profil

Osiągnięcia cywilizacyjne starożytności i ich wpływ na obecność w życiu ludzi współczesnych - Hawkini

poleca 85% 1471 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Historyczny okres zwany starożytnością datuje się na ok. 4500 lat przed naszą erą, gdy zostało wynalezione pismo. Za koniec tej epoki uważa się upadek cesarstwa zachodniorzymskiego w 476 r.Przez całe wieki istnienia cywilizacji ludzkiej, ludzie dążyli do podniesienia jakości swego życia. Bez wątpienia wpływ miały na to rozmaite ludzkie potrzeby zarówno fizyczne, jak i duchowe. To one prowadziły myślicieli do nowych odkryć, wynalazków, idei. Rozwinęły się nauki np. astronomia, matematyka, medycyna. Ludzie nauczyli się wytapiać różnego rodzaju broń, ozdoby i inne potrzebne przedmioty. Zaczęto budować wspaniałe budowle,. Dzięki temu zaczęły rozwijać się: rolnictwo, rzemiosło i handel, a warunki życia znacznie się poprawiły. Ale czy miały one taki wielki wpływ na dzieje ludzkości?

Uważam że jednym z najważniejszych wynalazków starożytności było pismo, używane do administracji i upamiętniania różnych wydarzeń, a także od tworzenia i zapisywania różnych dzieł literackich. Służyło do zapisywania m.in. wielkości zbiorów, wpływów z podatków oraz różnego rodzaju wydatków, przyczyniło się bez wątpienia do rozwoju wszelkich wynalazków. To także właśnie dzięki niemu do naszych czasów mogły dotrwać pewne starożytne myśli czy wiadomości. Pierwszym pismem było pismo piktograficzne, czyli obrazkowe. Teraz korzystamy z pisma prawie codziennie: w szkole, pracy, dokumentach. Aż ciężko pomyśleć że w starożytności umiejętność czytania i pisania posiadali tylko nieliczni mieszkańcy.

System polityczny także zawdzięczamy starożytności. Demokracja stanowi obecnie podstawę większości państw.Nikt nie powiedział, że jest to idealny sposób, ale nikt dotychczas nie wymyślił nic lepszego. System republikański z kolei zawdzięczamy Rzymianom. . Połączenie tych dwóch dokonań cywilizacyjnych sprawia, że dzisiejsze państwa działają w miarę usystematyzowany sposób.

Nie zapominajmy też że większość religii powstała w starożytności: to właśnie one kierują życiem miliardów współczesnych ludzi. Samo chrześcijaństwo wyznaje około 2,7 miliardów ludzi na ziemi. Kalendarz z którego obecnie korzystamy także został stworzony w starożytności.. Stworzyli go Egipcjanie. Liczył on 365 dni i dzielił się na 3 pory roku związane z wylewami Nilu. Mezopotańczycy z kolei podzielili rok na 12 miesięcy i na 354 dni.

Bardzo rozwinęła się także medycyna. Egipcjanie byli doskonałymi lekarzami. Przez zwyczaj mumifikowania zwłok nauczono się niezwykle trudnej sztuki medycznej, a zwłaszcza chirurgii. Potrafili dokonywać trepanacji czaszki, orientowali się w budowie serca i jego funkcjach biologicznych.

Jest jeszcze wiele innych osiągnięć które zawdzięczamy starożytności np: koło, zegar słoneczny, system dziesiętny, potęgowanie do drugiej i trzeciej potęgi, budowa wodociągów, budowle zwane zigguratami, brąz uzyskany ze stopy miedzi i cyny, jedwab, porcelana, proch strzelniczy, uzyskiwanie wysokich temperatur, papier....

Jak widać, bardzo wiele rzeczy z których obecnie korzystamy powstało już w starożytności i nadal odgrywają w naszym życiu wielką rolę. Oczywiście niektóre wynalazki powoli odchodzą na margines ale nie zmienia e faktu że starożytnośc w bardzo wyraźny sposób wpłynęła na naszą rzeczywistość.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy

świetna praca, Przydatna, ;pokazujesz swoje stanowisko i ciekawie piszesz,nie za długo,w sam raz
Trzymaj tak dalej .

Przydało się - i to jak! Zapomniałam podręcznika od historii ze szkoły - niestety : (( Ale na szczeście natrafiłam na to : )) Jak się cieszę, że nie dostanę jedynki!!! Hurra!!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata