profil

A. Dawidowski - charakterystyka.

poleca 85% 538 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

ALEKSY DAWIDOWSKI :

Jednym z głównych bohaterów powieści A. Kam. „K na Sz.” Jest Aleksy Dawidowski, pseud. Alek, legendarna postać słynnej „Akcji pod Arsenałem” .

Urodził się 6.11.1920r. w Warszawie.

Ojciec Alka był kierownikiem fabryki i znanym działaczem społecznym. Matka zaś była życzliwą i mądrą kobietą, która bardzo dbała o dom i starała się zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki.

Alek był wysokim, szczupłym chłopcem o niebieskich oczach i jasnych włosach. Z powodu pokaźnego wzrostu nazywany był często przez kolegów „Glizda”. Należał do pogodnych osób, często się uśmiechał. Mówił szybko wymachując przy tym rękami. Był bardzo impulsywny i przy byle okazji wpadał w zachwyt, w chwilach ważnych potrafił się jednak opanować.

Chłopiec uczęszczał do jednej z lepszych szkół średnich w Warszawie – Gimnazjum im. S. Batorego. W czerwcu 1939 r. wraz ze swoimi przyjaciółmi Rudym i Zośką zdawał maturę. Jego dalsze plany życiowe związane z kształceniem przerwała wojna.

Ten wiecznie uśmiechnięty dryblas skupiał wokół siebie zawsze sporą grupkę kolegów. Miał tzw. Siłę przyciągania. Jego atutami w kontaktach z innymi była szczerość, bezpośredniość, życzliwość i uczynność. Posiadał też wyjątkowo talent przywódczy. Podczas wojny był dowódcą jednym z „Grup Szturmowych” .Wśród drużyny harcerskiej „Buki” stworzył „Klub Pięciu”. Z uwagi na to, iż Alek był pasjonatem narciarstwa klub zrzeszał bardzo dobrych narciarzy i wielbicieli przygód i Jacka Londona.

Ten „niespokojny duch”, przeżywający każdy problem był doskonałym narciarzem. Nie zadawalały go jednak łagodne stoki, pociągały za to wysokie góry i puste nieprzetarte szlaki. Stale tęsknił do czegoś nadzwyczajnego.

Gdy jesienią 1939r. Niemcy zajęli Polskę Aleksy Dawidowski wraz z przyjaciółmi Rudym i Zośką przystąpił do organizacji harcerskiej : „Szare Szeregi”.

Takie cechy charakteru jak spokój, upór, rozwaga, odpowiedzialność, niezłomność i konsekwencja w działaniu pozwalały mu na podejmowanie coraz poważniejszych zadań. Początkowo było to malowanie na murach Polski Walczącej, zrywanie flag niemieckich, gazowanie kina czy rozwożenie grypsów więźniów. Z czasem uczestniczył w akcjach dywersyjnych i zbrojnych.
Duży wpływ na konspiracyjną działalność Alka miało aresztowanie a potem rozstrzelanie przez Niemców jego ojca. Wtedy chłopiec wypowiedział okupantowi „prywatną” wojnę. Wspólnie z przyjaciółmi dokonywał wielkich czynów lecz nie uważał się za bohatera.

Z Zośką i Rudym łączyła go ogromna przyjaźń. Chłopcy ufali sobie nawzajem i liczyli na siebie w trudnych, niebezpiecznych chwilach. Akcja pod Arsenałem, której celem było odbicie Rudego była wymownym dowodem ich przyjaźni i braterstwa.

Niestety Alek wracając z tejże akcji umiera 30.03.1943r. na skutek odniesionych ran. Za bohaterską postawę wobec wroga i śmierć na posterunku Aleksy Dawidowski jako pierwszy został odznaczony Virtuti Militari.

Moim zdaniem Aleksy Dawidowski jest wyjątkowym bohaterem. Jego nienaganna postawa, poświęcenie, odwaga, patriotyzm sprawiają, ze jest to postać godna do naśladowania, budzi nasz podziw i szacunek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury