profil

Najdawniejsze cywilizacje

poleca 82% 723 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Sumerowie Sumerowie

Kilka tysięcy lat przed naszą erą nad brzegami wielkich rzek powstały pierwsze cywilizacje. Poza Egiptem i Mezopotamią, rozwijały się one także w Indiach nad brzegami Indusu i w Chinach nad Żółtą Rzeką (Huang-ho).
Największą rolę w kształtowaniu się cywilizacji odegrały ludy zamieszkujące Bliski Wschód. Na przestrzeni kilku tysięcy lat osiedliło się tam wiele plemion. niektóre z nich stworzyły potęzne państwa, opracowały własne pismo i dokonały innych ważnych wynalazków.

około 1200-1 r. p.n.e.
FENICJANIE byli doskonałymi żeglarzami, kupcami i rzemieślnikami. Wynaleźli pismo alfabetyczne.

około 1700-200 r. p.n.e.
HETYCI zaczęli masowo wytapiać żelazo. Dzięki temu ich broń była twardsza od wykonanej z brązu broni przeciwników.

około 1900-539 r. p.n.e.
BABILOńCZYCY dokonali wielu odkryć w dziedzinie astronomii. Opracowali też kilka kodeksów prawnych, z których najsłynniejszy jest kodeks Hammurabiego. Byli także twórcami stosowanego jeszcze sto lat temu systemu miar.

około 1450-100 r. p.n.e.
Amerykę Środkową zamieszkiwali w starożytności OLMEKOWIE. Z ich osiągnięć korzystały wszystkie póxniejsze cywilizacje środkowoamerykańskie.

około 2000-1400 r. p.n.e.
KULTURA MINOJSKA powstała na Krecie. Nazwa jej pochodzi od imienia legendarnego władcy wyspy-Minosa. Kreteńczycy opracowali własne pismo, które do dziś nie zostało odczytane.

około 2500-1700 r. p.n.e.
Nad brzegiem Indusu powstała cywilizacja, której dwoma największymi ośrodkami były MOHENDŻ DARO i HARAPPA. Miasta te były zaprojektowane w sposób bardzo przemyślany. Zbudowane z wypalanej cegły domy ich mieszkańców posiadały już nawet kanalizację.

około 2852 r. p.n.e. - 220 r. n.e.
Pierwsza cywilizacja W CHINACH powstała nad rzeką Huang-ho. Chińczycy, niezależnie od Sumerów, wynaleźli koło garncarskie i pismo. Już w starożytności produkowali jedwab.

II-I tysiąclecia p.n.e.
ASYRIA była jednym z najbardziej wojowniczych państ starożytnego Bliskiego Wschodu. Asyryjczycy potrafili oblegać oraz zdobywać warowne twierdze i miasta.

IV-III tysiąclecie p.n.e.
SUMEROWIE załozyli pierwsze miasta w południowej Mezopotamii. To oni wynaleźli koło (także garncarskie) i pismo.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty