profil

Kim w czasach komunizmu byli:

poleca 93% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kim w czasach komunizmu byli:

ANDRIEJ SACHAROW (1921 – 1989) -- działacz polityczny, laureat pokojowej nagrodu Nobla. Długoletni szef radzieckiego programu nuklearnego, twórca tamtejszej bomby wodorowej. Widząc skutki dokonywanych prób odmówił dalszych badań stając się dysydentem i Zwiazejk Radziecki uwieził go za przekonania. Pozbawiony wszelkich tytułów przez cały czas aktywnie działał na rzecz rozbrojenia, ograniczenia potencjałów nuklearnych, demokracji i poszanowania praw człowieka.

ALEKSANDER SOŁŻENICYN – ur. 11 grudnia 1918 roku w Kisłowodzku na północnym przedgórzu Kaukazu. Rosyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Był przedewszystkim pisarzem.W czas komunizmu zostal aresztowany,znajdowal sie w wiezieniu,tskazano go na 8 lat wychowawczego obozu pracy.w swoich utworach opisywal warunki panujace w rosji,wiezieniu,krytykowal sposob prowadzenia wojny przez Zwiazek Radziecki.

SIERGIEJ ADAMOWICZ KOWALIOW ---Ur. 1930 na Ukrainie. W 1954 r. ukończył wydział biologiczny MGU w Moskwie. Profesor nauk biologicznych. W latach 50. przeciwstawiał się "łysenkizmowi", wspieranej przez władze oficjalnej doktrynie, która panowała w radzieckiej biologii. 1964-1969: kierował w MGU wydziałem Laboratorium Międzywydziałowym Metod Matematycznych w Biologii. Wydał około 70 prac z biofizyki. W 1968 uczestniczył w protestach przeciwko okupowaniu Czechosłowacji przez wojska radzieckie oraz politycznym procesom sądowym w ZSRR. W 1969 r. dołączył do Grupy Inicjatywnej Obrony Praw Człowieka w ZSRR - pierwszego niezależnego stowarzyszenia na rzecz praworządności. Wówczas poznał się z A. Sacharowem i został jego bliskim współpracownikiem i przyjacielem. W listopadzie 1969 r. został zwolniony z pracy w MGU. W 1971 r. czołowy inicjator i uczestnik wydania Kroniki Wydarzeń Bieżących - przepisywanego na maszynie biuletynu informacyjnego o łamaniu praw człowieka w ZSRR. W 1974 r. jest jednym z założycieli radzieckiego oddziału Amnesty International. W grudniu 1974 r. aresztowany i w 1975r. skazany na 7 lat obozów reżimu ścisłego i 3 lata zesłania z oskarżeniao "antyradziecką agitację i propagandę".

WŁADIMIR BUKOWSKI – ur.30 grudnia 1942 rkou; rosyjski dystydent,pisarz i obronca praw czlowieka. Spędził dwanaście lat w sowieckich zakładach psychiatrycznych. Spędził dwanaście lat w sowieckich zakładach psychiatrycznych. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Więcej informacji