profil

Czy prawdą jest, że ludzie szanują przyrodę?

poleca 85% 471 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy prawdą jest to, ze ludzie szanują przyrodę?? Czy można w jakis sposób zapobiec w zanieczyszczeniu ziemi?
Mamy XXI wiek i ludzie zdają sobie sprawę z postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz swojego w tym udziału. Dlatego tak ważna jest dziś ekologia i próba ratowania świata .
Wydaje mi się, ze ludzie nieudolnie zaczynają szanować swoje otoczenie, tworzą programy ochrony środowiska , i nie jest to już kwestia mody ale potrzeba i konieczność . Dzis spróbuję wszystkich przekonac Was , a może i siebie , że tak jest , że człowiek nie dązy do samozniszczenia.
Moim pierwszym argumentem będzie fakt, ze jest jeszcze ciągle wiele pieknych i malowniczych miejsc , lasów, łąk , jezior , rzek gdzie żyją różnorodne gatunki zwierząt i roślin . Ponieważ są zagrożone ludzie chronią je i tworzą parki narodowa lub rezerwaty przyrody, skanseny przyrodnicze . Najpopularniejszym parkiem narodowym w Polsce jest: Białowieski Park Narodowy, Woliński Park Narodowy. Jednym z rezerwatow jest: Rezerwat Przyrody Buki Sudeckie.
Chciałbym powiedziec również, że zapobiegamy zanieczyszczaniu przez takie akcje jak: „sprzątanie swiata” czy tez „czysta ziemia”. Organizowane są one przynajmniej raz do roku. Wtedy ludzie jednak najczęściej są to dzieci wychodzą na ulice i sprzątają naszą planetę . Udział w tego rodzaju akcjach uwrażliwia ludzi i pomaga wdrożyć nawyki dbania o czystość nie tylko na „swoim podwórku”, ale wszędzie tam gdzie się akurat znajdujemy.
Ponadto znamy różnorodne programy ochrony przyrody np. przez segregowanie śmieci. Tam gdzie mieszkacie na pewno są kubły na odpady dla różnych surowców takich jak plastik, papier, szkło białe i kolorowe. Dalej mamy recykling - inaczej wykorzystanie odpadów. Zużyte materiały przeznaczane są do użytku wtórnego.
Innym przykładem ochrony środowiska jest wykorzystywanie energii odnawialnej czyli np. tworzenie elektrowni słonecznych, niestety jest to bardzo drogie lecz bardzo ekologiczne, można również wykorzystywać energię wiatru czy pływów morskich.
Jak widać sposobów na ochronę srodowiska znamy wiele i każdy z nich jest dobry.
Wszyscy znamy niebezpieczeństwa i konsekwencje związane z dziurą ozonową .
Ozon – warstwa ochronna w stratosferze, która robi się coraz cieńsza . Przez dziurę ozonową promienie UV przedostają się na ziemię , są dla nas niezwykle szkodliwe, powodują np. raka skóry. Dziura powstała dlatego, że ludzie używali freonu na dużą skalę w przemyśle chłodniczym . Niestety ta skala wcale nie jest mniejsza jeżeli chodzi o zwykłe codzienne życie , bo jest on np. w dezodorantach. Obecnie zamienia się freon na inne gazy , które nie niszczą atmosfery, a dezodoranty występują w innych postaciach nie wymagających rozpylania.
Również tlenek siarki i azotu wytwarzany podczas spalania paliw dziala niszcząco na ozon.
Ostatnim argumentem który chciałbym przytoczyc jest , iz wielu naukowcow pracuje obecnie nad pozyskaniem nowych źródeł energii, co przyczyni się w przyszłości do zmniejszenia zanieczyszczen ziemi i atmosfery ziemskiej.
Obywatele całego świata obradują nad tym jak zapobiegać zanieczyszczeniom i chronić środowisko. Jedną z inicjatyw zasługujących na uwagę jest Protokół z Kioto - podpisany przez rządy najbardziej uprzemysłowionych państw świata i zobowiązujący do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dwutlenek węgla jest bowiem odpowiedzialny za powstawanie efektu cieplarnianego.

Mam nadzieje ze dzięki moim wyczerpującym argumentom przekonałem was ze ludzie cały czas pracują nad ochroną środowiska i zmniejszeni zanieczyszczen na ziemi. Pamiętaj „przyroda bez człowieka przezyje, a człowiek bez przyrody zginie”

Za pracę dostalem 6 mam nadzieje ze sie komus przyda.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata