profil

Roślinność i zwierzęta Arktyki

poleca 82% 2443 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Roślinność Arktyki
Roślinność strefy polarnej poza arktyczną granicą lasu składa się z roślin zielnych (głównie traw i turzyc), niskich krzewinek, karłowatych drzew (brzoza, wierzba) oraz mchów i porostów. Podobne warunki siedliskowe powodują, że roślinność arktyczna jest podobna nieco do alpejskiej roślinności.

Zwierzęta Arktyki
Ze względu na surowy klimat, susze latem i zamarzanie zimą, liczba ssaków lądowych w tej części świata jest bardzo ograniczona.

Żyją tam:

Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus)
Ten słynny niedźwiedź osiąga długość 2,5 m, ciężar - 700 kg, zaś jego wysokość dochodzi do 1,2-1,4 m. Żyje on na całym obszarze Arktyki - dawniej nękany był polowaniami, dziś jest pod ochroną. Naszą planetę zamieszkuje 20 tys. okazów tych zwierząt, ale nadal jest to gatunek uważany za zagrożony.

Mors (Odobenus rosmarus)
Mors występuje w dwóch odmianach atlantyckiej (pozostało z nich 24-26 tys. okazów) i wschodniej (jest ich ponad 200 tys.). Zwierzęta te osiągają długość 3,75 m (płetwy 50-57 cm). Żyją w morzach północy i mogą na nie polować jedynie Eskimosi.

Lis polarny (Alopex lagopus)
Jest mniejszy od zwykłego rudego lisa. Zamieszkuje Północną Amerykę i wyspy mórz północy w Eurazji. Zimą przyobleka się w białe futro.

Wilk arktyczny (Canis lupus)
Na północnych terenach żyje mnóstwo podgatunków wilków. Są duże i przeważnie mają białe futro. Ale można spotkać od czasu do czasu wilki czarne. Do tego gatunku należy także leśny wilk kanadyjski.

Wół piżmowy (Ovibos moschatus)
Na te interesujące zwierzęta dawniej polowano dla wspaniałego futra. Długość jego przedstawicieli dochodzi do 1,8 m, wysokość to 1,1-1,5 m. Występują dwie odmiany woła piżmowego. Z odmiany kanadyjskiej żyje około 10 tys. sztuk, zaś z odmiany drugiej 11 tys. zamieszkuje Grenlandię, a 1500 Alaskę.

Uszatka niedźwiedziowata (Callorhious ursinus)
Spośród wszystkich fok te były najbardziej przetrzebione przez myśliwych. Ich długość osiąga prawie 2 m, zaś ciężar waha się od 200 do 300 kg.

Wieloryb grenlandzki, wal grenlandzki (Balaena mysticetus)
Ssak morski występujący bardzo nielicznie w subarktycznej strefie Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Osiąga długość do 20 m, przeciętnie 15 -16 m. Ubarwienie ma czarne lub ciemnoszare, spód białoszary. Głowa ogromna, stanowiąca ok. 1/3 długości ciała, płetwy grzbietowej brak, płetwy piersiowe do 2 m długości. Płaty fiszbinu niezwykle długie, osiągają 4-5 m długości, są czarno ubarwione, liczba ich dochodzi do 800. Jest jednym z najwolniej pływających gatunków ssaków morskich, nie przekracza prędkości 5-8 km/godz. Według najnowszych badań wieloryby grenlandzkie są najdłużej żyjącymi ssakami. Szacuje się obecnie, że mogą żyć od 135 do 211 lat.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Komentarze (15) Brak komentarzy
24.2.2012 (19:43)

To pomogło mi w odrabianiu pracy domowej . Pani w 3 b zadała nam taką prace na poniedziałek

15.2.2012 (15:32)

ciekawe informacje

3.2.2012 (18:01)

pomocne, ale przydałyby się fotki zwierzaczków

Typ pracy