profil

Procedury szpitalne, rodzaje zabiegów chirurgicznych.

poleca 85% 207 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Procedury szpitalne

Przed operacją, w czasie i po

Stojąc wobec konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu, odczuwamy lek; zastanawiamy się także, czy nie udałoby się uniknąć operacji. To, że sięgnęliście po tę książkę, najprawdopodobniej oznacza, że czeka was operacja. Byłoby dziwne, gdybyście nie odczuwali niepokoju, a nawet strachu. Pacjent zawsze chce mieć pewność, ze proponowany zabieg jest rzeczywiście konieczny.
Chirurg nie zawsze ma wystarczająco dużo czasu, aby objaśnić pacjentowi interesujące go kwestie i rozwiać jego obawy. Łatwo również źle zrozumieć to, co mówi. Pomimo obaw lepiej poznać fakty, gdyż to pozwoli dokładnie zrozumieć, co nas czeka. Choć prawda może być bolesna, większość osób może jej stawić czoło i dać sobie rade. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy stajemy w obliczu nieznanego. Poszukując odpowiedzi na nurtujące nas pytania zacznijmy od omówienia różnych kategorii zabiegów chirurgicznych.

Kategorie zabiegów chirurgicznych

Zabiegi chirurgiczne, uszeregowane według narastającej pilności wykonania, można podzielić na piec kategorii:
Operacje wykonywane na życzenia,
Operacje z wyboru, operacje potrzebne,
Operacje konieczne,
Operacje ze wskazań nagłych (ratujące życie).
Każdy pacjent powinien zostać poinformowany, do której kategorii zalicza się proponowany zabieg. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do chirurga. Warto także przeczytać tę książkę.
Operacje wykonywane na życzenie. Jest to rodzaj zabiegu chirurgicznego, o którego wykonaniu decydujesz sam, nie dlatego, iż jest on niezbędny czy nawet poprawia stan zdrowia, ale dlatego, że chcesz jego przeprowadzenia. Operacje na życzenie najcześciej wykonywane są z powodów kosmetycznych i ani chirurg, ani ktokolwiek inny w żadnym wypadku nie powinien cię nakłaniać do jej przeprowadzenia. Niekiedy możesz trafic na chirurga, który będzie namawiał cie do przeprowadzenia zabiegu kosmetycznego. Istnieje wtedy podejrzenia, że mysli raczej o powiekszeniu salda swojego rachunku bankowego.
Można zaakceptować taka postawę, jeśli operacja jest tym, czego głęboko pragniesz. Wystrzegaj się jednak chirurga, który wbrew twoim checiom próbuje cię przekonać, że trzeba zrobić coś z twoim nosem, zmniejszyć piersi lub sugeruje wykonanie jakiejkolwiek innej operacji dokonywanej na życzenie.
Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne SA wykonywane na życzenie. Operacje zamierzające do usuniecia wad stanowiących powazne obciążenie ze wzgledów społecznych czy psychologicznych można bez obaw zaliczyć do kategorii zabiegów z wybory lub nawet potrzebnych.
Operacje z wyboru. Przeprowadzenie tego typu zabiegów również wiąże się z wyrażeniem własnej woli ich wykonania, choć w mniejszym stopniu niż w przypadku operacji wykonywanej na życzenie. Do tej grupy zali się zabiegi chirurgiczne zmierzające do zlikwidowania nieprawidłowości, które, patrząc obiektywnie, powinny być zoperowane, choć pozostawione bez leczenia, nie powinny spowodować pogorszenia stanu zdrowia ani zwiększyć ryzyka wystąpienia powikłań lub zagrożeń w późniejszym okresie. Jeśli nie zdecydujesz się na operacje, zmiany chorobowe prawdopodobnie pozostaną i będziesz zmuszony żyć z danym schorzeniem. Niektóre, także mieszczące się w tej kategorii działania chirurgiczne, takie jak przecięcie nasieniowodów lub laparoskopowe podwiązanie jajowodów, są w Polsce zabronione i zagrożone karą pozbawienia wolności dla wykonującego zabieg (Kodeks karny, art. 156 – przyp. tłum.).
Operacje potrzebne. Jeśli operacja jest uważana za „potrzebną”, lekarze powinni-własciwie SA zobowiązani – podjąć próbę przekonania pacjenta, aby wyraził zgodę na jej przeprowadzenie. Chirurdzy nieprzestrzegający tej zasady lub nieinformujący w pełni o konsekwencjach wynikających z odmowy poddania się zabiegowi chirurgicznemu zaniedbują swoje obowiązki. Trzeba jednak zrozumieć, ze nikt nie może zmusic chorego do operacji, jeśli on sam nie chce jje przeprowadzenia. Chirurg, który obstaje przy swoim zdaniu i mimo wszystko operuje wbrew woli pacjenta, może zostać oskarżony o naruszenie jego nietykalności osobistej.
W tej kategorii mieszczą się operacje, które zwykle nie są wykonywane pod presją czasu, choć opóźnienie ich przeprowadzenia może czasem spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Zwykle jest czas na przedyskutowanie problemu i podjęcie przemyślanej decyzji. Wiele stanów chorobowych bezwzględnie wymaga leczenia chirurgicznego. Większość przeprowadzanych zabiegów można zaliczyć do tej kategorii.
Operacje konieczne. Przeprowadzania tego typu operacji nie należy odkładać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty