profil

Diagnostyka kosmetyczna jako najważniejsza umiejetność kosmetyczki

poleca 85% 170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Diagnostyka kosmetyczna jako najważniejsza umiejętność kosmetyczki



Właściwe rozpoznanie jest podstawą dobrze wykonanego zabiegu. Bardzo często do gabinetów kosmetycznych zgłaszają się pacjenci, których stan zdrowia wymaga natychmiastowego skierowania do lekarza dermatologa bądź innej specjalności.
Przy wykonywaniu zabiegu powinno się pamiętać, że pracuje się na żywym człowieku i należy zawsze trzymać się lekarskiej zasady głoszącej: „Primum non nocere”, czyli „przede wszystkim nie szkodzić”. Aby zaś nie szkodzić trzeba posiąść umiejętność rozróżniania rodzajów skóry oraz ewentualnych defektów i znać przyczyny ich powstawania. Usługi kosmetyczki wymagają bardzo starannego przygotowania zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Wynika to z bardzo ścisłego związku kosmetyki z wieloma naukami medycznymi i groźbą wywołania szkód w zdrowiu człowieka w czasie zabiegów pielęgnacyjnych źle wykonanych lub nieprawidłowo zaleconych.

Rodzaje cery

Cera normalna
Spotykana często u dzieci. Cera prawidłowa jest gładka, matowa, jędrna, bez defektów, prawidłowo reagująca na wodę i mydło, dobrze znosi zabiegi kosmetyczne.
Cera sucha
Cienka, jasnoróżowa, często łuszczy się, łatwo ulega uszkodzeniu. Należy ją szczególnie chronić przed mrozem. Długotrwałe narażenie cery suchej na zimno, słońce może spowodować przedwczesne powstanie zmarszczek. Suchość nabyta może być wywołana złą pielęgnacją.
Cera tłusta
Wrodzona niekiedy dziedziczna. Powstaje w skutek nadczynności gruczołów łojowych. Jest pokryta warstwą tłuszczu, błyszcząca, szara, widać rozszerzone pory, które powstają również po używaniu preparatów lub płynów zawierających siarkę i rtęć.
Cera mieszana
Część twarzy jest tłusta (broda, nos, czoło), a reszta sucha lub normalna. Trudna do pielęgnacji.
Cera wrażliwa
Osobnym zagadnieniem jest tzw. Cera wrażliwa, która najczęściej dotyczy cery suchej i mieszanej lub też tłustej. Objawia się rumieniem, swędzeniem itp. Ważne by ustalić czy mamy do czynienia z alergią czy prawidłowym odczynem występującym po zastosowaniu preparatu lub zabiegu.
Badanie skóry i jej przydatków
Badanie przeprowadza się za pomocą wzroku i dotyku oraz odpowiednich aparatów.
Wizualnie bada się koloryt skóry jej rodzaj i defekty. W badaniach wizualnych rolę uzupełniającą spełniają takie przyrządy, jak lupy powiększające, okulary powiększające, dermaskop oraz lampa Wooda używana do diagnostyki.

Najczęstsze choroby i wady kosmetyczne skóry oraz sylwetki

1. Łojotok i trądzik
· Trądzik pospolity
Objawia się grudkami, krostkami i zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi. Przyczyny powstawania to: łojotok, zaburzenia hormonalne w czasie dojrzewania, zapalenie ujść gruczołów łojowych na tle bakteryjnym, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wątrobowe. Trądzik pospolity występuje w okolicach twarzy, pleców, ramion, mostka. Leczenie polega na stosowaniu papki „Kummerfeld”, kwasu witaminy A, oczyszczanie mechaniczne z zaskórników, zastosowanie fizykoterapii oraz chemiczne i mechaniczne złuszczanie naskórka. Zaleca się dietę lekko strawną.

· Trądzik skupiony
Występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt. Przyczyny i umiejscowienie jak w trądziku pospolitym. Objawia się głębokimi zlewającymi się ropniami i przetokami. Pozostawia blizny. Leczenie jak przy trądziku pospolitym i doustne stosowanie antybiotyku.

· Trądzik sztucznie wywołany
Najczęściej spotyka się go u młodych dziewcząt, które w okresie dojrzewania codziennie drapią się i wyciskają zaskórniki i krostki. Leczenie jak przy trądziku pospolitym, leczenie układu nerwowego.

· Trądzik sterydowy
Przyczyną są długo stosowane sterydy kory nadnerczy. Nadmierne rogowacenie przymieszkowe, zastój łoju, krostki. Leczenie to odstawienie sterydów i postępowanie jak przy trądziku pospolitym.

2. Torbiele pochodzące z gruczołów potowych i łojowych
· Prosaki
Są to cysty naskórkowe, białe, występujące na twarzy, częste u dzieci. Usuwanie mechaniczne. Zabieg może wykonać doświadczona kosmetyczka.

· Gruczolak potowy
Miękkie, okrągłe, małe guzki barwy cielistej na szyi i klatce piersiowej głównie u kobiet po 40 roku życia. Można stosować elektrokoagulację.

· Kaszaki
Pojedyncze lub mnogie guzy, okrągłe, twarde, wielkość od ziarna grochu do jaja gołębiego. Kaszak tworzy torbiel w obrębie mieszka włosowego i gruczołu łojowego. Na szczycie kaszaka może tkwić czop rogowy przypominający zaskórnik. Leczenie polega na dokładnym chirurgicznym wyłuszczeniu kaszaka z torebką.

3. Znamiona skóry
· Znamię łojowe
Pojedynczy płasko-wyniosły guz o nierównej brodawkowej powierzchni, zabarwieniu żółto-brązowym. Leczenie chirurgiczne.

· Znamiona naczyniowo płaskie
Czerwone plamy guzy kalafiorowate. Powstają zaraz po urodzeniu małych dzieci. Leczenie zależy od umiejscowienia.

· Znamię naskórkowe twarde
Różne odmiany: znamię linijne, rogowaciejące, brodawkowate. Najskuteczniejsze jest wycięcie chirurgiczne.

· Znamię barwnikowe płaskie
Ciemnobrunatne, powierzchnia gładka lub nierówna. Są najczęściej punktem wyjścia złośliwych nowotworów.

4. Stany przedrakowe
· Rogowacenie starcze
Powstaje na skutek wieloletniego działania czynników atmosferycznych. Są to ogniska suche, rogowaciejące, szarobrunatne, często krwawiące. Leczenie chirurgiczne lub inne (tylko przez lekarza)

· Rogowacenie białe
Występuje na błonach śluzowych w postaci białych, opalizujących plam. Może złośliwieć. Zakaz palenia. Nie wolno drażnić. Leczenie chirurgiczne.


5. Choroby wirusowe
· Opryszczka
Występuje w okolicach warg, narządów płciowych, nos. Często nawraca. Leczenie
jest dość trudne, polega głównie na ochronie przed wtórnym zakażeniem. Wysuszanie, duże dawki witaminy B.

· Półpasiec
Zmiany chorobowe występują zawsze na jednej połowie ciała. Na rumieniowym podłożu powstają pęcherzyki po ich pęknięciu tworzą się głębokie nadżerki i strupy, silna bolesność w obrębie zmian. Leczenie tylko przez lekarza polega na stosowaniu maści odkażających.

6. Defekty sylwetki
· Cellulitis
Wada skóry i tkanki podskórnej występująca częściej u kobiet. Umiejscowiona na pośladkach, ramionach, w okolicy bioder i na udach. Polega na miejscowym przeroście tkanki tłuszczowej podskórnej. Leczenie jest trudne, ale dobre wyniki dają masaże podwodne.

· Rozstępy
Występują na skórze w okolicy brzucha, piersi i ud, najczęściej po porodzie, ale także przy zaburzeniach hormonalnych i po gwałtownym utyciu. Dziewczętom w okresie pokwitania należy zalecać uprawianie sportów u starszych kobiet leczenie jest mniej skuteczne.

Pielęgnowanie cery w gabinecie kosmetycznym
W gabinecie kosmetycznym przeprowadza się zabiegi oczyszczające, nawilżające, odżywcze, pobudzające, regenerujące, relaksujące itp. Oczyszczanie skóry ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka, bakterii, środków chemicznych , makijażu, zaskórników.
Nawilżanie ma za zadanie nadanie skórze potrzebnej wilgoci za pomocą okładów, natrysków, maseczek itp. Przed zabiegiem kosmetycznym należy wykonać demakijaż. Na pełen zabieg składają się naświetlenia lampą, masaż, maski, galwanizacja, elektrostymulacja itp. Poza tym jako samodzielny zabieg można wykonać lecznicze lub higieniczne oczyszczanie skóry, a także srię: galwanizację, elektrostymulację, naświetlanie lampami.






Bibliografia
I. Rudowska, Kosmetyka lecznicza, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1982
B. Jaroszewska, Kosmetologia, ATENA, Warszawa 2004

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut