profil

Wolność na podstawie opracowania "Syzyfowych prac".

poleca 85% 270 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Być człowiekiem wolnym to znaczy dokonywać własnych wyborów. Czasem trudnych, a czasem łatwych. W mojej pracy spróbuje dowieść słuszności tego twierdzenia.
Po zniesieniu niewolnictwa ludzie stali się wolni i mogli, a wręcz musieli, decydować o sobie. Czuli się zagubieni i osamotnieni. Również bohaterowie książki Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace”, stanęli przed dokonaniem wyboru. Mogli poddać się rusyfikacji, ale mogli też z nią walczyć. Marcinowi Borowiczowi brakowało na początku odwagi, podporządkowywał się woli rusyfikatorów. Zmieniło się to podczas słynnej lekcji języka polskiego, kiedy to Zygier recytował „Redutę Ordona”. Marcin uświadomił sobie wtedy, jak wiele stracił, ślepo wierząc i słuchając rusyfikatorów, którzy chcieli go i jego rówieśników zniewolić, pozbawić polskości. Zbuntował się, stopniowo stając się wrażliwym, odważnym i odpowiedzialnym patriotą. Również przed trudnym wyborem stanęła Antygona, bohaterka tragedii Sofoklesa. Znalazła się w sytuacji tragicznej, rozdarta między własnymi działaniami, a planami sił wyższych. Każde jej posunięcie doprowadziłoby do katastrofy. Bracia Antygony zginęli w bratobójczej walce pod murami Teb. Król Kreon zabronił grzebania Polinika, jako zdrajcy ojczyzny. Antygona uznała jednak pochowanie zwłok brata za swój obowiązek religijny. Sprzeciwiając się rozkazowi, własnymi rękami wykopała bratu grób, za co Kreon skazał ją na śmierć.
Chyba udało mi się przekonać o tym, że wybory czasem nie należą do łatwych i mogą świadczyć o przyszłości. A przede wszystkim nasze wybory ukazują jakimi jesteśmy ludźmi, czym się kierujemy w życiu i co jest dla nas najważniejsze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta