profil

Wielkie odkrycia geograficzne

poleca 83% 788 głosów

Krzysztof Kolumb

Wielkie odkrycia geograficzne – popularne określenie odkryć geograficznych dokonanych na przełomie XV i XVI wieku, a w szczególności: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Diaza (1488), odkrycie Ameryki przez Kolumba (1492), a następnie jej podbój, podróż [[Vasco da Gama| do Indii (1498) oraz pierwsza podróż dookoła świata Magellana (1519-1522). Wydarzenia te zapoczątkowały kolejne wyprawy odkrywcze i przyczyniły się do znaczącego poszerzenia horyzontu geograficznego Europejczyków.

Ferdynand Magellan (port. Fernão de Magalhães, hiszp. Fernando de Magallanes; ur. wiosną 1480, zm. 27 kwietnia 1521) – żeglarz portugalski w służbie hiszpańskiej, odkrywca i morski podróżnik.
Nazwał Ocean Spokojny (Pacyfik). 20 września 1519 roku wyruszył z Portugalii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim. Wyprawa, która wypłynęła pod jego dowództwem jako pierwsza opłynęła Ziemię. Zginął 27 kwietnia zabity przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim

Krzysztof Kolumb (ur. 25 sierpnia lub 31 października 1451 roku w Genui (Włochy) - zm. 20 maja 1506 w Valladolid, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón) – europejski żeglarz i nawigator (prawdopodobnie Katalończyk według najnowszych odkryć), kapitan wyprawy, która płynęła na trzech okrętach Santa Maria, Nina i Pinta pod flagą Kastylii w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Indii, jako pierwsza w historii nowożytnych odkryć geograficznych pokonała zwrotnikowy Ocean Atlantycki i 12 października 1492 dotarła do Indii Zachodnich (Antyli) u wybrzeży Ameryki - kontynentu nieznanego w ówczesnej Europie. Mianowany został za dokonania admirałem i pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej, organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki.

Odkrycie Diaza wykorzystał Vasco da Gama. W 1497 ruszyła kolejna ekspedycja. Da Gama opłynął Przylądek Dobrej Nadziei i skierował się w stronę Azji. Zawinął do portu Kalikat w Indiach. Do kraju wrócił w 1499 roku wraz z dużym ładunkiem złota i przypraw. W kraju przywitano go entuzjastycznie. Morska droga do Indii stała się faktem. Nic, więc dziwnego że sukces tej wyprawy miał duży wpływ naorganizowanie kolejnych.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
3.10.2007 (17:39)

czemu tak skromnie?teraz w szkole wymagaja duzo wiecej

Treść sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta