profil

Geneza lektury pt."Wesele"

drukuj
poleca 82% 176 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jesienią 1900 roku przyjaciel poety Lucjan Rydel poślubił wiejską dziewczynę Jadwigę Mikołajczykównę. Wesele odbyło się w Bronowicach pod Krakowem w rodzinnej wsi młodej. W tej epoce (Młoda Polska) istniało zjawisko tzw. chłopomani- inteligenci brali za żony chłopki, w związku z czym na weselu były różne warstwy społeczne. W lutym 1901 roku rękopis był już gotowy. 16 marca 1901 roku odbyła się premiera w teatrze w Krakowie. Od tego czasu nastąpił przełom w polskim teatrze.

W dramacie Wyspiańsiego mamy do czynienia z dwoma płaszczyznami- realistyczną i wizyjną (symboliczną). Pojawiający się tu chochoł to symbol uśpionego skrępowanego narodu polskiego, nie mogącego stanąc w obronie ojczyzny, ale niesie ze sobą również nadzieję.
Wyspiański w swoim dramacie pokazał także dwie warstwy społeczne- inteligencję i chłopów, którzy pomimo usilnych prób nie byli w stanie porozumieć się ze sobą. Chłopi bowiem domagali się udziałów w zyciu społecznym i politycznym, a inteligencja zaś była anachroniczna, skłonna do obrony martwej tradycji, bierna i niezdecydowana.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
17.10.2007 (21:41)

Moze byc... ale mimo wszystko bardziej bym rozwinela.

12.9.2007 (23:39)

Dobre! Krótkie, trochę mało rozwiniete, ale treściwe i pożyteczne :)

Teksty kultury