profil

Zaproponuj co najmniej 5 Polaków (żyjących w XX wieku) do Panteonu naszych wielkich. Podaj kryteria doboru i uzasadnienie.

poleca 85% 544 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Lista Panteonu Naszych Wielkich powinna zawierać znane na całym świecie osobistości, cenione za to, że jako Polacy przyczynili się do rozwoju naszego kraju, większego respektowania go wśród innych, a także dających możliwość lepszego poznania naszego narodu przez ludzi, którzy do tej pory się nim nie interesowali.
Każdy z Panteonu powinien wnosić cos nowego w kulturę, będąc przy tym zauważalnym i znanym.
Jako pierwszego nominuję Karola Wojtyłę, z przyczyn znanych dla każdego, jednak dla jasności uargumentuję to chociażby tym, że został pierwszym papieżem Polakiem. Inne jego zasługi również są powszechnie znane, jak na przykład cuda dokonywane za jego wstawiennictwem; uzdrowienia wielu ludzi, których często nawet nie znał ani nigdy nie widział. Jako Jan Paweł II chciał być wśród ludzi nie odcinając się od nich w swym gmachu w Watykanie, pielgrzymował po całym świecie, odwiedzał kraje dotknięte głodem i chorobami, był nawet tam, gdzie religią panującą nie jest chrześcijaństwo... Pokazał, że należy tolerować inną wiarę i kochać każdego bliźniego. 156
Drugą postacią jest Lech Wałęsa, któremu możemy zawdzięczać obalenie komunizmu w naszym (i nie tylko) kraju. Wykazał się ogromną odwagą, nie bał się konsekwencji, gdyż najważniejsze było dla niego dobro narodu. Jest bez wątpienia przykładnym patriotą.
Trzecią osobą nominowaną jest Wisława Szymborska, noblistka znana i ceniona na całym świecie. Jej wiersze cieszą ucho, wprawiają w lepszy nastrój, człowiek po przeczytaniu jest skory do wielu ważnych przemyśleń. Szymborska podtrzymuje siłę poezji i nie pozwala jej stracić na wartości.
Jako czwartą osobę do Panteonu proponuję Adama Małysza, ponieważ jego poczynania śledzi cały świat. Jest od kilku lat najlepszym skoczkiem narciarskim, nikt nie potrafi rozgryźć jego fenomenu. Wygrał wiele konkursów skoków, ale także Pucharów Świata, które świadczą o tym, iż jest prawdziwym mistrzem.
Piątą i ostatnią osobą jest Robert Kubica, który jest co prawda dopiero wschodzącą gwiazdą, ale to on właśnie wprowadził Polaków w świat sportu formuły 1. Wszyscy w niego wierzą i liczą, że kiedyś zajmie miejsce tych najbardziej znanych, którzy do tej pory zasiadali w loży najlepszych.
Jak widać osoby przeze mnie proponowane występują w dziedzinach od siebie odległych, lecz wszystkie łączy jedno: pochodzenie, działanie na rzecz ojczyzny, patriotyzm i co moim zdaniem najważniejsze – skromność oraz prostota w działaniu.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi