profil

Opis obrazu "Syn marnotrawny" Hieronima Boscha.

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-01
poleca 85% 1418 głosów

Analiza obrazu Syn marnotrawny

Obraz Hieronima Boscha pt. „syn marnotrawny” lub inaczej „wędrowiec” został namalowany na podstawie przypowieści biblijnej. Artysta nie przypadkiem umieścił na nim wiele elementów, o których symbolice zaraz opowiem.

To dzieło już po pierwszym spojrzeniu wydaje się oryginalne i jakby inne. Niewątpliwie takie wrażenie na odbiorcy wywiera jego nietypowy kształt – okrąg, symbol boskiej doskonałości, ujęty w ośmiokąt oznaczający zmartwychwstanie ciała i duszy.

Na obrazie możemy wyróżnić trzy plany oraz dwie strony: prawą - dobrą i lewą- złą. Na pierwszym planie, pośrodku, przedstawiony jest wędrowiec ubrany w obdarte szaty. Na plecach ma kosz podróżny – jedyną rzecz łączącą go z domem. W lewej dłoni trzyma kapelusz, którego umieszczenie interpretuję jako chęć powrotu do domu. Na drugim planie, po lewej stronie, widzimy budynek, a właściwie jego ruiny. Prawdopodobnie jest to karczma, która chyli się już ku bankructwu i upadkowi. Wygląda na bardzo zaniedbaną. Natomiast z prawej strony widać bramę oraz drzewo, na którym siedzi sowa. Brama to przejście do nowego, lepszego życia. Ma ona uchwyt w kształcie równobocznego trójkąta- symbol Boga oraz sześć pól. Ten akcent rozumiemy jako biblijne sześć dni stworzenia świata. Możemy się domyślać, że drzewo za bramą to buk, czyli tzw. drzewo życia oraz sowa na jego gałęzi, czyli mądrość. Specjalną symbolikę ma też, nie przypadkiem umieszczona z prawej strony, krowa – zwierze poświęcane Bogu jako ofiara oraz świnia przed karczmą – jako zło i nieczystość. Kontrast jest tu tez uwidoczniony poprzez delikatną zmianę barw. na pierwszym planie kolorystyka jest ponura, utrzymana w brązach i szarościach, jednak im dalej, tym jaśniej. W prawym górnym rogu możemy nawet dostrzec barwę błękitną.

Z tego krótkiego opisu wnioskuję, iż ukazany mężczyzna – syn - przechodzi na dobrą drogę. Idzie w kierunki bramy i światłości, być może to właśnie brama do lepszego życia. Wyraźnie widać, że zostawia za sobą ciemność i opuszcza zły świat. Zatem wymowa tego obrazu jest niezwykła. Pokazuje ze trzeba umieć pokonać zło i wejść na dobra drogę, iść za Bogiem i nie dać się zwieść szatanowi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (14) Brak komentarzy

Boscha pisze się przez "ch"

świetny opis, przydał się bardzo ;)

Świetnie dzieki bo moja pani jest wymagajaca

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta