profil

Globalizacja sposób odzielenia sie od trzeciego świata , czy złe dobrego poczatki. - esej

poleca 93% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Za czasów Kolumba państwa walczyły o coraz to nowsze tereny, tak długo jak Maggelan nie ukazał tego iż świat ani nie kończy sie przepaścia ani też nie jest bezkresny. Tak nastąpiła era kolonizacji europejskiej. Mocarstwa starego kontynentu starały sie zabarwić kolorem swojej flagi nie tylko obie ameryki również Afryka jak i Azja nie pozostawiajac żyjacych tam ludzi złudzeń czym też jest megalomania. Kiedy już wiekszość państ trzeciego świata oswobodziła sie od ciemieżniczych lat kolonizacyjnych , ku czemu również nie bez znaczenia pozostała druga wojna światowa a dokładniej postanowienia jakie ja kończyły , powołano ONZ . Zdemilitaryzowano najprężniejsze mocarstwo starego kontynenty trzecią rzesze. ONZ powstało aby aby zakończyć działania wcześniej powstałej ligi narodów. Tego rodzaju instytucja miała również zapewnić formalne wiezi miedzy mocarstwami całego świata, dzielac obowiazki i władzę ONZ miedzy państwa członkowski. Globalne zjawiska łaczenia sie mocarstw nie sa niczym obcym mamy: Unię Europejska , Nato , Nafte , ... itp. Łaczenie siły gospodarczej i militrarnej nie działa jednak kożystnie na państwa nie należace do zjednoczonych sasiednich państ gdyż wiaże sie z wiekszymi kosztami importu towarów , jak również odbiera władzę polityczna, gdyż państwa zamieszkujace pobliskie tereny (sasiednie) sa istotniejszym za równo negocjatorem (gdyż koszty rozchodza sie na kilka państ nie na jedno) jak równmież jest tańszym partnerem handlowym, ponadto dysponuje silniejszym i wiekszym kapitałem.
Podobna sytuacja spotkała Polske, która przez ponad wiek walczyła o bycie ponownie państwem wolnym i niepodległym. Warunki na jakich polska wchodziła do unii mówiły jasno polska nie jest państwem nie podległym podlega unii. Import jak i produkcja naszego państwa musi sie mieścić w sciśle określonych ramach aby każde państwo unii dostało odpowiednia dla niego cześć rynku zagranicznego. Również w kwesti dotowania polski jej rolników czy też młodych przedsiebiorców decyduje parlament europejski.
Polska jako jeden z najmłodszych sojuszników przeżywa masową ekspansję stosunkowo taniej siły roboczej , czyli wiekszość zdolnych do pracy ludzi wyjerzdza w poszukiwaniu pracy która bedzie dawała wynagrodzenie wysokie jak na polskie warunki jednocześnie jest to ten zazwyczaj ten sam rodzaj pracy której w polsce byśmy nie podjeli. Co przyczynia sie do wzrostu zarobków w polsce jak i nieznacznej podwyżki cen. Do roku 2012 polski złoty powinien osiągnać wartość zbliżoną do wartosci euro.
Unia podnosi nasz standard życia jak również i koszt tak długo jak polski rynek pracowniczy bedzie osłabiany przez bogatsze rynki tak długo polska nie odczuje jakże rekordowych przyrostów gospodarczych. Także polsce zabrano niepodległość obciażono znacznie gospodarke, jak i utrudniło to dalsza współprace handlową z państwami po drugiej stronie granic unii. Taka sytuacja bedzie trwała tak długo jak do unii nie zostana dołaczone kolejne państwa wtedy polski rynek pracy bedzie zasilony tania siłą robotnicza nowych państw członkowskich.
Państwa członkowskie gwarantuja współprace jednakże polska cały czas jest młodszym bratem takich mocarstw jak Niemcy czy Wielka Brytania. Owocuje to małą liczba możliwości wpłynięcia na polityke handlową wewnatrz unii jak i poza nia. Świetnym przykładem jest głośna sprawa rosyjskiego embarga na polskie miesą. Cała unia zbagatelizowała fakt iż jedno z sasiadujacych z unia państ naruszyło warunki importowe w stosunku do jednego z jej członków. Sytacja trwa do dzisiaj po wielu apelach polskich euro deputowanych nie było nadal odzewu od Wielkich braci. Skutecznym zwróceniem uwagi na siebie było veto podczas obrad euro parlamentu. Polska nadal jest w unii uważana za państwo ubogie gospodarczo.
Handel jest podstawą wszelkiego rodzaju organizacji miedzy narodowych , zarówno jest handel produktami spożywczymi, siła roboczą a nawet bronią. Gwaratuje nam to niskie koszty importu jak i dotacje do produkcji, która ma na celu odciażenie produkcji w innych krajach członkowskich. Państwa znosza cła graniczne jak również zdarza sie iż granice staja sie otwarte ale tylko dla państ członkowskich badź też państ blisko zwiazanych z dana organizacją.
Z założenia organizacje miedzynarodowe maja dawać nam poczucie bezpieczeństwa jak również starac sie takowe bezpieczeństwo zapewnić krajom trzeciego świata. Globalna walka z głodem w afryce która została skażona kolonizmem , tak iż w wielu państwach w których znajduja sie jakieś bogate złoża minerałów oraz brak stabilizacji politycznej . Wojny domowe w afryce nie sa czymś dziwnym. Jednakże cel uświeca środki żadne z mocarst nie miesza sie do sprawy Czeczeni, jak również kontyngent w Iraku nadal nie jest w pełni wycofany. Wykorzystuje sie siłę zjednoczonych państw, gdyż zapewnia to iż żadne państwo sasiednie nie sprzeciwstawi sie decyzja i wnioskom kilku państw. Efekt znany z polskiego przysłowia o wronach. Małe państwo mimo iż zdaje sobie sprawę o kontraktach z najerżdżanym sasiednim państwem lecz nie jest w stanie sprzeciwstawić sie kilku wiekszym mocarstwom gdyż inne państwa również beda sie bały podjać taka decyzje.
Profesor Bauman świetnie w swojej pracy "zycie na przemiał" ukazuje to w jaki sposób doszło do kolejnej akcji zbrojnej na półwyspie arabskim. Stany na początku zaczeły od ukazaniu światu całej "brutalnej" prawdy na temat islamu ich krwistej świetej wojnie
jak i ich skłonnościach terrorystycznym, cały świat uwierzył w szalonych szyitów i ich bojówki. Do tamtej pory każdy człowiek w europie kojarzyl terroryzm z półwyspem iberyjskim i ugrupowaniem Eta. Amerykańska propaganda miała na celu obalenie mitu przerażonego uchodźcy z jakim kojarzyliśmy ludność półwyspu arabskiego, i postawienie przed oczami telewidzów groźnych uzbrojonych po zęby bandytów. Zaowocowało to niemym przyzwoleniem ze strony unii jak i nato do zbrojego wstąpienia na teren iraku i obalenia uwczesnej władzy. Zniszczone rafinerie naftowe beda odbudowywały państwa należace do kontyngentu czyli polska wielka brytania i stany inne pomniejsze państwa które oferowały swoja pomoc nie ujrzały nic. W iraku powstała istna anarchia a raczej powstało państwo polskie z czasów okupacji.
Zbrojne zajęcie Iraku odbyło sie pod pretekstem zdemilitaryzowania państwa uzbrojonego jednak tylko w rope. Nie dalej jak pół roku po tym jak stany wkroczyły do Iraku, premier Korei podał do publicznej wiadomości iż posiadaja surowce do produkcji bomb atomowych i nie zamierzaja pozostawić prac nad bronia masowego rażenia . W odzewie negatywny stosunek do tego apelu obrała Unia ganiąc rzad korei i rzadajac zaprzestania prac zbrojeniowych, również taka sama strone obrały stany , jednakże jak do tej pory mijaja 4 lata od wystapienia publicznego i stanów i unii przeciw zbrojeniu sie korei i nadal te wystapienia pozostaja tylko pustymi słowami które zostały puszczone w eter. Korea jest ubogim państwem żyjacym z prężnie rozwijajacego sie przemysłu elektronicznego nie posiadaja ropy ani też innych istotnych dla tauryzacji majatku państwowego złóż. Stany ziednoczone badzo duzo zapłaciły za akcje zbrojna w iraku, lecz zyskaja jeszcze wiecej przedewszytkim globalna kontrole gospodarczą która jest uzależniona od naistotniejszego na świecie surowca enegetycznego (ropy). Korea nie ma w jaki sposób wpłynać na sytuacje gospodarcza ani unii ani stanów . Lecz i korea przyczyniła sie do powiekszenia wpływów stanów zjednoczonych na świat.
Stany zjednoczone teraz pragna mieć władze również na starym kontynencie , przedstawiły niektórym z państ europejskich plan wybudowania w europie tarczy rakietowej (która i tak bedzie własnoscia USA a wiec znowu jesteśmy uzależnieni od ich łaski) oraz kilku baz wojskowych , ma to oczywiscie na celu zapewnienia wiekszego bezpieczeństwa nam (unii) jak i stanom. Oczywiste jest to że jest to tylko kolejny szaleczy krok majacy na celu budowania bezpieczeństwa wymyślajac coraz to lepsza i skuteczniejsza broń . Zbrojeniowa pogoń stanów także ma swoje znaczeni dla ich gospodarki gdyż jest to najbardziej dochodowa po ropie gałąź przemysłu.
Rocznie na śiwecie na broń wydaje sie miliardy dolarów, wszelka nowa broń musi być sprawdzona w boju (kolejny materialny powód najazdu na Irak) skuteczność broni musi być potwierdzona temo to też masowo w telewizji pokazywano filmy z działań zbrojnych z użyciem nowego typu rakiet TomaHawk.
Na każdym szczycie G8 poruszany jest temat walki z nedza i ubustwem orazz walka z głodem. W każdym kraju istnieje fundacja która zajmuje sie dokarmianiem tych najbardziej potrzebujacych oczywiście środków jakie na to sie przeznacza rok rocznie nie wystarcza a zdolnosci produkcyjne państw członkowskich unii sa ograniczone rolnikom bardziej sie opłaca zniszczyć plony dostana wtedy dofinansowanie jak również unikną kar za nad produkcje.
Tego typu opiekuńcze padaroksy maja miejsce w każdej organizacji miedzynarodowej. Struktury tych organizacji sa mocno zchierarchiwizowane z tytułu pozycji jaka zajmuja w światowym rynku. Fukyama pisał że w przypadku dynamicznie rozwijających sie nowych gałęzi gospodarki szanse na przetrwanie maja te które sa najmniej uchierarchiwizowane gdyż ich funkcjonalność jest bardzo plastyczna wykonuja tylko ściśle określone przez gospodarke i koniunkture zlecenia do tego kożystaja z pomocy mniejszych innych firm specjalizujacych sie w obsługiwaniu albo personalnym albo logistyczno-spedycyjnym. Takie założenie świetnie sie odnosi również do miedzynarodowych organizacji, przykładem jest NAFTA gdfzie stany z meksykiem maja otwarte na import i eksport granice nie potrzebna jest interwencja państw współnależacych w niepodległość prawa ludzi restrykcje produkcyjne jak i wewnetrzna sytuacje polityczną . Stany Kanade i Meksyk łaczy tylko jedno porozumienie unie zaś parlament europejski. Meksyk w ciagu pierwszych 5 lat podniusł produkt krajowy o przeszło 60% w unii jest to nie możliwe gdyż swobodny rozwuj gospodarczy jest chamowany przez ograniczenia wynikajace z restrykcji jakie trzeba spełniać.
Wpływ unii europejskiej najsilniej daje sie zauważyć w państwach które jako biedniejsze państwa dołaczyły do unii przed nami. Grecja, Irlandia, Szkocja sa swietnym przykładem "odrodzenia" witalności gospodarczej lecz proces trwał wiecej niż w przypadku Meksyku. Trwa to dłużej gdyż państwa wstepujace do unii tak naprawde maja pracować na rzecz unii (miedzy innymi bedąc tanią siłą roboczą co za tym idzie nie zmiejszaja bezrobocia a gospodarka reaguje w sposób podobny do wzrostu zatrudnienia i spadku bezrobocia) płacić za nieposłuszeństwo i w przypadku braku współdziałania unia może zawsze zminiejszyć dofinansowania .
Wszyscy doskonale wiemy że aby móc kimś władać należy posiadać silniejsze argumenty (np tarcze rakietowa na terenie państwa badź jak korea broń masowego rażenia) a najlepiej poprostu być silniejszym i zastraszyć poddanego. Do takiej władzy daża mocarstwa w żadnym kraju członkowskim unii nie brakuje pieniedzy na zbrojenie militarne nawet w polsce borykajacej sie od lat z dziurą budżetową, brakuje ich zaś wszedzie na fundusze socjalne, na dofinansowanie rolników także sa środki a cierpiacym głód pomagala wolontariusze i organizacje pozarzadowe. Nie jest tak żle jak to brzmi gdyż fundacje jak i stowarzyszenia otrzymuja od dotacje od gmin państwa i z funduszy europejskich lecz te środki ledwie pokrywaja koszty działania tych organizacji w innym wypadku tego typu organizacje nie kwestowały by gdyż starczał by kapitał państwa. Nie ma za to organizacji które by pomagały uzbroić państwo albo też walczyć z wyimaginowanym w polsce teroryzmem. W polsce walczy sie nie z lekiem przed zamachem w tym kraju walczy sie z miejszosciami narodowymi zajm ujacymi sie handlem (to wsród nich widzimy najwieksze zagrożenie). Sytuacja ta jest analogiczna do sytuacji sprzed drugiej wojny światowej kiedy to ludność obecnego izraela uzyskała status skąpców i wyrwigroszy.
Coraz czesciej społeczność musi stawać razem by walczyc o swoje prawa, w obecnych czasach liczy sie ilość im nas wiecej tym wiecej nas szanuja. Obecne strajki w szpitalach sa bagatelizowane przez rząd a premier proponuje przeznaczyć wiecej środków na służbę zdrowia dopiero od nowego roku , co ciekawsze nie zwiekszenie świadczeń lekaży i pielegniarek a na poprawe warunków szpitalnych (czyli środków na które miesiecznie przeznaczamy 1,75 % naszych dochodów) . Sytacja tak bedzie wygladać dopuki nie bedzie możliwości udania sie do lekarza badź szpitala jak to miało miejsce 4 lata temu.
Idea Miedzynarodowej pomocy jest piękną ideą niestety to społeczeństwa należace do tych ogranizacji wielokrotnie wyreczaja G8 i same straja sie zwalczyć problemy dotykajace bratnich nam ludzi ( bez wyjatków i uprzedzen rasowych) . Coraz częściej kładziemy w nie pamięć historyczne niesnaski i pomagamy bliźniemu.
Nie sposób przewidzieć jakie sa dalsze losy rozwoju globalnej wioski motorem powstania jest chęć zjednoczenia sie i zjednoczenia swoich sił i umiejetności , co zaowocuje wymieszaniem sie kultur, jednakże era ta zapoczątkowana została przez chęć władzy nie niesienia pomocy. Obecnie zjednoczenie odgradza państwa silne ekonomicznie od pozostałej reszty. Zjednoczenie to dopiero nabiera na sile.
Czas wielkich zmian w strukturze politycznej dopiero nabiera na sile niczym kula śniegu toczaca sie po zboczu rośnie i zbiera w siłe wszytkie państwa które narazie stoja na drodze. Daje to ogromne możliwości jednakże niszczy indywidualizm kulturowy każdego z państw które musza dołączyć aby nie stać po drugiej stronie barykady.
Poważnym problemem za kilka lat stanie się ogromna przepaść gospodarcza która powstanie miedzy państwami zjednoczonymi w organizacjach miedzynarodowych a państwami trzeciego świata które nie maja co zaoferować mocarstwom plucz nowej siły roboczej (nie zawsze licznej) , nowego terenu pod rozwuj globalnych wiosek , surowców naturalnych które mogły by stymulowac jak i również kształtować globalne struktury transportu, czy też ceny produktów na rynku światowym. Pewne jest że idea pomocy istnieje, czy wybierzemy trudna drogę przez ujednolicenie struktur gospodarczych na całym świecie , czy też wybierzemy łatwiejszą droge podporządkowujac inne państwa poprzez przymus polityczny jak i handlowy , uniemożliwiajac im prawidłowy rozwuj własnymi siłami.
Siła narazie sa gromadzone miejmy nadzieje że zgromadzimy ich tyle aby powstrzymać impas jaki staje na drodze globalnego zjednoczenia , zaowocuje to ogromna stabilnoscia gospodarcza nie możliwe beda kryzysy gospodarcze jak i niemożliwym bedzie załamanie rynku globalnego z przyczyn politycznych. Idziemy w dobrym kierunku i nie powinniśmy sie zatrzymywać , jedynie martwić sie osobami którym powierzamy nad nami władze .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 12 minuty

Typ pracy