodzieńcem. Zmarł zamęczony przez Gestapo. Tortury nie zmusiły go do mówienia, nie wydał swoich kolegów, swoich przyjaciół, dla których byłby gotowy „skoczyć w ogień”. Bohaterska śmierć przyniosła koncentrację wszystkich wspaniałych cech jego charakteru. Można więc bez wahania powiedzieć, że Jan Bytnar- Rudy żył pięknie i umarł pięknie.
Postacią historyczną, której życie pokazało, ze można pięknie żyć i pięknie zginąć jest Maksymilian Maria Kolbe- franciszkanin. Żył on w bardzo trudnych czasach. Nie mógł robić tego co chciał, był zmuszany przez okupantów do zmieniania swoich poglądów. Jednak on się nie poddawał. Wierzył, że Bóg go uratuje, wesprze i pomoże mu przetrwać te bardzo trudne chwile. Był poddawany wielu próbom, jednak najgorsze co go w życiu spotkało to to, iż został on zamknięty w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Jednak tam też świadczył, że jest dobrym człowiekiem. Kolbe zdecydował się zamienić z innym więźniem obozu i zginąć za niego. Twierdził, że ten mężczyzna ma rodzinę, bliskich, małe dzieci i musi być z nimi. Zdecydował się na bardzo piękny gest. Ten „uratowany” mężczyzna mógł wrócić do rodziny. Natomiast Kolbe zginął śmiercią męczeńską w komorze gazowej.
Moim zdaniem można pięknie żyć, świadczyć za życia, że jest się dobrym człowiekiem, jednak można także pięknie zginąć. Zapaść w pamięci swoich rodaków na wieki, być wzorem dla innych. Rudy, bohater powieści jest wzorem dla młodych, szukających przygód ludzi. Maksymilian Kolbe także jest autorytetem dla wszystkich ludzi.
Żyjemy po to aby coś udowodnić, coś osiągnąć. Chcemy aby inni dobrze nas zapamiętali. Mamy wokół siebie także wielu ludzi, którzy chcą żyć pięknie, ale i pięknie zginąć. Zostać w pamięci innych na zawsze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty