profil

Ustrój komunistyczny na podstawie tekstów literackich

poleca 85% 395 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Czego dowiedziałeś się o życiu w ustroju komunistycznym na podstawie tekstu "Rok 1984" , "Ornamentatorzy" i " N.N przekręca gałkę"

Ustrój komunistyczny to system, który głosił program całkowitego zniesienia ucisku i wyzysku społecznego, postulujący powszechność, równość i sprawiedliwość oraz zbudowanie społeczeństwa bezklasowego opartego na społecznej własności środków produkcji i sprawiedliwym podziale dóbr. Jednak życie w państwie komunistycznym nie wyglądało tak kolorowo...
Hasła głoszone przez państwo były całkowitymi przeciwieństwami tego, co działo się w życiu codziennym. Miejsce czołowe zajmowała propaganda, cenzura, manipulacja ludźmi.
W opowiadaniu Georga Orwella "Rok 1984" ukazany jest los jednostki w czasie, kiedy komunizm był naczelną doktryną. Jego bohater zmaga się z przeciwnościami. Musi podporządkowywać się wszechpotężnej władzy państwa, jednak targają nim sprzeczne emocje. Jest znudzony życiem i zawiedziony panującym systemem, stara się dociec, czy to, co mówi Partia jest prawdą i czy to, co robi, ma jakikolwiek sens. Jednak każda forma sprzeciwu jest zakazana i karana.
Wiersz Zbigniewa Herberta "Ornamentatorzy" ukazuje wizję państwa stworzonego przez propagandę. Gdzie chlebem powszednim są manipulacje, brakuje środków do życia, pracy, artyści są zniewoleni. Państwo i reguły w nim panujące są ubarwione przez Ornamentatorów. "Sztukatorzy czuwają nad ciepłem słowa, żeby była nad bramą mozaika, gołąb, gałąź albo słońce w kwiatkach". Są odpowiedzialni za ukolorowanie rzeczywistości, tak by wszyscy myśleli że w państwie żyje się wspaniale, choć realia mówią co innego.
"N.N. przekręca gałkę radia" jest typowym przykładem ironii. Wyśmiewa idealizowanie rzeczywistości, szerzej ukazane w "Ornamentatorach". Bohatera przeraża wyjście na dwór, mimo iż w radiu podawali optymistyczną prognozę pogody. Świat za oknem dusi go, przytłacza. Musi wszystko przemyśleć. Jest bezradny, podobnie jak inni mieszkańcy komunistycznych państw. Nie potrafi się przeciwstawić większości. To co dzieje się wokół niego, częściowo dotyczy go, ale nie ma wpływu na rozwój wydarzeń.
Jak wynika z powyższych przykładów życie w ustroju komunistycznym nie należało do najprostszych. Łatwo było stać się ofiarą perswazji, trudno zaś utrzymać się było etyki moralnej, gdyż zewsząd napływało zło wszelako rozumiane. Choć ustrój "idealny", dużo mu do idealności brakowało...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty