profil

Podaj nazwiska kilku znanych polskich reżyserów teatralnych, bądź filmowych. Zaprezentuj jednego z nich.

poleca 79% 1393 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podaj nazwiska kilku znanych polskich reżyserów teatralnych, bądź filmowych. Zaprezentuj jednego z nich.

Jest wielu wybitnych polskich reżyserów. Wymienię jednak tych zasłużonych, których wkład w polskie kino był ogromny.
Jerzy Hoffman – sfilmował Trylogię H. Sienkiewicza („Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” – film najnowszy, z rewelacyjną obsadą.
Jerzy Kawalerowicz – „Faraon”, „Quo vadis”.
Filip Bajon – „Przedwiośnie”
Krzysztof Zanussi – „Cwał”, „Struktura kryształu”
Roman Polański („Nóż w wodzie”, „Dziewiąte wrota”) i Agnieszka Holland („Europa Europa”, „Tajemniczy ogród”) to reżyserzy polskiego pochodzenia, tworzący jednak poza granicami kraju.
Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926r. w Suwałkach. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi.Reżyserem filmowym jest od 1954 r. Przez pewien czas był Dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.
Jego najlepsze filmy to: „Kanał”, „Popiół i diament” (Zbigniew Cybulski), „Popioły”(Daniel Olbrychski), „Wesele” (doskonała adaptacja utworu Wyspiańskiego), „Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Korczak”, „Panna Nikt” i najnowszy film „Pan Tadeusz” - adaptacja narodowej epopei Adama Mickiewicza.
26 marca 2000 Andrzej Wajda otrzymał Oskara za całokształt twórczości – statuetkę przekazał do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tę nagrodę pracował 46 lat. Jego filmy już dawno zyskały sławę i uznanie na całym świecie, były chlubą polskiej kinematografii, a także symbolem polskiej kultury. Głównym adresatem jego twórczości zawsze był i pozostaje widz polski. Wiele z jego filmów zostało nagrodzonych, m.in. „Kanał” - Srebrna Palma, „Człowiek z żelaza” - Złota Palma w Cannes, „Ziemia obiecana” oraz „Panny z Wilka” były nominowane do Oskara. Te i wiele innych nagród świadczy o ogromnym sukcesie reżysera. Andrzej Wajda to barwna postać, bardzo przysłużył się polskiej kinematografii. Jego adaptacje są znane i oglądane już przez kolejne pokolenia.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta