profil

Czy znasz dobrze Karpaty?

poleca 85% 333 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
karpaty karpaty

1. Jak nazywa się najwyższy szczyt polskich Beskidów i jaką ma wysokość w m n.p.m.?

W Beskidzie Żywieckim znajduje się najwyższy szczyt - Babia Góra (1725 m n.p.m.).

2. Co oznaczają nazwy Raba i Rabka?

Rabka-Zdrój (do końca 1999 Rabka) - miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rabka-Zdrój. Położona jest u styku Gorców i Beskidu Wyspowego, na wysokości 500-560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do Raby. Raba jest rzeką w południowej Polsce, płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej. Przez wieki stanowiła ważną arterię komunikacyjną, zakładano nad nią wsie, rozwijały się miasta i miasteczka.

3. Na Pęksów Brzysku – co to jest?

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (nazywany też starym cmentarzem) to pierwszy zakopiański cmentarz, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano - oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce - już tylko prochy ludzi wybitnych i zasłużonych. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej brzyz (brzyzek) oznacza urwisko nad potokiem. Na Pęksów Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847-1852. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu replika obrazu Czarnej Madonny Matki Boskiej częstochowskiej.

4. Z jakim miastem w Karpatach można wiązać Ignacego Łukaszewicza?

W Gorlicach dzięki Ignacemu Łukaszewiczowi zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

5. Co to są i gdzie się znajdują „Prządki”?

Prządki to rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Dynowskim, na grzbiecie jednego z wzniesień Pasma Odrzykońskiego, między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki (na północ od Krosna). Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

6. Gdzie się znajduje Skalne Miasto w Karpatach?

Skalne miasto (Skamieniałe Miasto) to rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic (południowa część województwa małopolskiego). Powierzchnia 15,01 ha, utworzony w 1931 (formalnie zatwierdzony 1974).

7. Jak się nazywa i jaką ma wysokość najwyższy szczyt Polski?

Rysy są najwyższym szczytem Tatr polskich i równocześnie najwyższym szczytem Polski o wysokości 2499 m n.p.m.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty