profil

Opis obrazu Rembrandta pt. "Powrót syna marnotrawnego"

poleca 85% 709 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obraz autorstwa holenderskiego malarza Rembrandta van Rijn nosi tytuł "Powrót syna marnotrawnego". Dzieło zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie w drugiej połowie XVII wieku. Przedstawia ono scenę z pisma świętego ukazującą powrót skruszonego syna do rodzinnego domu, który oczekuje przebaczenia ze strony swojego ojca za popełnione przewinienia.

Kompozycja dzieła jest spokojna i statyczna. Oświetlone są tylko najważniejsze postacie, reszta stoi w cieniu. Na pierwszym planie, nieco z lewej dostrzegamy ojca ubranego w eleganckie, czerwono-żółte szaty oraz klęczącego przed nim syna. Na twarzy rodzica maluje się spokój i wzruszenie spowodowane szczęśliwym powrotem potomka do domu. Syn z ulgą chowa głowę w ramionach ojca. Ma na sobie dziurawe buty i podarte łachmany świadczące o jego dawnym życiu oraz ubogości. Jego krwawiące stopy mogą również pokazywać, jak długą drogę musiał przebyć, aby dotrzeć do ojca. Choć nie widzimy wyrazu twarzy młodego mężczyzny, możemy przypuszczać, iż odczuwa on skruchę i żal za grzechy. Z tyłu, w prawej części obrazu stoją najprawdopodobniej słudzy. Na ich twarzach malują się mieszane uczucia. Ubrani lepiej od potomka swego pana patrzą zamyślonym wzrokiem na marnotrawnego syna.

Artysta świetnie uchwycił zaistniałą sytuację. Doskonale przedstawił uczucia ojca i innych postaci. Za pomocą światła wyróżnił głównych bohaterów obrazu, dzięki czemu łatwiej jest nam go zinterpretować. Obraz Rembrandta bardzo mi się podoba.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata