profil

Gdyby nie starożytni Grecy wszyscy mniej bylibyśmy ludźmi

poleca 85% 119 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pitagoras

Po przeczytaniu tematu pracy pierwszą myślą, która mi się nasunęła było stwierdzenie, że człowiek nie może być mniej człowiekiem. Jesteśmy w końcu cywilizowanym pokoleniem. Nieludzki wydaje mi się kanibalizm czy samotne życie z dala od techniki i innych ludzi powodujące zanik ludzkiej świadomości i zachowań. Analizując jednak podstawowe cechy populacji ludzkiej doceniłam wkład starożytnych Greków w jej rozwój. Ludzi od innych istot odróżnia przede wszystkim ich kultura, a także stworzenie nauki, filozofii i sztuki. Gdyby tak stworzyć lukę w historii i wykreślić starożytność wraz z Grekami żyjącymi w tamtym okresie, wiele byśmy stracili...

Starożytni ludzie nie dysponowali tak wszechstronnymi środkami ani nie byli w stanie korzystać z źródeł, które pomagają w pracy współczesnym uczonym a mimo to potrafili stworzyć tak wiele dzieł, tez i nauk, w oparciu o własne obserwacje. Świadczy to o tym, że starożytni Grecy byli bardzo inteligentnym narodem. Przecież to właśnie oni nazywani są dziś ojcami matematyki, historii czy filozofii. Chyba każdy słyszał o Pitagorasie i Archimedesie, których wiedza przetrwała do czasów obecnych mimo, że żyli oni przed wiekami.

Duży wkład mieli Grecy w rozwój literatury, głównie dzięki Homerowi. Temu słynnemu pisarzowi zawdzięczamy równie słynne dzieła – „Iliadę” i „Odyseję”. Nie można też zapomnieć o Sofoklesie – autorze znanej wszystkim „Antygony”. W dziełach tych zawarte są ponadczasowe prawdy dotyczące człowieka, dlatego do dziś często i chętnie sięga się po literaturę starożytną. Odwołują się do niej także współcześni pisarze. Grecy dali im natchnienie głównie dzięki mitologii, która jest zbiorem opowiadań o bóstwach i wierzeniach dawnej ludności. Dostrzegano również te same wartości co dziś, krytykowano te same wady, podobnie patrzono na świat.

Starożytni Grecy nie byli narodem zgodnym co do wszystkiego, czego dowodem są chociażby odmienne teorie filozoficzne stworzone w niedużych odstępach czasu. Etyka, estetyka i logika są pojęciami o bardzo różnym znaczeniu, ale mają pewną wspólną cechę – wszystkie zawierają w sobie mądrość, mimo że sprzeczają się ze sobą. Grecy potrafili dostrzec ukryte prawdy, których dziś część społeczeństwa nie widzi lub nie chce dostrzec – prawdę czy po prostu dobro.

Grecy jako pierwsi wymyślili demokrację. Dzięki nim mamy też teatry i olimpiady. Wprawdzie zmieniło się w nich wiele od czasów antycznych ale idea pozostała ta sama.

Grecką i rzymską kulturę uznaje się obok Biblii za główna źródło kultury europejskiej. Grekom zawdzięczamy bardzo wiele – powstanie rodzajów i gatunków literackich, główne myśli filozoficzne oraz klasyczne kanony piękna. Wątki i motywy pochodzące z antycznej kultury towarzyszą nam do dziś, mając nie tylko znaczenie historyczne, ale służąc także do prób wyjaśnienia zachowań współczesnych ludzi i motywów nimi kierujących; nie tracą więc swojej aktualności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty