profil

Wiek XX – dobry czy zły?

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przed nami rozciąga się wizja nowego, miejmy nadzieję pięknego i dobrego wieku XXI. Co będzie w przyszłości, tego nie wie nikt, lecz co już jest za nami i się wydarzyło, wie wielu z nas. Właśnie… Wiek XXI kojarzy się nam z czymś najlepszym, z czymś, co będzie świetne i niezastąpione. A wiek XX? Jak należy o nim myśleć? Dobrze czy źle?
Osobiście uważam, że wiek XX zapisał się pozytywnie w historii ludzkości.
Po pierwsze, nastąpił szalony rozwój techniki. Niemalże w każdym domu jest teraz komputer, telefon, telewizor. Dzięki osiągnięciom techniki oszczędzamy na czasie, możemy więcej troski poświęcić temu, co dla nas ważne. Wszystkie sprawy jesteśmy w stanie załatwić nie wychodząc z domu. Wynalazki XX wieku ułatwiają nam życie codzienne. To jedna z zalet minionego wieku, jego wynalazki i osiągnięcia techniczne.
Kolejnym pozytywnym aspektem minionego wieku jest rozwój medycyny. W przeszłości wielu ludzi ciężko chorowało i nie przeżywało tychże chorób, ponieważ nie było dobrych leków i takich specjalistów jak dziś. Teraz jesteśmy zaopatrzeni zarówno w leki (ciągle ich przybywa), jak i w doskonałą opiekę medyczną. Dzięki temu ludzie są zdrowsi, nie chorują tak często jak dawniej, a co za tym idzie, są również bardziej szczęśliwi. Naukowcy wymyślili najróżniejsze szczepionki, które chronią przed najdziwniejszymi i najniebezpieczniejszymi wirusami i bakteriami. Spowodowało to spadek zachorowań na całym świecie. Wiek XX zapewnił nam ochronę przed chorobami i przedwczesną śmiercią. Dzięki temu i teraz możemy otrzymać pomoc w razie takiej potrzeby.
Nie zapominajmy o tym, co nas skłoniło do roztrząsania tego problemu, – czyli rozwoju edukacji. Dawniej młodzi ludzie nie uczyli się w szkołach, ale od swoich rodziców lub dziadków, którzy często sami nie znali się na rzeczy. Co bogatsi mieli prywatnych nauczycieli, jednak to sporo kosztowało. Niekiedy nawet trzeba było dzieci zmuszać do nauki, bo np.: na czasów saskich była moda na nieróbstwo i nie uczenie się. Teraz czasy się zmieniły i jest zupełnie inaczej. Zarówno młodzi, jak i ci starsi, łakną wiedzy, która stała się niezbędna do osiągnięcia jakiegoś wyższego statusu społecznego. To między innymi ona mówi o wartości człowieka. W XX wieku zaczęto prowadzić wykłady w Internecie dla chorych i niepełnosprawnych. W Polsce jest to jeszcze nierozpowszechnione, ale miejmy nadzieję, że niedługo stanie się popularne. Dzięki temu każdy ma szansę stać się oczytanym i wykształconym człowiekiem. Także telewizja, ogólnie media dają nam szansę na zdobycie nowej wiedzy. Różne programy przyrodnicze, naukowe i dokumentalne pozwalają nam bliżej przyjrzeć się światu zwierząt, maszyn oraz poznać historię od każdej strony. Moda na wiedzę, naukę dała światu wiele wybitnych głów, a co za tym idzie rozwój techniki i medycyny, o których wspominałam już wcześniej.
Podsumowując, za moją tezą stoją bardzo silne argumenty. Co prawda, wiadomo także, że wiek XX miał i wady… Jednak jest to wpisane w karty dziejów ludzkości… Zło i nieprzemyślane decyzje człowieka powodują rozczarowania i fatalne skutki dla przyszłych pokoleń. Ale czasem zalety i dobre uczynki człowieka znaczą więcej niż te „wybryki”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty