profil

Berlin pod kątem przyrodniczym

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SPECYFIKA EKOLOGICZNA BERLINA

1.POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE
Miasto środkowej Europy. Jest stolicą i zarazem największym miastem zjednoczonych Niemiec. Leży w północno wschodniej części kraju na obszarze Niziny Niemieckiej, zaledwie 35m n.p.m. w szerokiej, w widłach rzeki Haweli i jej dopływu Sprewy. Położony jest 256 km na południowy zachód od Hamburga i tylko ok. 55kmna zachód od granicy z Polską. Zajmuje obszar 886 km kwadratowych i podzielony jest na 23 dzielnice. Według danych z 2005 roku liczba mieszkańców Berlina liczy ok. 3.4 miliona.

2. GOSPODARKA
Obecnie Berlin jest przede wszystkim siedzibą centralnych władz zjednoczonych Niemiec.
Miasto jest również wielkim ośrodkiem przemysłowym, do jego tradycyjnych gałęzi przemysłu należą : przemysł tekstylny, metalowy, maszynowy, ceramiczny oraz poligraficzny. Znajdują się tutaj znaczące w skali kraju zakłady przemysłu maszynowego, precyzyjnego, odzieżowego, spożywczego i chemicznego Berlin stanowi także największy ośrodek przemysłu elektrotechnicznego Niemiec. Mają tu swoje fabryki koncerny Siemens, AEG i Telefunken. Ostatnie kilkanaście lat pokazało, że scalenie dwóch państw nie jest łatwym procesem. We wschodniej części Berlina (byłej stolicy NRD) ciągle jeszcze znajduję się zakłady o niskiej wydajności , a poziom życia jej mieszkańców nadal odbiega od stopy życia mieszkańców zachodnich landów. Gospodarka Berlina jest zatem wciąż silniej związana z zachodnią częścią. Stolica Niemiec jest także największym ośrodkiem szkolnictwa wyższego w kraju i siedzibą wielu instytutów naukowych i ośrodków badawczych.

3. CECHY KLIMATYCZNE
W Berlinie panuje klimat umiarkowany, przy czym lata bywają bardzo gorące. . Przeciętna temperatura roku wynosi 8,9C, średnia roczna ilość opadów wynosi 581 mm. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec (18,5C) i sierpień (17,7C), a najzimniejszy jest styczeń (-0,6C) i luty (-0,3C). W czasie upałów temperatura w mieście byłaby nie do zniesienia , gdyby nie słynny Berliner Luft-bryza niesiona znad Bałtyku, która przynosi do miasta świeże, chłodniejsze powietrze.

4. ZIELEŃ W MIEŚCIE
14.5% powierzchni Berlina zajmują bardzo chętnie wykorzystywane publiczne tereny zielone. Tereny zielone, z których nie można by korzystać, dla berlińczyka byłyby nie do pojęcia. Trawa jest po to by na niej leżeć, grillować, grać w piłkę. Tu tradycja korzystania z zieleni miejskiej jest tak stara jak niemieckie mieszczaństwo. Stąd w Berlinie, zwłaszcza w sezonie letnim dość popularny jest obrazek silnie obleganych
zielonych trawników i parków. I tak np. w parku Tiergarten w letnie weekendy snują się zapachy grilowanego jedzenia, z kolei w spędzając niedzielny poranek nad Grunewaldsee nie sposób nie natchnąć się na licznych właścicieli psów ze swoimi pupilami, które biegają, aportują i pływają na psiej plaży. W Mauerparku biesiadują wielbiciele wieczornych ognisk.
Do głównych parków Berlina należą zatem:
Tiergarten- Widoczny z kopuły Reichstagu zielony obszar sięga z jednej strony brzegów Sprewy, z drugiej kończy się Potsdamer Platz, a na zachodzie graniczy z dworcem Zoologischer Garten, zajmując 200ha.
Viktoriapark- znajduje się na najwyższym wzniesieniu miasta (66m). Na terenie parku jest wodospad i ptaszarnie z różnorodnym ptactwem, jest tez mnóstwo zielonej przestrzeni dla dzieci.
Mauerpark- biegnie wzdłuż upstrzonego rysunkami muru az do Jahn-Station, porośnięty jest różnorodną roślinnością. Prócz łąk obejmuje także ekologiczny ogród.
Park w Charlottenburgu- obszerny park zamkowy powstały jako francuski ogród barokowy, w XVIII w przeprojektowany w stylu angielskim. Dziś przestrzeń ta godzi oba te style i jest przede wszystkim zorganizowanym miejscem do zabaw i odpoczynku.
Zoologischer Garten- To pierwsze Zoo na terenie Niemiec założone na królewskich terenach łowieckich 1844 r. Obecnie na jego obszarze znajduje się ponad 1400 gatunków zwierząt.
Tierpark we wschodniej części miasta, to pięciokrotnie większy ogród zoologiczny, oddany do użytku w 1955 r, urządzony przy udziale ochotników.
Poza tymi kompleksowo zorganizowanymi przestrzeniami w Berlinie dużo jest także zwykłych zielonych placów i trawników tak jak np. trawnik przy Berliner Dom, na których chętnie wypoczywają turyści.(fot.1) Można także znaleźć wysepkę po środku ulicy z ławkami i klombami kwiatów-u. Kurfurstendamm.(fot.2) Typowo miejski krajobraz betonowych nawierzchni i wysokich biurowców nie jest oczywiście widokiem obcym, czy rzadkim w Berlinie. Tak wygląda niewątpliwie Potsdamer Platz.(fot. 3) Ulice miejskie najdalej wzbogacone są szpalerami czy alejami drzew tak jak słynna under den Linden (fot. 4), choć są to często drzewa wyglądające jakby niemal wyrastały z betonu.(fot.5)

4. WODA W MIEŚCIE
Wrażenie pełnego zabetonowania sprawia Sprewa, choć na pewno nie w każdej części miasta, ale zwłaszcza w zachodnim centrum nie można nie pokusić się o stwierdzenie, że jest wlana w betonowe koryto (fot.6). Pomimo tego berlińczycy nie odwracają się od rzeki i jest ona niewątpliwie atrakcją nie tylko dla turystów ale i mieszkańców. Nad samym jej brzegiem powstają puby i kluby, w sezonie można usiąść na leżaku w środku miasta i po prostu się poopalać(fot.7). Można znaleźć też aleje zielone prowadzone właśnie wzdłuż rzeki z ławkami i drewnianymi leżakami skierowanymi na Sprewę(fot.8). Są też miejsca gdzie pomimo wybetonowania możliwe jest dosłownie zbliżenie się do samej tafli wody- niesamowite wrażenie w środku miejskiej przestrzeni. Często obecność rzeki staje się wytyczną do projektowania ciekawych budowli architektonicznych budynków łączonych mostami, całych założeń wykorzystujących motyw wody itp. (fot.9,10) Biegnąca przez miasto rzeka jest oczywiście także świetnym sposobem na próbę zobaczenia Berlina właśnie z nawodnej perspektywy, bardzo licznym widokiem są zatem pływają po niej wycieczkowe promy i statki (fot.11). Często woda w Berlinie pojawia się jeszcze w postaci tryskającej z fontann – miasto to ma wiele placów o publicznym charakterze, gdzie własne jedna z atrakcji lub dominantą jest fontanna, co najfajniejsze z reguły bardzo dostępna dla ludzi i zapraszająca do interakcji. (fot.12)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut