profil

Charakterystyka sudeckich uzdrowisk

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

CHARAKTERYSTYKA SUDECKICH UZDROWISK


Uzdrowisko - wg ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym miejscowość, która posiada warunki naturalne niezbędne do prowadzenia lecznictwa. Należą do nich właściwości lecznicze klimatu, walory przyrodnicze i estetyczne krajobrazu, naturalne zasoby wód mineralnych, gazów i peloidów (borowin), leczniczy wpływ morza oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka.

Sudety to kraina przyciągająca pięknem krajobrazu, różnorodnością fauny i flory, zabytkami i uzdrowiskami. Zdrojowiska podsudeckie mają niepowtarzalny mikroklimat, sprzyjający także wypoczynkowi i rekreacji. Od najdawniejszych czasów cieszyły się powodzeniem.
Lecznicze walory sudeckich uzdrowisk znane były już w średniowieczu, choć właściwy ich rozwój nastąpił dopiero pod koniec XVIII i w XIX wieku.


LĄDEK ZDRÓJ :

Lądek Zdrój to licząca 7 tys. mieszkańców miejscowość położona 23 km od Kłodzka, wśród zalesionych Gór Złotych, Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Krowiarek, nad rzeką Białą Lądecką, w której czystych wodach łatwo można spostrzec pstrągi.

To uzdrowisko natura szczególnie szczodrze obdarowała. Malowniczy krajobraz, łagodny klimat a przede wszystkim
7 bijących źródeł termalnych wód leczniczych. Niezwykłe ich właściwości wykorzystywano od wieków
\"wielu tam chodziło, kąpało niezdrowe swe członki
i uleczonymi powracało do domu\"
Pierwsze zapiski o istniejących urządzeniach kąpielowych pochodzą z 1241 roku. Lądek, to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Kurowali się w nim królowie pruscy Fryderyk II Wielki, Fryderyk Wilhelm II, Car Aleksander Wielki, VI Prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams, książęta, hrabiowie, \"a i prości ludzie chodzili do kałuży zawierającej siarkę\" na kurację.

Właśnie w Lądku po raz pierwszy dokonano analizy wód leczniczych. Wykonał ją w 1498 roku Konrad z Bergu. Od tego czasu badania wód wykonywano wielokrotnie
i w oparciu o nie powstawały przepisy lecznicze. Obecnie analizy wód przeprowadzane są systematycznie przez \"Balneoprojekt\" w Szczawnie Zdroju.
Wyrazem troski o wysoki poziom leczenia pacjentów jest działalność ośrodków badawczo konsultacyjnych w lądeckim uzdrowisku, w oparciu o współpracę z Katedrami i Klinikami Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Łodzi, a także Wydziałem Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Leczenie uzdrowiskowe ma zupełnie inny charakter niż leczenie farmakologiczne. Jest to leczenie bodźcowe, które mobilizuje systemy obronne i adaptacyjne organizmu, zmuszając go tym samym do samoleczenia. W każdym organizmie drzemią rezerwy, które zostają uruchomione pod wpływem umiejętnie przeprowadzonego leczenia bodźcowego.

W czasie kuracji w Lądku wykorzystywanymi bodźcami są klimat oraz przeszło 40 różnorodnych zabiegów. W zabiegach wykorzystuje się przede wszystkim właściwości lądeckich wód słabozmineralizowanych, radoczynnych, fluorkowych, siarczkowych, termalnych, właściwości borowiny oraz inne czynniki fizykalne: ciepło, światło podczerwone i nadfioletowe, pulsujące pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, prądy średniej i niskiej częstotliwości, aerozole, wszelkie rodzaje masaży i leczenie ruchem.
Uzdrowisko posiada urozmaiconą i bogatą
bazę zabiegową.
Źródła wód leczniczych są bardzo wydajne i nie ma powodów by oszczędzać na zabiegach, ale uzyskanie optymalnych efektów leczenia nie zależy od jak największej liczby zabiegów. Zarówno ilość jak i rodzaj oraz parametry zabiegów, muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza uzdrowiskowego. Zbyt duża siła bodźców jakimi są zabiegi, może spowodować zaostrzenie choroby a nawet załamanie systemu adaptacyjnego organizmu. Zbyt mała - nie da oczekiwanego efektu.

Wyniki leczenia uzdrowiskowego zależą także od sumienności pacjenta, przestrzegania przez niego zaleceń lekarskich dotyczących nie tylko uczęszczania na zabiegi ale także zaleceń lekarskich dotyczących diety, właściwego odpoczynku, stosowania wysiłku fizycznego, a także rozsądnego korzystania z różnorodnych imprez organizowanych ku uciesze i odprężeniu kuracjuszy, często przemęczonych pracą i problemami życia codziennego. Piękny i zróżnicowany teren daje możliwość dostosowania tras spacerowych, czy turystycznych dla każdego kuracjusza. Uzdrowiskowe leczenie chroni przed utratą sprawności, poprawia siły witalne organizmu w schorzeniach przewlekłych powstrzymuje postęp choroby, łagodzi jej nawroty i wydłuża okresy poprawy.

W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego,
w czasie którego istnieje możliwość wystąpienia powikłań, umiejętnie prowadzone leczenie uzdrowiskowe, pod kontrolą lekarską, nie daje objawów ubocznych leczeniu tym wykorzystuje się naturalne sposób to, co ofiaruje nam przyroda, przy czym nie ma ono nic wspólnego z tzw. leczeniem niekonwencjonalnym.
W uzdrowisku pacjenci mają okazję do pogłębiania wiedzy, o tym jak nie dopuścić do postępu choroby, jak utrzymać sprawność fizyczną.

W lądeckim uzdrowisku przeprowadza się także badania densytometryczne, które pozwalają wykryć u pacjenta osteoporozę a także możliwość jej wystąpienia w późniejszym okresie życia. W obu przypadkach pacjent jest pouczony jak postępować by nie dopuścić do wystąpienia choroby lub powstrzymać jej postęp.


CUDOWNE WŁAŚCIWOŚCI LĄDECKICH
WÓD LECZNICZYCH
\"...zdroje landeckie nazywać trzeba termami, gdyż nie tylko przez rok cały niezmienną posiadają ciepłotę, lecz są także cieplejsze od średniej ciepłoty powietrza w zdrojowisku\"
\"Trafiło się iż pewny skotopas zapuścił się głęboko w knieję ze swoim bydłem, a wtem zobaczył z daleka tak piękny zdrój, że mu się od razu pić z niego zachciało. Ale gdy zamiast świeżej wody, jaką tam być rozumiał, znalazł smak wody gorącej, (...) opowiedział to drugim ludziom, którzy jej się podobnymże sposobem przypatrywali, kosztowali, rozważali i na koniec z tego wszystkiego wnieśli, że zdrój tem musi koniecznie zawierać w sobie coś dobrego (...) Gdy więc przez jakiś czas po kilkakrotnym używaniu mieszkańce tych okolic znaleźli zbawienny pożytek tego zdroju, wnet się sława jego w dalsze i obce strony rozeszła, tak iż się zewsząd lud w to miejsce gromadził i w wielu ułomnościach cielesnych znajdował zbawienne skutki jego cnoty.\"
Od trosk wolny wstąp do tego miejsca
Abyś wolny od chorób, mógł wrócić do domu
Tu bowiem nie wyleczy się ten kto się troszczy
Z tych też względów wody te wykorzystuje się w leczeniu chorób:
• narządu ruchu (pourazowych i reumatycznych oraz na tle zmian zwyrodnieniowych)
• neurologicznych (dyskopatie, zapalenia nerwu kulszowego)
• ginekologicznych (andro i menopauzy, niepłodność
u mężczyzn)
• przemiany materii (cukrzyca, dna, skaza szczawianowa)
• dermatologicznych (łuszczyca, wyprysk przewlekły, zapalenie łojotokowe, świerzbiączka, stany zapalne skóry, dermatozy przemysłowe)
Zabiegi wykonywane są w 4 zakładach przyrodoleczniczych
Najstarszy to JERZY, z basenem kąpielowym zbudowanym na źródle o tej samej nazwie. WOJCIECH, niedawno wyremontowany, to prawdziwa perła uzdrowiska. Został także zbudowany na źródle, ale na wzór łaźni tureckiej.
Ponadto w zakładzie tym znajdują się zabytkowe marmurowe wanny, w których kuracjusze zażywają kąpieli mineralnych i perełkowych. STANISŁAW to zakład przyrodoleczniczy dostosowany do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych. W ADAMIE oprócz sali gimnastycznej o powierzchni 302 m kw. i innych zabiegów znajduje się basen z leczniczą, w którym odbywa się gimnastyka.

RESZTA W ZAŁĄCZNIKU

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 6 minut